Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

Ağu
01

Balık etinin faydaları nelerdir…


Gönderen kumsal

Neden balık etini tercih etmeliyiz?

Balık eti, kırmızı ete oranla daha az yağlıdır ve bazı özel yağ asitleri içerir. EPA ve DHA adı verilen bu özel asitler, et, süt, peynir gibi diğer hayvansal besinlerde yoktur. Bu yağ asitleri kan pıhtı oluşumunu engelleyerek, atardamarın tıkanmasını önler, böylece kalp krizi ve felç riskini azaltır, tansiyonu düşürür. Bu nedenle şeker hastalarının, kalp hastalığı ve felç riskinden daha çok etkilendikleri için diğer insanlara göre daha fazla balık yemelidirler.

Vücudun kış aylarında daha fazla ihtiyaç duyduğu A, B1, B2 ve D vitaminlerinin balık tüketimi ile karşılayabilirsiniz. Ancak, kızartma işlemi sırasında yağlarda oluşan bazı maddelerin kanser yapıcı özellikte olduğu için balığın ızgara veya buğulama şeklinde haftada en az iki kez tüketilmesi gerekir.

Balığın kılçığında bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor kemiklerin sağlığı ve dayanıklılığı bakımından önemlidir. Bu özelliği nedeniyle kemik erimesi sorununu fazla yaşayan menopoz dönemindeki kadınlar ve yaşlıların balık etini fazla tüketmesi gerekir. Sardalya ve somon gibi konserve balıklar ve yumuşak kılçıklarıyla beraber yenilebilecek küçük balıklar, bu nedenle süt ürünleri yanında beslenmemizde daha fazla kalsiyum almanın en iyi yoludur  1. rana demiş ki,

    çok güzel

  2. milena demiş ki,

    dcgsavckhgdskagfkydskjdgvhdckjvdshgvdömsnhjgkhdfhjldhdgdndökjudfhdbckmhgc gkvfyfdvjfydvcçldhkxjhvcjdfvhjdfdvfhvkfjhv

Yorum Ekle