Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

Şub
02

İş yerinde mutlu olmanın 7 yolu

Gönderen erguvan

Yeni bir iş gününe başladınız. İşte iş yerinizde mutlu olmanın püf noktaları.

Yeni bir iş gününe başladınız. Durmadan çalan telefon, şefin acilen istediği dosyalar, bunlar yetmiyormuş gibi iş arkadaşlarınızdan gelen sorular, zaten yetiştirmeniz gereken projelerin üstüne eklenince saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Bakıyorsunuz iş saati sona ermiş ve günün sonuna geldiğinizde, yine işlerin yarısı yerinde duruyor. Günler böyle akıp gidiyor, işinizden aldığınız zevk ve tatmin giderek azalıyor, yerine bitmemiş işlerin stresi gelmeye başlıyor. Bu stres gün geçtikçe artıp kronik bir hale geliyor. Kronik stres ise sağlığımızı tehdit eden unsurların başında geliyor. Bu gidişe karşı bir şeyler yapmayı deneyip, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz aslında.
Devamı… »

Şub
01

Eşler arası mutluluk tavsiyeleri…

Gönderen kumsal

Evliliklerinde mutlu olan eşler mutluluklarını pekiştirmek için bazı davranışlara özen gösterirler. Eşinizle mutlu olmak ve bu mutluluğu sürdürmek istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere kulak verin…

  • Her şeyden evvel evlilikteki mutluluğun sevgi, saygı ve güvenden geçtiğini bildikleri için o noktalara çok dikkat ederler.
  • Hayatlarının birinci planına kendilerini mutlu etmeyi değil eşleriyle birlikte mutlu olmayı koyarlar.
  • Beraber oldukları zamanları güzel geçirmeye özen gösterirler.
  • Pozitif düşünürler.
  • Bencil değillerdir.
  • Güzel ve yumuşak huylu, hoşgörülü ve affedicidirler. Kin tutmaz, intikam peşinde koşmazlar.
  • Eşlerinin yerine karar vermez; kararları birlikte alırlar.
  • Eşlerinin küçük hatalarınatakılmazlar. Ufak tefek problemlere takılmazlar.
  • Eşlerinin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını bilir, ona göre davranırlar.
  • Evlilikteki mutluluk yolunun fedakârlık ve özveriden geçtiğini bilirler.

Devamı… »

Oca
19

Tiramisu

Gönderen kumsal

1323.jpg
Malzemeler : • 1 adet ikili hazır pasta kek`i
• 2 adet yumurta sarısı
• 4 çorba kaşığı un
• 4 çorba kaşığı toz şeker
• 2,5 su bardağı süt
• 1 kutu labne peyniri
• 1 su bardağı nescafe
• 2 çorba kaşığı kakao

Hazırlanışı :
Yumurta sarısı, un ve şekeri karıştırın. Sütü azar azar karıştırarak bu karışıma ilave edin. Mikserle pürüzsüz bir karışım haline gelene kadar çırpın. Ağır ateşte muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Devamı… »

Oca
18

Çanakkale Şiiri – Video

Gönderen admin

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor
Bir hilal uğruna Yarab ne güneşler batıyor
Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker
Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi
Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın
Gömelim seni tarihe desem sığmazsın
Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber
Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber

M. Akif Ersoy

Oca
14

Asla evlenmemesi gereken kişiler…

Gönderen kumsal

Evlilik kişiye sorumluluklar yükleyen önemli bir müessese. Evliliğe niyet eden kişinin birçok şeyden fedakârlık yapması gerekiyor. ‘Ben sorumsuzca bildiğim gibi yaşarım’ diyerek evlenenler, eşlerine bir ömür boyu ızdırap çektiriyor.

Her genç, belirli bir yaşa geldikten sonra evlenmek ister. Düşler görülür, hayaller kurulur. Mutluluk kapıda hazır sanılarak beklenir. Beyaz atlı prens ve prenses için dualar edilir. Talih kuşunun konması için gözler yukarılara çevrilir. Oysa, evlilikteki mutluluk ne prensin beyaz atında ne de talih kuşunun kanatları altındadır. O, gencin ruh bedenine uygun elbisenin etekleri arasındadır. İnsan bedeni, giydiği elbisenin içinde rahat etmek ister. Şayet elbise bedenine uymaz, dar veya bol gelirse hemen çıkarır. Mesela, kutuplardaki bir insan altın sırmalarla işlenmiş elbiseyi güzelliğine aldanarak giyse bir müddet sonra çıkarıp atar. Ne kadar eski de olsa kürkünü giyer. Çölde yaşayan insan da sıcaktan bunaldığı için lime lime olan ince elbisesini kürke tercih eder.
Devamı… »

Oca
06

Mescid-i Aksa’da Ezan

Gönderen admin

Mescidi Aksa’da Ezan

Devamı… »

Oca
01

Sezai Karakoç / Ey Sevgili…

Gönderen kumsal

Senin kalbinden sürgün oldum ilkin
Bütün sürgünlüklerim bir bakıma bu sürgünün bir süreği
Bütün törenlerin şölenlerin ayinlerin yortuların dışında
Sana geldim ayaklarına kapanmaya geldim
Af dilemeye geldim affa layık olmasam da
Uzatma dünya sürgünümü benim
Güneşi bahardan koparıp
Aşkın bu en onulmazından koparıp
Bir toz bulutu gibi
Savuran yüreğime Devamı… »

Oca
01

Hamileler Hangi Dönemde Nasıl Beslenmeli?

Gönderen erguvan

Anne adaylarının hamileliklerinin başından itibaren en çok merak ettikleri konulardan biri bebeklerinin sağlıklı dünyaya gelebilmesi için nasıl beslenmek zorunda oldukları. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay anne adayları için her dönemi kapsayan beslenme önerileri hazırladı!

I Trimester – Hamileliğin ilk üç aylık döneminde nasıl beslenmeli?

Günlük enerji ihtiyacı kişisel olarak değişmekle beraber hamilelikte artması gerekir. Ama bu sınırsız yemek anlamına veya iki kişilik yemek anlamına gelmez. Günlük 1.trimester da 100 kalorilik bir artış bu ihtiyacı karşılamaya yeter. Hamileler için günlük 2500- 2700 arası kalori tüketilmesi önerilmektedir. Bunun çeşitli yiyecek kaynaklarında gelmesi gerekliliğini unutmamak gerekir.
Bir hamilenin ne kadar yediğinden çok ne yediğinin önemi aslında daha fazladır. Birçok önemli vitamin, mineral ve nutrientler hamilelik öncesine göre bu dönemde daha fazla önem kazanır. Bunları tamamlayabilmek için temek besin gruplarını günlük beslenme düzenine katmak ve prenatal multivitaminlerin kullanılması önerilir. Bazı mineraller vardır ki hamilelik döneminde özellikle büyük önem taşırlar. Devamı… »

Ara
29

Baraj duvarına tırmanan keçiler

Gönderen admin

Baraj duvarına tırmanan keçiler
Devamı… »

Ara
22

Üstün Yetenekli Çocukların Ortak Özellikleri

Gönderen erguvan

Üstün zeka ve üstün yetenek alanında yapılan son bir asırlık bilimsel araştırmalar üstün yetenek ile ilgili düşüncelerimizi ve kararlarımızı da değiştirmiştir.

Yıllar önce üstün zeka yalnızca yüksek IQ olarak görülür ve bu nedenle yalnızca IQ testleri ile ölçülürdü. Bilimsel araştırmalar bu tür konservatif bir yaklaşımın ne denli sınırlı olduğunu ve bu nedenle üstün yetenekli çocukların önemli bir kısmını tanılayamadığını ortaya koymuştur. Nitekim yaratıcı yetişkinlerin önemli bir kısmının çocukluk yıllarında pek de yüksek IQ’ye sahip olmadıkları bilinmektedir. Üstün yetenek, çeşitli şekillerde çocukların davranışlarında ve farklı alanlarda gözlemlenebilir. Nitekim 4 yaşında kendi kendine okumaya başlayan bir çocuğun IQ testinde yüksek puan alması pek de önem taşımamaktadır. Bu çocuk erken yaşlarda gösterdiği akademik beceri ile üstün yetenekli olduğunu bir dereceye kadar kanıtlamıştır. Uğur Sak (2011, üstün yeteneği “insanlık yaşamı için temel değeri olan alanlarda gösterilen olağanüstü başarı veya performans” olarak tanımlamıştır. Bu hümanistik tanım, Anabilim üstün yetenekliler programlarının da benimsediği bir tanımdır.
Devamı… »