Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

Mar
12

Çernobil faciasının yıldönümü…


Gönderen kumsal

çernobil26 Nisan 1986 günü Çernobildeki 4 numaralı reaktörün patlaması sonucu Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan bombalarının 100 katı kadar radyasyon havaya karıştı, radyoaktif bulutlar rüzgarında etkisiyle Güney Afrika’ya kadar ulaştı. Yağan yağmurlar Karadeniz ve Edirne’de bulutları yere indirdi. En mütevazi rakamlara göre, üç ülkede 146 bin kilometrelik bir alan radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Bu, İtalya’nın yarısı kadar bir alana denk düşüyor. 52 bin kilometrelik Danimarka büyüklüğünde bir tarımsal alan da kirlendi.

Felaketinin üzerinden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen insan sağlığı açısından hala ciddi tehlikeler taşıyan bölgede yüzlerce köy yerleşime kapalı. Yıldönümü dolayısıyla hayatını kaybeden 4 bin kişi, Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’da anıldı. Halk Çernobil anıtlarına çiçekler koyarak kandiller yaktı.

Aşağıda okuyacağınız, daha önce Aktüel’de yayınlanmış Çernobil araştırması ve resimleri felaketin boyutlarını gözler önüne seriyor:

Nisan 1986 günü İsveç’in başkenti Stockholm’deki Formsak Nükleer Santrali’nin çalışanları da, santraldeki cihazlar da ters giden bir şeyler olduğunu fark etti!

Radyoaktivite ölçüm cihazları alarm veriyordu! Danimarka ve Finlandiya’daysa radyasyon oranları normalden 6-10 kat fazlaydı. Önce sorunun kendi santrallerinden kaynaklandığını düşündüler. Fakat izledikleri yön onları doğuya, Ukrayna’ya götürdü.

Nükleer felaketin merkezi Çernobil’di! Çernobil Santrali’nin 190 ton zenginleştirilmiş uranyum içeren 4 numaralı reaktörü 1983’te hizmete açıldı. 25 Nisan 1986’da bir güvenlik testi için reaktörün gücü yarı yarıya düşürüldü.

Bir gün sonra, yani 26 Nisan gecesi 1000MWth düzeyine inmesi gereken güç 30MWth’e düştü ve bu durum reaktörün kontrolden çıkmasına neden oldu. Saatler 01:23:48’i gösterdiğinde meydana gelen patlama reaktörün 2 bin tonluk çatısını havaya uçurdu. Üstelik geçmişi 1960’lara dayanan R.B.M.K tipi reaktörler, nükleer radyasyonun yayılmasını önleyecek bir üst yapıya da sahip değildi!

Çernobil’e en yakın yerleşim yeri Pripiyat’ta yaşayıp Çernobil’de çalışanlar,patlamayı izleyen 48 saat boyunca kol gezen ölümü görmezden geldi. Herkes sadece “bir kaza”dan bahsediyordu. Onlara ortalık sakinleşene kadar üç gün evlerinden uzaklaşmaları söylendi.

Ertesi gün Kızıl Ordu’nun genç askerlerine üsleri tarafından bir emir verildi: “Ya Çernobil Santrali’nin çevresini iki dakikada temizleyeceksiniz ya da Afganistan’da iki yıl savaşacaksınız!”Emri alan askerlerden bugün kaçının hayatta olduğu bilinmiyor!Pripiyat’ta 150 bin kişi evini terketti. Bir yıl sonra, 1987’de radyasyon düzeyi hâlâ çok yüksek olmasına rağmen “babuşkalar” (yaşlı kadınlar)birinci derece yasak bölgeye geri döndü. Devlet yetkilileriyse bu kadınların nükleer çağda sezyum-137 ile yüz yüze gelmeyi şehir hayatına tercih etmesine karşı kayıtsız kaldı.

‘ÖLÜM’ BULUTLARIN ETKİSİYLE YAYILDI

26 Nisan 1986’da Çernobil’de meydana gelen, Hiroşima’nın 100 katına denk patlamanın sadece SSCB sınırları içinde kalmayacağı açıktı.

Bulutlar yoluyla Kanada’dan Japonya’ya kadar taşınan radyasyonun Türkiye’yi etkilememesi söz konusu bile değildi! Buna karşın dönemin üst düzey yetkililerinin “Türkiye’de radyasyon yok” sözleri kulaklarımızda çınlarken, bölgede yetişen ürünlerde insan sağlığına zararlı hiçbir kirlenmenin olmadığını kanıtlamak için ince belli bardaklardan içtikleri

çaylar da hafızalarımızdaki yerini aldı.

Fakat “görünmez düşman” radyasyon,insanlarla giriştiği savaşta yavaş yavaş zafere ulaşıyordu. 20 yılın ardından “kanser,” Karadeniz Bölgesi’ninölüm oranlarını gösteren grafiklerde yukarı doğru tırmandı.

Radyasyonun Türkiye’deki etkileriyle ilgili çalışmalar ne yazık ki çok sınırlı. Bunda istatiksel yetersizliklerin de rolü büyük. Konuyla ilgili en son çalışma Türk Tabipler Birliği ve Hopa Belediyesi’nin işbirliğiyle 1-30

Eylül 2005 tarihleri arasında Hopa ilçe merkezinde yapıldı. 1939 evde yaşayan 7 bin 831 kişi üzerinde gerçekleşen araştırmada 76 kanser vakası saptandı.

Hopa ilçe merkezindeki Sağlık Ocağı’nın kayıtlarına göre 2003 yılında meydana gelen 38 ölümün 21’i, 2004’te 36 ölümün 14’ü, 2005’te 22 ölümün 11’i kanser nedeniyle gerçekleşti. Bu üç yıl içinde meydana gelen 23 ölümün nedeniyse saptanamadı. Yani Hopa’da son üç yılda gerçekleşen ölümlerin yüzde 47.9’u kanserden! Bu Türkiye ortalamasının

hayli üzerinde. Çünkü Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2004 yılında

Türkiye’deki ölümlerde kanserin payı yüzde 11!

İlçedeki kanser vakası sayısıyla kanser yüzünden ölümlerin Türkiye’nin

diğer coğrafi alanlarına göre daha fazla görülmesi, durumun ne

kadar tehlikeli ve daha ayrıntılı araştırılmaya muhtaç olduğunu gözler

önüne seriyor. Çernobil felaketinin 20. yıldönümüyle, Sinop’a nükleer

santral yapılması tartışmasının aynı günlere rastlamasıysa daha da

tuhaf!

Çernobil faciasının Türkiye üzerindeki etkileriyleilgili yazıları buradan ve buradan okuyabilirsiniz.

Çernobil resimleri:

chernobyl 1. havin gül demiş ki,

  Allahım sen büyüksün bir patlamanın izinden gelenlere bak bazı insanlar nasıl bunlara sesiz kalabiliyor linç edilmeli ince bardakta çayını yudumlayanları allah bizi bu tür felaketlerden kazalardan uzak tut

 2. Dilek demiş ki,

  Ahmet ne bombasından bahsediyosun ya nükleer santral patlaması bu bilen de bilmeyen de yazıyo cahil misiniz nesiniz !

 3. ahmetozcelik demiş ki,

  adaş harbiden ne cahil çıktın nerde yaşıyon ne yaşıyorsun anlamak güç seni. üstüne ismimide lekeliyorsun =)

 4. Yakup EKİNCİ demiş ki,

  Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber…
  Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?…

  ALLAH (cc) bizi kötülerden kazalardan belalardan korusun.
  Ya Rabbim şükürler olsun sana sen yazdın sen çıkar ey yerin ve göklerin yaratıcısı.

 5. hasan demiş ki,

  bartında kurulaçak olan termik santralı istemiyoruz

 6. süleyman demiş ki,

  ben bunları yapanları allah havale adiyorum yazık okadar kisi bır hata yuzunden oldu yazık baska dıcek bısı bulamıyom eger kıyamet koparsa ınsalah ukranyo once yok olur

 7. serhat demiş ki,

  benim dedemde orda hayatını kaybetmiş orda ikinci santralde çalışıyomuş

 8. merve demiş ki,

  allah ordki insanlara yrdm etsin çk kötü bi durum

 9. özlem demiş ki,

  çok kotu olur 2. çernobil yaşanırsa allah yasayanlarada yardım etsın

 10. zeynep mehlika demiş ki,

  ülkemiz bu faciaları görüyor . acımız büyük allah yardımcıları olsun demeyi biliyor. bunun üstüne mersin’e nükleer santral kuruyor. bu yeni nesile haksızlık bence

 11. mehmet demiş ki,

  ÇERNOBİL İRANADA UĞRASA YAZIK ADAMLARA BARİDÜZELİRLER..ÇARŞAF GİTTOLAR HALEN

 12. umutcan demiş ki,

  türkiyede de bu hidro elektrik santrallerinden yaplıacakmış

 13. ahmet demiş ki,

  bence çarnobil çok kötü bir faiciaydı

 14. Çağlanur demiş ki,

  Ne zaman çernobili araştırsam rüyama giriyor yaa çok kötü bişey

 15. EZGİ demiş ki,

  :( çok korkunç anemin zamanında olmuş bu olay annem babam ve 5 kardeşim öldü ben yetimaneden giriyorum ben evlatlık olmak üzereyim az sonra zengin bir ailenin villasına gitcem aaaaaaaaaaaaa geldiler:(

 16. EZGİ demiş ki,

  :( internete ordan giriyom yetimaneden

 17. Yunuscan :/ demiş ki,

  Çok Kötü Ya Bide Hocalar Bunun İçin Ödev Veriyo Performans Falan Araştırırken ÜzüLdüm :/

 18. zehra demiş ki,

  allah hepsine yardım etsin çok kötü bir durum

 19. emine demiş ki,

  allah hepsinin salıklarını , güçlerini , kuvvetlerini geri kazandırsın.

 20. asmin gök demiş ki,

  bence bu faciyayı yapan yani patlatma sebebi olanları şikayet etmek lazım
  allah şifa versin

 21. ayse demiş ki,

  ben amasyalıyım ve tiroid kanserini yendim 84 doğumluyum hesabı büyük mahkemede alıcam

 22. Nuri demiş ki,

  Yorumların çogunda nükleer santral yapılmamasından yana la olum iki gün sonra savaş olsa elinlemi savaşıcan örümcek kafalılar orada bi hata oldu diye bizdedemi olucak ki olursa olsun savaşta bari silahımız olur

 23. Gürkan demiş ki,

  Allah herkeze sağlık versin birdaha yaşatmasın zor bir şey araştırırken üzüldüm

 24. mert.kaya. demiş ki,

  şimdi anlıyorum.rizedeki kardeslerımı..,volkankonak.abımızın.gardas sarkısını sıdı daha ıyı anlıyorum…
  agzına saglık.

 25. faik demiş ki,

  cooook yazık coook :(

 26. Mustafa Doğan demiş ki,

  Evet arkadaşlar bugün tarih 7 Nisan 2012
  Günümüzde görüyoruz ki enerji kimdeyse güç ondadır. Boş boşuna İran’ın boğazını sıkmıyorlar. Şuan en fazla nükleer santrale sahip 3 ülke sırayla A.B.D , Fransa ve İngiltere. Arkadaşlar bu 3 ülkede bizden fazlasıyla güçlü. Nedeni enerjileri fazla. Türkiye’nin enerjisinin %50 gibi büyük bir bölümü doğalgazla karşılanıyor. Her geçen gün ise doğalgaza zam geliyor.Doğalgazı biz Rusya’dan alıyoruz. Allah göstermesin Rusya ile savaşa girsek ve Rusya doğalgazını bize vermese biz ne yapacağız. Lafım size Türkiye’yi koruyalım derken Türkiye’yi mahveden çevreciler!
  Günümüzde sınırımıza 2 km yakın olan Ermenistan’ın nükleer reaktörü var. Allah göstermesin biz onlarla savaşa girsek onlar bize o reaktörden atom bombası atıp fırlatsalar biz herhalde şöyle diyeceğiz : Ermeni abi bak biz çevreciyiz biz nükleer santral kurmadık bize füze ile saldırmayın doğayı koruyalım.
  Teknoloji gelişiyor artık nükleer santraller patlama gibi kendini otomatik kapatıyor ve üstünü radyasyon geçirmeyen bir maddeyle kaplıyor.
  Yukarıda en başta dediğim gibi enerji kimde güç onda.
  Ülkemizde 2 tane nükleer santralin olması demek %50 enerjimizi karşılayan doğalgazın yüzdesini %10-&15 gibi ciddi bir rakam indirebiliriz.
  Belki içinizden biri madem böyle o zaman bizde nükleer santral kuralım demiş olduysa bu sözüm de onlara!
  Biz bu işi bilenlere şöyle diyoruz :
  + Sen bu işi kaça yapıyorsun?
  – 1 liraya yapıyorum
  + Ben sana 3 lira vereyim, arsayı bedava vereyim, işçiler benden sen bana bu işi öğret.
  Diğer adam ise belki tahmin etmişsinizdir
  – Hayır
  Kimse bunun gibi enerji işlerini öğretmez. Çünkü ben ona öğretirsem o benden enerji almaz kendisi üretir benim de karım azalır.
  Eğer bunların olmasını istemiyorsanız okuyun, çocuklarınızı okutun. Onar öğrensinler. Bu güzel vatanımızı kurtarsınlar.
  Ben 14 yaşındayım hedefim okuyup ülkemi bu gibi oyunlardan kurtarmak
  Ben 14 yaşında bunları yazıyor ve biliyorsam belki sizde başarabilirsiniz.
  Vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

 27. bilal demiş ki,

  kazım koyuncuda bu faciadan olmus

 28. nur demiş ki,

  bugun 25 nısan 2012. gece saat 1″i 23 dk 58 sanıye gece tam tamıma 26 yıl olacak we zaman ne cabuk gecmıs. ınsanlar hıc mı ders almaz bu süre zarfında anlamıyorum. şuaralar da mersin e nukleer santral yapma planı pesındeler. bı mersınlı olarak cevrecı olarak İSTEMIYORUM,, ölmek ıstemıyorum cewrem kırlensın ıstemıyrum. arkadaslar hep beraber karsı cıkmalıyız tek kısı ıle olcak sey deıl bu. uyan türkiyem ülken elden gidiyo ama hala etrafa at gözlüğü ile bakan koyun sürüsü cook.” basbakan ne derse o” dıyen ınsanlara seslenıyorum “senın aklın yok mu ?
  boyle gıderek kendı sonumuzu hazırlıyoruz,,

 29. ZEYNEP demiş ki,

  EVET ÖLÜM HEPİMİZİ BULACAK KAÇIŞIMIZ YOK KABUL BEKLİYORUZ VE ŞÜKÜR EDİYORUZ PEKİ BAZILARININ BAZILARINI BİLE BİLE ÖLÜME GÜTÜRME SEBEBLERİNİ ANLAMIYORUM HEPİMİZ Bİ KARIŞ TOPRAKTAN İBARETİZ KAVGAMIZ NİYE 2 KARIŞ TOPRAK İÇİN Mİ YAPMAYIN …..

 30. YILMAZ DUMAN demiş ki,

  Nükler Enerjiye destek veren insanlar nükler enerjinin maliyetleri ve bir kaza sonrasi yasanabilicek maliyetleri bilmeden yorum yapmaktadir en kolay yollu insanlari cok ucuz elektirik alicaz disa bagimli olmicaz gibi asli astari olmayan bilgilerdir. Türkiye bügün yenilenebilir enerji kaynaklarina dönmeden enerji bagimliligindanda kurtulamaz cevreyi katletmeyede devam eder. Nükler enerji icin ne söylendi. neler oldu aciklayalimda bilgisiz yere yrum yapan arkadaslar biraz okuyup ögrensin . Citi Grubun arastirmasina göre arkadaslar sizleri fazla ivir sivir bilgilere bogmak istemiyorum o yüzden kisa kisa yazicam bir nükler santrallin zarar etmemesi icin kws 8,8 cente satilmasi gerektigini Dışa özellikle de Rusya’ya bağımlıyız dendi, yapım için Rus firmasıyla anlaşıldı. Yakıttan teknik desteğe bağımlılık.
  Rus şirketi isterse, santraldaki payı yüzde 51’in altına düşmeyecek
  şekilde geri kalan hisseleri satabilecek, ancak çoğunluk hisse hep
  Ruslarda kalacak.
  Ruslarla, santraldan üretilecek elektriğin kWs’ini 12,35 sentten
  (dolar) almak üzere anlaşma yapıldı. 15 yıl boyunca alım garantisi
  verildi. YE’ye teşvik istiyorsunuz diyorlardı, nükleere teşvik
  verdiler.
  Nükleer santraller depremden etkilenmez diyorlardı şimdi
  bizimkisi en sağlam olacak diyorlar. Rus teknolojisi sınandı mı?
  Geçenlerde Taner Yıldız nükleer santralin stratejik bir proje olduğu
  için ‘fizıbıl’ (ekonomik) olamayabileceğini ima etti. Sudan ucuz
  diyorlardı, şimdi ekonomik olmayabilir diyorlar.
  Kimse terör ve savaş tehlikesinden bahsetmiyor vs vs daha cok sey sayila bilir cernobilin etkilerine bakildigi zaman bir kaza aninda yasanabilicek maliyetlerin kesinlikle karsilanamicak boyutlara ulastigini gördük ve biliyoruz . Ayrica nükler santrallerle nükler silahlar arasinda fark bulunmaktadir irandan nükler santral yaptigi icin degil nükler silah ürtmesi konusunda tepkiler mevcuttur. Daha artisi ile eksisi ile tüm herseyi ögrenmeden sadece medya ve televizyonlarda cikan haberlere bakarak dogru bilgiye ulasilmaz arastirmak gerekir üzerinde düsünmek gerekir Lütfen nükler enerjisiz yenilenebilir enerjili Türkiye icin mücadele edelim hem kendi istikbalimiz icin hemde cocuklarimizin gelecekte yasayabilicekleri büyük problemlere karsi son olarak enerji sadece enerji degildir ayrica istihdamdir bunu unutmamak gerekir.

 31. ibrahim demiş ki,

  hiroşimanın 100 katımı bu ne demek biliyormusunz vayy be

 32. Metehan demiş ki,

  Yıl 2012 ve hala malların bu tarihte yaşıyor olmasına şaşıyorum. Tehlikeden mi bahsediyorsunuz. Hayatta teknoloji her zaman tehlikelidir. Ama altyapısı hazırlanmadan geliştirilen tehlikeden bahsediyorum. Evet çernobilde nükleer santral patlaması oldu. Neden? çünkü projenin başında nükleer mühendislikle uzaktan yakından ilgilisi olmayan bir adam vardı. Ayrıca sırf siyası kaygılar yüzünden nükleer santral tam olarak tamamlanmadan hızlı bir şekilde faaliyete geçmişti. Ayrıca Daha nükleer fiziğin emekleme aşamsında olduğu dönemlerdi. Ayrıca yapılan deneyin reaktörün 700 – 1000 Mw arasındaki güçle çalışırken yapılmasını öngörüyordu. buna rağmen başındaki nükleer fizikle alakası olmayan adam Oradaki mühendislerin tüm uyarılarına rağmen 200 mw de yapılması konusunda ısrar etti. Yani patlamayacak reaktörün patlaması için elinden gelen her şeyi yapmıştı. Kaldı ki yıl 1986 idi. Teknoloji daha fakir ve fukaraydı. Yıl 2012 ve hala Sizin gibi Geri zakalılar yüzünden Rusyanın doğal gazına bağlı olarak elektirk üretiyoruz. Bu yüzden elektirği çok pahalı kullanıyoruz ve hem zamndan sonra öküz gibi bakıyoruz. Türkiyeye nükleer santral kurulmalı. Çünkü Altyapısı ve kurulumunda gerekli önlemler alındıktan sonra yapılacak santral, bunu açık olarak söylüyorum sizin o LPG li araçlarınızdan daha güvenli olacaktır. Saygılarımla Metehan….Nükleer fizik mühendisi…..

 33. yeşim demiş ki,

  allah herhesin yardmısı olsn yha:Södevi yazarken kendimi onlrn yerıne koyuyom da gerekten faciadan da öte

 34. Biricik demiş ki,

  :( Çok üzücü bir drum ama bunları söyleyen akıllılar japonya da kafasına yedi bombayı hem de 2 defa ama bişe değişmedihatta hala güçlüü

 35. emine demiş ki,

  allah kimseye yaşatmasın ben çok korktum

 36. emine demiş ki,

  http://picasaweb.google.com/kozete.26/OcukResimleri ben en çok çocuklara ve yaşlılara acıyoro,um ne kadar perişan olmuşlar

 37. emine demiş ki,

  ben en çok çocuklara ve yaşlılara acıyoro,um ne kadar perişan olmuşlar

 38. elif demiş ki,

  innmıyorum ya çok kötü bir durum inşallah yok olur bu çernobil faciası.

 39. naz demiş ki,

  evet bundan daha büyügü Türkiye de kuruluyor MANİSA GÖRDES tehlike boyutu anlatılamaz nedense hiç kimse sesini çıkaramıyor veye çıkartırılmıyor yani bu devede kulak ALLAH sonumuzu hayır etsin ama zor..

 40. zekimen demiş ki,

  Buraya bir tane hidrojen bomba si atılsa o patlamayla çernobil yerle bir olur belkide radyasyon kaybolabilir

 41. deniz sıla demiş ki,

  allahım elektrik bazen çok işimize yarıyo ama şu olanlara bakın bir patlama yüzünden bir sürü insanın kaderi değişti allahım sen hiç kiseenin başına bunları getirme

 42. Mina demiş ki,

  Zor fazlasıyla orda doğan bi çocuklara bakın allah bidaha yaşatmasın kimseye öyle çocuk vermesin :((((((((((((((((((

 43. sıla demiş ki,

  işallah bir daha olmaz baksınıza ne kadar kişi ölmüş allah sonumuzu hayır eylesin….

 44. sıla demiş ki,

  çok üzüldüm keşke ölmeselerdi kader işteeeeeeeee `,[ ayrıca yorumları okudum dalga geçende oldu. bence geçmesin nedemişler gülme komşuna gelir başına bu olay allah korusun ama bizim ayrıca [gülenlerinde] başına gelegelebilirdi dalga geçmeyen arkadaşlara teşekkürlerimi iletirim.anlayışlı oldukları için`,]

Yorum Ekle