Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

Nis
11

Yandex Reklamı – Plaza Dili

Gönderen admin

Nis
01

Bilemezdik severek ayrılacağımızı…

Gönderen kumsal

Bir gencin intihar etmeden önce dinlediği son şarkı

Şub
07

Kadınların en çok söylediği yalanlar

Gönderen admin

kadin_yalanTimex tarafından yaklaşık 3000 kadın arasında yapılan araştırma, kadınların yeme alışkınlıklarına dair en sıklıkla kullandıkları yalanları belirledi. Daily Telegraph’ta yayımlanan araştırmaya göre, kadınların söyledikleri diyet yalanları çoğunlukla çikolata, peynir ve alkolle ilgili.

Araştırma, kadınların yeme alışkınlıklarına dair en sıkl kullandıkları cümlenin sadece küçük bir parça yedim olduğunu ortaya koyuyor.
“Öğle yemeğinde çok yiyeceğim ki, sonraki öğünlerde az yiyeyim”, “Kendime çok nadir yemekle ilgili ödül veriyorum”, “Çocukların tabaklarında kalanlar ziyan olmasın” ve “Sadece yemeğin tadına baktım” en fazla söylenen diyet yalanlarından bazıları… Devamı… »

Şub
06

Dostoyevski’den babasına mektup…

Gönderen kumsal

Fyodor Mihayloviç Dostoyevskiy yaşamı iniş çıkışlarla geçmiş, çoğunlukla sefalet içinde geçirdiği dönemlerde dahi yazmayı bırakmamış ve günümüzde en çok okunan yazarlar arasına girmiştir. Dünyanın en meşhur mektupları arasında Dostoyevski’nin babasına yazmış olduğu mektup bu sefalet yıllarını bir kez daha gözler önüne seriyor…

Fyodor Dostoyevski’den babasına
10 Mayıs, 1838
Benim aziz ve iyi Babam,
Oğlunun senden harçlık istemesi için sana başvurmasını bir fazlalık olarak kabul edebiliyor musun? Tanrı tanığım olsun ki, bu ne kişisel ihtiyaçlarım, ne de imkânsızlıkların sonucu. Herhangi bir şekilde seni nasıl soyabilirim? Onları sıkacağını bildiğim halde, kendi et ve kanıma bana bir iyilik etmelerini rica etmenin ne kadar buruk bir tadı var. Kendi kafam ve ellerim var. Özgür ve bağımsızım. Aslında senden bir kopek bile, istememem gerekir. Kendimi acı fakirliğime gömmem gerek. Ölüm yatağımdan bana destek olmanı istemekten utanmam gerek aslında. Olaylara bakacak olursan seni ancak gelecekle teselli edebilirim. Gelecek ki artık uzaklarda değil ve zaman seni gerçekleriyle ikna edecek.
Şu anda kelimenin tam mânâsı ile beni anlaman için sana yalvarıyorum sevgili babacığım. Devamı… »

Şub
02

İnternetten ücretsiz psikolojik yardım…

Gönderen kumsal

PSİKOLOJİK-DESTEKİnsan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalına psikoloji denir. Kelime anlamı ise ruh bilimidir. Psikoloji insanın kendini fark edip hissettiği her şeyle ilgilidir.

İnsan hayat evrelerinde, doğar, büyür, öğrenir, iş sahibi olur, evlenir, boşanır. Kısaca hayatta pek çok acı tatlı tecrübeler edinir. Bazen bu olaylar karşısında her insanda olabileceği gibi çıkmaza düşebilir. Psikolojide bu evrelerden geçerken neler oluyor, bu olaylar insanın ruhsal dünyasını, davranışlarını nasıl etkiliyor, bu süreçlerde insanı rahatsız eden problemler olursa bunlar nereden kaynaklanıyor, nasıl çözülür, bunları araştırır.

Ama nedense genelde bizler psikolojik yardım almayı tercih etmeyiz. Konunun uzmanlarına danışmaktan çekinirken arkadaşlarımıza, komşularımıza danışmakta bir sakınca görmeyiz. Bazen de maddi nedenlerden dolayı psikologlar tercihimiz olmaz.

Oca
10

Norveç’te sert rüzgarlar

Gönderen admin


Norveç'in Uçuran Havası paylaşan: cezmikalorifer

Oca
06

Beynin 9 sırrı

Gönderen kumsal

 

Ser verir sır vermez: BEYİN

Kafamızda taşıdığımız 1 kilo 350 gramlık koca bir labirent. Her gün tepemizde ve bizi o yönetiyor. Bazen duygusal, bazen sinirli; kimi zaman manik, kimi zaman depresif. En güzel duyguların da, şeytani emellerin de planlayıcısı o… Sırlarla dolu, kapalı ve karanlık bir kutu gibidir beynimiz. İşte beynin çözülemeyen 9 sırrı!

1. Bilgi nöronlarda nasıl kodlanıyor?

Devamı… »

Ara
14

İkizlerin arasında kalan bebeğin şaşkınlığı

Gönderen admin


İkizlerin arasında kalan bebeğin şaşkınlığı paylaşan: habergo1

Ara
14

Padişahın işi ne? (İbretlik müthiş bir hikaye)

Gönderen admin

Sultan Murad Han o gün bir hoş”tur. Telaşeli görünür.

Sanki bir şeyler söylemek ister sonra vazgeçer.

Neşeli deseniz değil, üzüntülü deseniz hiç değil.

Veziriazam Siyavuş Paşa sorar:

– Hayrola efendim, canınızı sıkan bir şey mi var?

— Akşam garip bir rüya gördüm.

– Hayırdır inşallah?..

— Hayır mı şer mi öğreneceğiz.

– Nasıl yani?

— Hazırlan, dışarı çıkıyoruz.

Ve iki molla kılığında çıkarlar yola. Görünen o ki, padişah hâlâ gördügü rüyanın tesirindedir ve gideceği yeri iyi bilir. Seri, kararlı adımlarla Beyazıt’a çıkar, döner Vefa’ya, Zeyrek’ten aşağılara sallanır. Unkapanı civarında soluklanır. Etrafına daha bir dikkatle bakınır. İşte tam o sırada yerde yatan bir ceset gözlerine batar, sorarlar;

Devamı… »

Ara
06

Sevimli kedinin oyunu

Gönderen admin