Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

Tem
24

Hiroşima’ya atılan atom bombası…


Gönderen kumsal

6 Ağustos 1945 yılında dünya üzerinde yaşanan en büyük insanlık katliamının yıl dönümü. ABD’nin Japonya’nın Hiroşima kentine attığı atom bombasının üzerinden 70 yıl geçti. Hiroşima’ya atılan bombadan 3 gün sonra yani 9 Ağustos’ta ikinci atom bombası Nagazaki’ye atılmıştı. 360 Bin masum insanın ölümüne, onbinlerce insanın yaralanmasına neden olan facianın zararları o kadarla sınırlı değildi. Radyasyondan etkilenen insanlar genetik sakatlıkları daha sonraki nesillere taşıdılar.


Hiroşima – Atom Bombası Belgeseli ! ile pereseler

Hiroşima’ya atılan bomba hakkında genel bilgiler:
6 Ağustos 1945 yerel saatle 08.15′te, ABD Hava Kuvvetlerine ait “Enola Gay” adlı B-29 bombardıman uçağı, Japonya’nın Hiroşima kentine “little boy” (küçük çocuk) adı verilmiş bir atom bombası attı. İnsanlık tarihi boyunca ilk kez Hiroşima’da kullanılan ve 15 bin tonluk TNT’nin patlayıcı gücüne eşdeğer bu atom bombası, resmi kaynaklara göre 140 bin kişinin ölümüne, onbinlerce insanın da radyasyondan ağır şekilde etkilenmesine neden oldu. Kentin yüzde 60′ı haritadan silindi, kent üzerinde 13 kilometrekarelik bir radyasyon bulutu oluştu.

Hiroşima’ya bomba atılmasından üç gün sonra, 9 Ağustos 1945′te, bu kez Nagazaki kentinin insanları atom bombası ile tanıştı. Amerikan “Bockscar” isimli B-29 Superfortess uçağı, “Fatman” (Şişman Adam) adlı ikinci nükleer bombayı Nagazaki semalarından kentin üzerine bıraktı. Patlama gücü 21 bin tonluk TNT’ye eşit olan “Şişman Adam”, ilk anda 100 bin kişiyi öldürdü.

ABD tarafından Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları, 360 bin kişinin ölmesine, onbinlerce insanın da kalıcı yaralar edinmesine neden oldu. ABD, atom bombalarını Japonya’nın Pearl Harbor Limanı’na yaptığı baskının intikamını almak ve İkinci Dünya Savaşı’na son vermek için kullandığını açıkladı. Japonya, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının ardından 14 Ağustos 1945′te Müttefik ülkelere teslim olduğunu açıkladı.

Hiroşima, 6 Ağustos 1945′ten sonra, bir “barış şehri” olarak yeniden inşa edildi. Bombanın yıktığı alanda, ayakta kalan ilk bina “Hiroşima Barış Anıtı” olarak seçildi. Her yıl Hiroşima’da yaşamını yitirenler için anma töreni düzenleniyor. Bombanın düştüğü yer yakınında kurulan Barış Parkı’nda binlerce insan biraraya gelerek, bombalamada yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuyor. 1. FurkanÇeTn demiş ki,

  YazıkLar olsun BunLarı tan İnsanMı Hayvanmı ya Lanet olasıcaLar

 2. [email protected] [email protected][email protected].! demiş ki,

  bız de abdlere atsak kotumu olur bence hyr olmaz ! ınsslhh atarlar!

 3. furkan demiş ki,

  bunu yapan o şerefsiz o haysiyetsizlere Allah’a emanet ediom

 4. tunay demiş ki,

  ALLAH onların cezasını verir o şerefsiz namussuz insanlara pislikler :O
  :O

 5. özge demiş ki,

  İnsanlık ölmüş. Ruhuna fatiha okumadan siteden ayrılmayın. Sevaba girersiniz.

 6. dinemis demiş ki,

  insanım,müslümanım diyerek, yaptığı tüm bu caniliklere rağmen amerikaya yalakalık yapanlar utansın

 7. ibrahim demiş ki,

  ya yok böle bişey ya

 8. esma demiş ki,

  bu olay insanlık dişi bişey köpekler herseyde herkesi kendinden kücük körüyor sen kimsin bizdeki o inacla tükürsek bogarız o abd’yi…………..

 9. geleceğin doktoru demiş ki,

  bende çok üzüldüm nasıl böyle bir şey yapılır yaaa hiç mi acımıyorlar insanlara

 10. önyargı demiş ki,

  tabi ki de atom bombası yapısı sebebiyle kullanılması etik değil ama tarihi iyi incelerseniz bunu americanın salt acımasızlığından kaynaklanmadığını fark edebilirsiniz.ikinci dünya savaşında japonlar yenildikleri halde teslim olmadılar ki bu da müttefik gurubu japonyayı işgal etme zorunda bıraktı. işgal için 1 milyon civarında american askeri japonyanın bir tarafından yine benzer sayıda rus askeri başka bir taraftan ülkeye girecekti. ikinci dunya savası sırasında pasifikte 1 amerikan askerine karşılık 15-20 japon askerinin öldüğünü hesaba katarsak olası işgalde en azından1 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesi neredeyse kaçılmazdı. japonya ise bunu bildiği halde imparatorluk düzenini korumak için teslim olmadı, america bunu fark edip bu düzenin bozulmayacağını ve sadece japon askerlerinin teslim olması, silah bırakmasının (unconditional surrender for navy) yeterli olacağını belirtmesine ragmen japonlar bunu da kabul etmedi. ikinci dunya savasını iyi biliyorsanız japon imparatorluğunun nazi hükümetinden pek de farklı olmadığını görürsünüz. aslında bunun için sadece THE RAPE OF NANKING i google latmanız yeterli olucaktır bununla beraber americalıların atom bombasını atmasının görünen temelinde de olası işgalde ölücek insanların sayısının atom bombası kullanılınca ölücek insan sayısından çok fazla olması sebebidir. tabi bunların dışında rusyaya göz dagı vermek gibi sebepler de vardır fakat atom bombasının atılmasının salt americanın suçu olmadığını ya da americanın sadece gücünü göstermek için böyle bir harekette bulunmadığının bilinmesi gerekir. tabi ki yine de bu bombanın atılması tamamen yanlışdır, teslimiyet için başka yolları gidilmesi en azından denenmesi gerekirdi ve tabiki de sebep ne olursa olsun atom bombası kullanılması katliyamdır, cinayettir..
  americalıların bencilliği, gücü elde etme ve göstermeye olan hırsı ve japonyanın yanlış politikası sebebiyle atılan atom bombasında hayatını kaybeden herkesin mekanı cennet olur umarım.

 11. ilkay demiş ki,

  allah amerıkalıları bildiği gibi yapsin

 12. gökhan emre yılmaz demiş ki,

  ulan serefsizler hic acımadınız :( domuz olu domuz alah sizin belanızı versin simdi bebekleride öldümüslerdir:(:(:(:(

 13. yaşarcan demiş ki,

  bence bombayı çok açık bir alanda denemeleri lazım

 14. birkişi demiş ki,

  önyargı isimli arkadaş da bunun aslında güç gösterisi için yapıldığını çok iyi biliyordur ve nationa geographic de o bombayı atan pilotun yine olsa yine yaparım gurur duyuyorum sözünden de bu anlaşılıyor demek ki tarihte sadece bilinen gerçekler değil asıl sonuçlar da varmış bunun yanı sıra benim merak ettiğim orada akrepler ölmemiş sanırım bu nasıl oluyor ??

 15. Herhangi biri demiş ki,

  Biraz tarih araştırsanız amerikalıların bunu yapmasında pek birşey görmesiniz çünkü, Japonlar 1940’ta(yanlışta olabilir) Pearl Harbor da binlerce Amerikalıyı öldürdü ona ne diyeceksiniz acaba?Yani burdaki tek suçlu Amerikalılar değil bence Japonların yaptıklarınıda bir gözden geçirin derim

 16. ali ozan demiş ki,

  yaşarcan deli misin sen

 17. ali ozan demiş ki,

  allah onları eder merak etmeyin:)
  :):)

 18. ali ozan demiş ki,

  vay namuzsuz alçak,pislik ,adi şefkatsiz,acımasız ,şeytan ve salak herifler

 19. ebru demiş ki,

  bu amerika pisliğin teki VİCDANSIZLAR BUNLAR YAŞAMIYOR Kİ YAA

 20. serdar demiş ki,

  Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlat…ılır: Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Sayın Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi: “Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!” Turgut Özal’ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı: “Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki: Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”

  Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima’mız yok ki!”

  Japon uzmanın cevabı tokat gibidir: “Sizin Çanakkale’niz on Hiroşima eder!”

 21. umut demiş ki,

  katil amerika nalet olasıca pislikler

 22. KEREM demiş ki,

  ALLAH FİTİL FİTİL GETİRSİN ONLARDAN

 23. levent demiş ki,

  o.çları bunu nasıl yaparlar yha ben onların varya elimde olsa aqyarım

 24. fırat demiş ki,

  yalancı abd

 25. başak demiş ki,

  VARYA ABDLİLERE YUH DİYORUM O KADAR İNSANA YAZIK DEĞİLMİ YA HAK VERİN YANİ

 26. NickNameYoq demiş ki,

  Ulan ne acımasızsınız ya

 27. berna demiş ki,

  İnsanlık dışı birşey bu

 28. cem bilgin demiş ki,

  Ödevimi yapacaktım ama ödev yapacak hal kalmadı :)

 29. Teslime IŞIKLI demiş ki,

  çok kötü bir şeyyy
  :(

 30. Teslime IŞIKLI demiş ki,

  çok kötü bir şeyyy hiroşima

  :(

 31. nezir demie demiş ki,

  arkadaşlar japonyaya atılan 2 atom bombası için o kadar günaha girmeyin dinimize göre kötü söz söylemekte günahtır.
  Albert einstain’in bir hayranıyım (albert einstain demiş ki ben atomu atom bombası yapsınlar diye parçalamadım)eğer araştırma yapmadan cahilce yorumlar yazarsanız insan okurken sıkılır+herkes aynı sekilde amarikayı suçlamış.Bence hiç bir suç bir kişi tarafından gerçekleştirilemez.İnsanlar birbirinden farklı yaratılmışlardır sizler suçu sadece amarikaya atarsanız bu demektir ki amarikanın tüm nüfusu ama amarikada milyonlarca kişi vardır. Yani kısacası sadece amarika veya sadece japonya suçlu değil :iki ülkeninde halkının arasında kütü huylu ve iyi huylu insanlar vardır. bence küfür etmektense bu işi araştırın ve bilinçli olarak yapabildiklerinizi yapın

 32. nezir demir demiş ki,

  arkadaşlar japonyaya atılan 2 atom bombası için o kadar günaha girmeyin dinimize göre kötü söz söylemekte günahtır.
  Albert einstain’in bir hayranıyım (albert einstain demiş ki ben atomu atom bombası yapsınlar diye parçalamadım)eğer araştırma yapmadan cahilce yorumlar yazarsanız insan okurken sıkılır+herkes aynı sekilde amarikayı suçlamış.Bence hiç bir suç bir kişi tarafından gerçekleştirilemez.İnsanlar birbirinden farklı yaratılmışlardır sizler suçu sadece amarikaya atarsanız bu demektir ki amarikanın tüm nüfusu ama amarikada milyonlarca kişi vardır. Yani kısacası sadece amarika veya sadece japonya suçlu değil :iki ülkeninde halkının arasında kütü huylu ve iyi huylu insanlar vardır. bence küfür etmektense bu işi araştırın ve bilinçli olarak yapabildiklerinizi yapın.

 33. Aslıhan demiş ki,

  Ya Türkçe araştıra ödevim vardı teşekkürler yardımcı oldunuz ama çok üzüldüm Böyle olmasına yazık ayrıcak Japonyaya katil deniz anaları dünya nüfusunun 2 katı kadar yumurta bıramış yazık japonyaya.Ama japonlar köpek yiyiyolarmış ona çok sinirlendim.Of dünya milleti işte aranızda akıllı düzgün olan yok.En şerefsizleri de Pkk.

 34. Aslıhan demiş ki,

  Ya Türkçe araştıra ödevim vardı teşekkürler yardımcı oldunuz ama çok üzüldüm Böyle olmasına yazık ayrıcak Japonyaya katil deniz anaları dünya nüfusunun 2 katı kadar yumurta bıramış yazık japonyaya.Ama japonlar köpek yiyiyolarmış ona çok sinirlendim.Of dünya milleti işte aranızda akıllı düzgün olan yok.En şerefsizleri de Pkk…

 35. yakup demiş ki,

  işşallah allah onların belasını verir

 36. esra demiş ki,

  bunu yapanların allah belesını versin yapan insan değil hepsi cehennem ateşinde kavrulsun amin

 37. merve demiş ki,

  bunların hiç mi vicdanı sızlamıyor bu suçsuz insanları öldürüyorlar

 38. özlem demiş ki,

  çok tuhaf allah allah yha bak sen işe. 😀

 39. beyza demiş ki,

  özlem inanmıyorum sana bunda gülünücek ne var ben şu anda ağlıyorum ya :(( İyi ki öğretmenim bu konuyu ödev vermiş bunu da öğrnemiş oldum ben atom bombasının bu kadar güçlü olduğunu bilmiyodum resimlere baktığımda yüzü gözü birbirine karışan kişiler görüyorum çok kötü gerçekten içim sızlıyor . Bir de kalıtsal birşeymiş onların torunun torunu falan da maalesef böyle olurmu . Allahım İnşallah birdaha böyle birşey gerçekleşmez …

 40. reyhan demiş ki,

  inanamıyorum yha
  hiç mi empati kurmuyorlar
  hiç mi vicdanları sızlamıyor
  insanları öldürmeye ne hakları var inşallah allah onlara greken cezayı verir

 41. cansel demiş ki,

  vicdansızlığın böylesi

 42. saraa demiş ki,

  dedikleriniiz doğru aynı şeyi bende diyorm 😀
  allh bildigi gibi yapar siz merk etmyn

 43. saraa demiş ki,

  habu arada o gülücüğü arkadşıma göndriyrdm yanlışlıkla bura gelmş prdn

 44. uğur demiş ki,

  yhaaa bişi bilmeden konuşmayın

 45. uğur demiş ki,

  hahahaa 😀 8)

 46. başak demiş ki,

  bu amarikalıları saten hiç sevmiyorum çok mayumun iştahlılar vede acımasız şimdi bile çekiliyo o bombanın acısı o yüzden amarikalılar bi canavarr çelikten

 47. fatih demiş ki,

  bu amerikalıların Allah belasını versin

 48. abdullah demiş ki,

  atom u einstein buldu bombasınıda o.ç amerikalı uzmanlar buldu bilip bilmeden konuşmayın

 49. asya demiş ki,

  ben onların yani çocukların yüzüne bakamazken öretmen ödev verio resim bol yapıştır dio bn nasıl yapcam simdiiiii

 50. uğur demiş ki,

  bu olay cok kötü bir olay kac kişi öldü daha sayısı belli bile degil

 51. Ahmet demiş ki,

  Bir insanda ALLAH korkusu olmadığında böyle oluyor durun daha TÜRKİYE’YE neler yapmayı düşünüyorlar ama korkmayın TÜRKİYEDE vatan sevgisi var gerekirse gider sıkarız 😉

 52. deniz tanem demiş ki,

  bu konuda öğretmen ödev verdi ben ne yapıcamki asya sana katılıyorum en çok resim istediler

 53. vedat demiş ki,

  cevabımı aldım saolun bunu kim kursa

 54. yunus demiş ki,

  yuh ya olmaz bu kadar

 55. özge demiş ki,

  bencede

 56. ramazan demiş ki,

  amarikada duygusallık yok insan sevgisiyok allah korkusu zetenyok yazık

 57. ezgi demiş ki,

  ece çok saçma düşünüon albert einstein suçu ne lan ! adam nerden bilsin bu pisliklerin böyle kullanıcağını einsten demişki atomun bomba olarak kullanılacağını bilseydim icat etmezdim dmiş !

 58. ebe sikici demiş ki,

  ödevde işime yaradı adamlar bni ilgilendşrmez ölsünler gitsinler

 59. ana hoplatıcı demiş ki,

  katılıyorum kardeş

 60. fenasi demiş ki,

  çok üzücü

 61. eyll demiş ki,

  ilk yorum çok saçma karadeniz nerde japonya nerde o senin dediğin şernobil de olan nükleer santali patladığı için öyle yanlış bilion

 62. kaptan demiş ki,

  abd cok salak ama çokta zeki .mallar bu denli bir silahı nasıl böyle bir şeyde kullanır yarrak herifler. sikmek lazım zaten onları.

 63. kaptan demiş ki,

  amları açılmış

 64. kaptan demiş ki,

  ama tabi olan olmuş bitmiş bana ne

 65. ravza demiş ki,

  7. sınıf türkçe 2. konusuda bu felaket birşey abd yazıklar olsun be:(((((((

 66. seher demiş ki,

  AY NE KADAR KADAR KÖTÜ KALPLİ İNSANLAR BÖYLE

 67. osman demiş ki,

  abd böyle işte kökünü kurutmak lazım

 68. faruk demiş ki,

  çok üzücü birşey allah hiç kimsenin başına getirmesin

 69. faruk dargın demiş ki,

  allh utala inşalah kabir zamanında onlara hesabını sorar

 70. saane demiş ki,

  ne istemişler şerefsizler arkdaslar hepinize katılıyorum.

 71. oguz demiş ki,

  atmasalar olmazdi zaten onlarca insan öldü

 72. esma demiş ki,

  atmasalardı olmazdı zaten
  :((((((((((

 73. elif demiş ki,

  allah herkeze sabırlık versin

 74. sadiye demiş ki,

  bunları yapanlar kendilerine ufak birtehdit oluşturacak durumda savaş başlatıp kendi çıkarlarını düşünüyorlar ama yaptıkları bombanın uzun yıllar boyunca etki edip bu kadar çok insanın ölümüne katline sebep olacvağını küçük beyuinleri almadı daha doğmamış ve doğacak olanların suçu neydi ama elbette ozamanda soruldu şimdide sorulacak öbür dünyadada

 75. melisa demiş ki,

  insan deiller ya

 76. SABRİ demiş ki,

  İNANILMAZ BÖYLE BİR İNSANLIK SUÇU İŞLENİRMİ ?

 77. Korkmaz demiş ki,

  Atom bombası nükleer savaş nefret ettiğim 2 kelime ve 1000 beteri hidrojen bombası…

 78. cem atılır antalya konyaaltı i oo demiş ki,

  Ey kardeşlerim arkadaşlarım allah o atom bombasını atanların ellerini kırsın onların belalarını versin.saygılar :( :( :(

 79. merve demiş ki,

  gercekten de cok buyuk sayıda insanlar olmuş sehır yok olmuş…:(

 80. merve demiş ki,

  Arkadaşlar;
  Gerçekten Amerikalıların yaptığı çok acımasız bir saldırı. Araştırdım eğer googleye Pearl Harbor saldırısı yazarsanız vikipedide ayrıntılı bilgiyi bulursunuz. 1941 Yılında Japonya Amerikaya saldırmış. 1945 yılına kadar Amerikalılar bomba yapmış (intikam için herhalde) ve Japonya’ya saldırmış. Ama Amerikalılar çok kötü bir saldırı yapmış. 140.000 İnsan ölmüş. Çok acı…. :( =( :( =(

 81. delitay demiş ki,

  bunlarda acımalık olsaydı bukadar insanı 30 saniye içinde öldürmezlerdi bunları
  allaha havale ediyorum bunlar okadar insanın canını almayı becere biliyorlarsa
  onlara güneş yüzü göstermemek az gelir

 82. x demiş ki,

  teşşekür ederim

 83. x demiş ki,

  aynen öyle.

 84. x demiş ki,

  delitay doğru söylemiş.

 85. x demiş ki,

  faruk doğru söylemiş.

 86. ismegerekyok demiş ki,

  bu bir insanlık şucu !

 87. ş demiş ki,

  bn hrkse katılıom :(

 88. zafer demiş ki,

  bu amerikayı ancak ikişey yok eder birincisi ALLAHIN gerçek vadi olan kıyamet ikincisi bütün müslüman devletlerinin avrupa birligi gibi bir birlik kurup amerikaya saldırması o zaman amerika yok olur .kuranda zafer vadediyor hazreti mevlam selamlar

 89. GaMZee demiş ki,

  amerikanın ALLAH belasını versin bu berbat bişey

 90. Tayfun demiş ki,

  Vallahi Çok Acımasız Bu ABD’ler Hiçmi Vicdan’ları Yok Bu ABD’Lerin ALLAH HEPSININ BELASINI VERSIN !!!

 91. zafe r demiş ki,

  bu bombayı insan atarken insanın vicdanı sızlar yazı

 92. zafer demiş ki,

  bu bombayı insan atarken vicdanı sızlar be yazıklar olsun

 93. zafer demiş ki,

  acımasız insanlar kahbe siniz

 94. erkan demiş ki,

  ahlaksızlar

 95. erkan demiş ki,

  böyle bir vicdansızlıkolmaz yani

 96. eray demiş ki,

  360 bin kişi olmesiyle kalmıo bide bu milyonlarca kişinin radyasyondan hayatı kararıyo tam bi insanlık ayıbı !

 97. ekin demiş ki,

  onlar türkiyeye atamazlar çünkü türkiye asya ve avrupa kıtasını birleştiriyor.

 98. Nurcan S. demiş ki,

  Belki japonlarda II. Dünya Savaşında dikbaşlılık yaptılar ama ABD nin yaptığı kalleşliktir. Eğer savaşmış olsalardı en azından adilce olurdu. Kendilerini savunma şansları olurdu ve askerlere karşı savaşılmış olurdu. Ama şu şekilde kalleşçe, masum insanları katletmeleri asla kabul edilemez. ABD yi hiç bir şekilde haklı duruma getirmez, Japonya’nın o dönemde teslim olmamış olması. Hesabını verecekler pis katiller…

 99. onur demiş ki,

  yaw ben bu serefsizleri allaha havale ediıyorum japonyalılar o atom bonbasında nasıl yandıysa abd pislikleride cehennemde o ateşin 10000000000000 katında yanacaklar. japonyalılara allahtan rahmet dlıyorum

 100. emre demiş ki,

  al birini vur ötekine

 101. esra demiş ki,

  acayip bir şey bu

 102. esra demiş ki,

  acımasız insanlar Allah belanızı versin

 103. esra demiş ki,

  gavur sıpaları bomba patlatmış

 104. fatih demiş ki,

  insanlar nasıl bu kadar cani olmuşlar

 105. müco demiş ki,

  Arkadaşlar ben baya araştırdım.Bu konuda Albert Einstein’nın bir suçu yok.O sadece atomun ikiye bölünebileceğini kanıtlıyor.Bundan sonra Almanya’lı bilim adamları bundan faydalanıp uranyum ve plutonyumun atomlarını ayırarak çok büyük bir patlama meydana getirmişler.Önceden işe yaramıyacağını düşünüyorlarmış ama yaramış.Bombanın 45 saniyelik bir patlama süresi vardır.43. saniyede bombanın içindeki düzenek uyarılarak harekete geçer.Ve böylece bir top gibi mermi uranyum veya plutanyumun gittiği yere çarparak ısınır.Böylece taneciklerin sayısı ısınır ve bu artış o kadar çok tur ki 2 saniye içinde bunlar olur ve mecbur patlamak zorunda kalır.Yerden 600m kala patlayan diyenler var daha yüksekte olduğunu söyleyenler var.Yani kesin olarak bombanın patlaması için yere düşmesi gerekmiyor.Bu patlamdaki enerji sonucu 400 metrekarelik alan ateş gölüne dönüyor yani 1 tane bir şey kalmıyor.İnsanların bile cesetleri kalmıyor bir anda yok oluyor.Diğer yerler de ise çok kişinin ölüsü ve yıkılan evler kalıyor.Kentin%70 binaların kulanılamayacığı söyleniyor.Ve bu patlama japonları deyil bizide etkiliyor.Horişima bombasında daha çok kişinin ölmesinin nedeni 2 tanedir.İnsanların en çok olduğu saatte 8:15 de bomba patladı.Ve bombanın gücü daha az olsada kapladığı alan çok büyüktü.Bombanın gücü az dediysemde bombadan 5km uzaklıktaki adamı öldürcek şekilde iyidi.Fat man bombası ise Nagazaki’de az insan öldürsede diğer bombaya göre çok daha güçlüydü.Bu nedenle Japonlar horişima yı tekrar yapmaya karar verdiler.Çünkü nagazaki nin patladığı yer çok kötü bir haldeydi.

  Uranyum 235’ten yapılan atom bombasına (little boy), plutonyum 239’dan yapılana ise (fat man) adı verildi.Bu bombalar saniyenin milyonda birinde, bir milyon kere milyon kilo kalori enerji açığa çıkarmaktaydı. (alıntı)

  Almanyalı bilim adamları yapabilceklerini düşünmüşler amerikalılar da çok güüçlü olduğu için yardım etmiş.İtalyan fizikçisi Enrico Fermi ise gizli gizle bir adada yapılan bu projeyi yönetmiş.

  Allah belalarını versin.

 106. murat demiş ki,

  allah sızı ısla etsın bu haksızlık bu dunyanın o bır tarafıda var sızde nasıl bır yurek var nasıl bır vıjdan yapısı var anlıyamıyorum boyle adaletsız bır savas yok

 107. EMOMUNEZ demiş ki,

  Marshall Adaları Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda bulunan adalar topluluğudur. Adanın adı John Marshall’dan gelmektedir. 1946 ve 1958 yılları arasında ABD tarafından adalar civarında çeşitli nükleer bomba denemeleri yapılmıştır. 1954 yılında ise ada yakınlarında ABD’nin ilk hidrojen bombası denemesi yapılmıştır. Atılan bombanın gücünün Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücündedir.

 108. ZZ,yaretçi demiş ki,

  allah albert aynjtaynın belasını versin onn yüzünden çok sayıda insan öldü ve japon hükümeti büyük bi zarara uğradı aynjtaynın iişi gücü dooğayı kirletmek pislik mekanı cehennem olsun

 109. neleos demiş ki,

  bişe dicem yanlıs anlamayında o zaman atom bombası attılar diye bugünkü amerikayı suclamak yanlıs. tamam tabiki yaptıkları saçma ayrıca einstein ı suclamaya gerek yok adam kendi mi demis git japonyayı bombala diye. ayrıca zaten atatürk de yapabilir misin demis einstein a bunu duyan amerika gidip yapmaya zorlamıs. atatürk ü sucluyo falan diye sacma seyler yazmayın öyle bise yok. ayrıca japonya da sütten cıkmıs ak kasık değil yani sonucta

 110. Satilmmis demiş ki,

  Bir kere albert einstainin sucu yok aslında amerika ve Japonya’nın arasında gecen bir savaşta Amerika’nın atom bombası atması cesaretlik degil korkakliktir çünkü korkmayan bir ülke kendi Ordusu’ya Japonya’yı yenedi bide o donemde bu güçte bir bomba nin yapılması olamıştı bu bomba yapilabili r ama bunu bir ülkeye atmak caniliktir ABD her seye rağmen kendi Ordusu’ya yenmelidir ABD ile türkiye şimdi dost bu sucumu hayır ama o zamanki ABD ile dost olsaydı suc olabilirdi yani kısaca Amerika’nın Japonya ya ya atom bombası atmak korkakliktir çünkü cesur olan bir ülke savası kendi Ordusu’ya yenerdl

 111. sanane demiş ki,

  el-FATİHA

 112. hamza demiş ki,

  serefsiz amerikalılar cehennemde cayır cayır yansınlar inşallah

 113. alper demiş ki,

  bu gibi hayvan inasanlar bile geçmişte bu dünyada yaşamaz. vallah yazıklar olsun. yaşadığım dünyadan utanıyorum.

 114. ömer demiş ki,

  allah amirakalıların cezasını versin çok yazık hiroşimaya

 115. ırmak demiş ki,

  hiroşima da insanlık öldü.bu bombayı atan…… insan değil valaaaa .

 116. ırmak demiş ki,

  çoooooooooooook kötü bir durum

 117. MEMUŞ demiş ki,

  yok artık güzelim hiroşima’yı yok ederler ya allah onları cehennemin dibine katsın

 118. feyza demiş ki,

  googleden görsellrere bakın çok kötüler

 119. lüzumlu demiş ki,

  her kötü olayın ardından amerika çıkıyo,sömürge,vahşet,allah ıslah etsin

 120. sebattin demiş ki,

  bikişi bambayı brakıo binlerce insan ölüyo öbürtarafvarsa bunun hesabını bikişi nasılveriyo bikişinin cezasını bikişi çeker okadarkini biinsan çekeblirmi ben hiç bişi anlamadm bide öbürtarafdye biryer yoksa neden saklı ve srlaDOLU Kİİ

 121. sebattin demiş ki,

  ben yorum ble yapmak istemiyorum insan insana bunu yapabiliyosa kelimenin bittiği an

 122. bosver . demiş ki,

  Bence bunkar doğru ;FurkanÇeTn demiş ki,
  YazıkLar olsun BunLarı tan İnsanMı Hayvanmı ya Lanet olasıcaLar

  [email protected] [email protected][email protected].! demiş ki,
  bız de abdlere atsak kotumu olur bence hyr olmaz ! ınsslhh atarlar!

  furkan demiş ki,
  bunu yapan o şerefsiz o haysiyetsizlere Allah’a emanet ediom

  tunay demiş ki,
  ALLAH onların cezasını verir o şerefsiz namussuz insanlara pislikler :O
  :O

  özge demiş ki,
  İnsanlık ölmüş. Ruhuna fatiha okumadan siteden ayrılmayın. Sevaba girersiniz.

  dinemis demiş ki,
  insanım,müslümanım diyerek, yaptığı tüm bu caniliklere rağmen amerikaya yalakalık yapanlar utansın

  ibrahim demiş ki,
  ya yok böle bişey ya

  esma demiş ki,
  bu olay insanlık dişi bişey köpekler herseyde herkesi kendinden kücük körüyor sen kimsin bizdeki o inacla tükürsek bogarız o abd’yi…………..

  geleceğin doktoru demiş ki,
  bende çok üzüldüm nasıl böyle bir şey yapılır yaaa hiç mi acımıyorlar insanlara

  önyargı demiş ki,
  tabi ki de atom bombası yapısı sebebiyle kullanılması etik değil ama tarihi iyi incelerseniz bunu americanın salt acımasızlığından kaynaklanmadığını fark edebilirsiniz.ikinci dünya savaşında japonlar yenildikleri halde teslim olmadılar ki bu da müttefik gurubu japonyayı işgal etme zorunda bıraktı. işgal için 1 milyon civarında american askeri japonyanın bir tarafından yine benzer sayıda rus askeri başka bir taraftan ülkeye girecekti. ikinci dunya savası sırasında pasifikte 1 amerikan askerine karşılık 15-20 japon askerinin öldüğünü hesaba katarsak olası işgalde en azından1 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesi neredeyse kaçılmazdı. japonya ise bunu bildiği halde imparatorluk düzenini korumak için teslim olmadı, america bunu fark edip bu düzenin bozulmayacağını ve sadece japon askerlerinin teslim olması, silah bırakmasının (unconditional surrender for navy) yeterli olacağını belirtmesine ragmen japonlar bunu da kabul etmedi. ikinci dunya savasını iyi biliyorsanız japon imparatorluğunun nazi hükümetinden pek de farklı olmadığını görürsünüz. aslında bunun için sadece THE RAPE OF NANKING i google latmanız yeterli olucaktır bununla beraber americalıların atom bombasını atmasının görünen temelinde de olası işgalde ölücek insanların sayısının atom bombası kullanılınca ölücek insan sayısından çok fazla olması sebebidir. tabi bunların dışında rusyaya göz dagı vermek gibi sebepler de vardır fakat atom bombasının atılmasının salt americanın suçu olmadığını ya da americanın sadece gücünü göstermek için böyle bir harekette bulunmadığının bilinmesi gerekir. tabi ki yine de bu bombanın atılması tamamen yanlışdır, teslimiyet için başka yolları gidilmesi en azından denenmesi gerekirdi ve tabiki de sebep ne olursa olsun atom bombası kullanılması katliyamdır, cinayettir..
  americalıların bencilliği, gücü elde etme ve göstermeye olan hırsı ve japonyanın yanlış politikası sebebiyle atılan atom bombasında hayatını kaybeden herkesin mekanı cennet olur umarım.

  ilkay demiş ki,
  allah amerıkalıları bildiği gibi yapsin

  gökhan emre yılmaz demiş ki,
  ulan serefsizler hic acımadınız :( domuz olu domuz alah sizin belanızı versin simdi bebekleride öldümüslerdir:(:(:(:(

  yaşarcan demiş ki,
  bence bombayı çok açık bir alanda denemeleri lazım

  birkişi demiş ki,
  önyargı isimli arkadaş da bunun aslında güç gösterisi için yapıldığını çok iyi biliyordur ve nationa geographic de o bombayı atan pilotun yine olsa yine yaparım gurur duyuyorum sözünden de bu anlaşılıyor demek ki tarihte sadece bilinen gerçekler değil asıl sonuçlar da varmış bunun yanı sıra benim merak ettiğim orada akrepler ölmemiş sanırım bu nasıl oluyor ??

  Herhangi biri demiş ki,
  Biraz tarih araştırsanız amerikalıların bunu yapmasında pek birşey görmesiniz çünkü, Japonlar 1940′ta(yanlışta olabilir) Pearl Harbor da binlerce Amerikalıyı öldürdü ona ne diyeceksiniz acaba?Yani burdaki tek suçlu Amerikalılar değil bence Japonların yaptıklarınıda bir gözden geçirin derim

  ali ozan demiş ki,
  yaşarcan deli misin sen

  ali ozan demiş ki,
  allah onları eder merak etmeyin:)
  :) :)

  ali ozan demiş ki,
  vay namuzsuz alçak,pislik ,adi şefkatsiz,acımasız ,şeytan ve salak herifler

  ebru demiş ki,
  bu amerika pisliğin teki VİCDANSIZLAR BUNLAR YAŞAMIYOR Kİ YAA

  serdar demiş ki,
  Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlat…ılır: Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Sayın Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi: “Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!” Turgut Özal’ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı: “Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki: Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”

  Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima’mız yok ki!”

  Japon uzmanın cevabı tokat gibidir: “Sizin Çanakkale’niz on Hiroşima eder!”

  umut demiş ki,
  katil amerika nalet olasıca pislikler

  KEREM demiş ki,
  ALLAH FİTİL FİTİL GETİRSİN ONLARDAN

  levent demiş ki,
  o.çları bunu nasıl yaparlar yha ben onların varya elimde olsa aqyarım

  fırat demiş ki,
  yalancı abd

  başak demiş ki,
  VARYA ABDLİLERE YUH DİYORUM O KADAR İNSANA YAZIK DEĞİLMİ YA HAK VERİN YANİ

  NickNameYoq demiş ki,
  Ulan ne acımasızsınız ya

  berna demiş ki,
  İnsanlık dışı birşey bu

  cem bilgin demiş ki,
  Ödevimi yapacaktım ama ödev yapacak hal kalmadı :)

  Teslime IŞIKLI demiş ki,
  çok kötü bir şeyyy
  :(

  Teslime IŞIKLI demiş ki,
  çok kötü bir şeyyy hiroşima

  :(

  nezir demie demiş ki,
  arkadaşlar japonyaya atılan 2 atom bombası için o kadar günaha girmeyin dinimize göre kötü söz söylemekte günahtır.
  Albert einstain’in bir hayranıyım (albert einstain demiş ki ben atomu atom bombası yapsınlar diye parçalamadım)eğer araştırma yapmadan cahilce yorumlar yazarsanız insan okurken sıkılır+herkes aynı sekilde amarikayı suçlamış.Bence hiç bir suç bir kişi tarafından gerçekleştirilemez.İnsanlar birbirinden farklı yaratılmışlardır sizler suçu sadece amarikaya atarsanız bu demektir ki amarikanın tüm nüfusu ama amarikada milyonlarca kişi vardır. Yani kısacası sadece amarika veya sadece japonya suçlu değil :iki ülkeninde halkının arasında kütü huylu ve iyi huylu insanlar vardır. bence küfür etmektense bu işi araştırın ve bilinçli olarak yapabildiklerinizi yapın

  nezir demir demiş ki,
  arkadaşlar japonyaya atılan 2 atom bombası için o kadar günaha girmeyin dinimize göre kötü söz söylemekte günahtır.
  Albert einstain’in bir hayranıyım (albert einstain demiş ki ben atomu atom bombası yapsınlar diye parçalamadım)eğer araştırma yapmadan cahilce yorumlar yazarsanız insan okurken sıkılır+herkes aynı sekilde amarikayı suçlamış.Bence hiç bir suç bir kişi tarafından gerçekleştirilemez.İnsanlar birbirinden farklı yaratılmışlardır sizler suçu sadece amarikaya atarsanız bu demektir ki amarikanın tüm nüfusu ama amarikada milyonlarca kişi vardır. Yani kısacası sadece amarika veya sadece japonya suçlu değil :iki ülkeninde halkının arasında kütü huylu ve iyi huylu insanlar vardır. bence küfür etmektense bu işi araştırın ve bilinçli olarak yapabildiklerinizi yapın.

  Aslıhan demiş ki,
  Ya Türkçe araştıra ödevim vardı teşekkürler yardımcı oldunuz ama çok üzüldüm Böyle olmasına yazık ayrıcak Japonyaya katil deniz anaları dünya nüfusunun 2 katı kadar yumurta bıramış yazık japonyaya.Ama japonlar köpek yiyiyolarmış ona çok sinirlendim.Of dünya milleti işte aranızda akıllı düzgün olan yok.En şerefsizleri de Pkk.

  Aslıhan demiş ki,
  Ya Türkçe araştıra ödevim vardı teşekkürler yardımcı oldunuz ama çok üzüldüm Böyle olmasına yazık ayrıcak Japonyaya katil deniz anaları dünya nüfusunun 2 katı kadar yumurta bıramış yazık japonyaya.Ama japonlar köpek yiyiyolarmış ona çok sinirlendim.Of dünya milleti işte aranızda akıllı düzgün olan yok.En şerefsizleri de Pkk…

  yakup demiş ki,
  işşallah allah onların belasını verir

  esra demiş ki,
  bunu yapanların allah belesını versin yapan insan değil hepsi cehennem ateşinde kavrulsun amin

  merve demiş ki,
  bunların hiç mi vicdanı sızlamıyor bu suçsuz insanları öldürüyorlar

  özlem demiş ki,
  çok tuhaf allah allah yha bak sen işe. 😀

  beyza demiş ki,
  özlem inanmıyorum sana bunda gülünücek ne var ben şu anda ağlıyorum ya :( ( İyi ki öğretmenim bu konuyu ödev vermiş bunu da öğrnemiş oldum ben atom bombasının bu kadar güçlü olduğunu bilmiyodum resimlere baktığımda yüzü gözü birbirine karışan kişiler görüyorum çok kötü gerçekten içim sızlıyor . Bir de kalıtsal birşeymiş onların torunun torunu falan da maalesef böyle olurmu . Allahım İnşallah birdaha böyle birşey gerçekleşmez …

  reyhan demiş ki,
  inanamıyorum yha
  hiç mi empati kurmuyorlar
  hiç mi vicdanları sızlamıyor
  insanları öldürmeye ne hakları var inşallah allah onlara greken cezayı verir

  cansel demiş ki,
  vicdansızlığın böylesi

  saraa demiş ki,
  dedikleriniiz doğru aynı şeyi bende diyorm 😀
  allh bildigi gibi yapar siz merk etmyn

  saraa demiş ki,
  habu arada o gülücüğü arkadşıma göndriyrdm yanlışlıkla bura gelmş prdn

  uğur demiş ki,
  yhaaa bişi bilmeden konuşmayın

  uğur demiş ki,
  hahahaa 😀 8)

  başak demiş ki,
  bu amarikalıları saten hiç sevmiyorum çok mayumun iştahlılar vede acımasız şimdi bile çekiliyo o bombanın acısı o yüzden amarikalılar bi canavarr çelikten

  fatih demiş ki,
  bu amerikalıların Allah belasını versin

  abdullah demiş ki,
  atom u einstein buldu bombasınıda o.ç amerikalı uzmanlar buldu bilip bilmeden konuşmayın

  asya demiş ki,
  ben onların yani çocukların yüzüne bakamazken öretmen ödev verio resim bol yapıştır dio bn nasıl yapcam simdiiiii

  uğur demiş ki,
  bu olay cok kötü bir olay kac kişi öldü daha sayısı belli bile degil

  Ahmet demiş ki,
  Bir insanda ALLAH korkusu olmadığında böyle oluyor durun daha TÜRKİYE’YE neler yapmayı düşünüyorlar ama korkmayın TÜRKİYEDE vatan sevgisi var gerekirse gider sıkarız 😉

  deniz tanem demiş ki,
  bu konuda öğretmen ödev verdi ben ne yapıcamki asya sana katılıyorum en çok resim istediler

  vedat demiş ki,
  cevabımı aldım saolun bunu kim kursa

  yunus demiş ki,
  yuh ya olmaz bu kadar

  özge demiş ki,
  bencede

  ramazan demiş ki,
  amarikada duygusallık yok insan sevgisiyok allah korkusu zetenyok yazık

  ezgi demiş ki,
  ece çok saçma düşünüon albert einstein suçu ne lan ! adam nerden bilsin bu pisliklerin böyle kullanıcağını einsten demişki atomun bomba olarak kullanılacağını bilseydim icat etmezdim dmiş !

  ebe sikici demiş ki,
  ödevde işime yaradı adamlar bni ilgilendşrmez ölsünler gitsinler

  ana hoplatıcı demiş ki,
  katılıyorum kardeş

  fenasi demiş ki,
  çok üzücü

  eyll demiş ki,
  ilk yorum çok saçma karadeniz nerde japonya nerde o senin dediğin şernobil de olan nükleer santali patladığı için öyle yanlış bilion

  kaptan demiş ki,
  abd cok salak ama çokta zeki .mallar bu denli bir silahı nasıl böyle bir şeyde kullanır yarrak herifler. sikmek lazım zaten onları.

  kaptan demiş ki,
  amları açılmış

  kaptan demiş ki,
  ama tabi olan olmuş bitmiş bana ne

  ravza demiş ki,
  7. sınıf türkçe 2. konusuda bu felaket birşey abd yazıklar olsun be:(((((((

  seher demiş ki,
  AY NE KADAR KADAR KÖTÜ KALPLİ İNSANLAR BÖYLE

  osman demiş ki,
  abd böyle işte kökünü kurutmak lazım

  faruk demiş ki,
  çok üzücü birşey allah hiç kimsenin başına getirmesin

  faruk dargın demiş ki,
  allh utala inşalah kabir zamanında onlara hesabını sorar

  saane demiş ki,
  ne istemişler şerefsizler arkdaslar hepinize katılıyorum.

  oguz demiş ki,
  atmasalar olmazdi zaten onlarca insan öldü

  esma demiş ki,
  atmasalardı olmazdı zaten
  :( (((((((((

  elif demiş ki,
  allah herkeze sabırlık versin

  sadiye demiş ki,
  bunları yapanlar kendilerine ufak birtehdit oluşturacak durumda savaş başlatıp kendi çıkarlarını düşünüyorlar ama yaptıkları bombanın uzun yıllar boyunca etki edip bu kadar çok insanın ölümüne katline sebep olacvağını küçük beyuinleri almadı daha doğmamış ve doğacak olanların suçu neydi ama elbette ozamanda soruldu şimdide sorulacak öbür dünyadada

  melisa demiş ki,
  insan deiller ya

  SABRİ demiş ki,
  İNANILMAZ BÖYLE BİR İNSANLIK SUÇU İŞLENİRMİ ?

  Korkmaz demiş ki,
  Atom bombası nükleer savaş nefret ettiğim 2 kelime ve 1000 beteri hidrojen bombası…

  cem atılır antalya konyaaltı i oo demiş ki,
  Ey kardeşlerim arkadaşlarım allah o atom bombasını atanların ellerini kırsın onların belalarını versin.saygılar :( :( :(

  merve demiş ki,
  gercekten de cok buyuk sayıda insanlar olmuş sehır yok olmuş…:(

  merve demiş ki,
  Arkadaşlar;
  Gerçekten Amerikalıların yaptığı çok acımasız bir saldırı. Araştırdım eğer googleye Pearl Harbor saldırısı yazarsanız vikipedide ayrıntılı bilgiyi bulursunuz. 1941 Yılında Japonya Amerikaya saldırmış. 1945 yılına kadar Amerikalılar bomba yapmış (intikam için herhalde) ve Japonya’ya saldırmış. Ama Amerikalılar çok kötü bir saldırı yapmış. 140.000 İnsan ölmüş. Çok acı…. :( =( :( =(

  delitay demiş ki,
  bunlarda acımalık olsaydı bukadar insanı 30 saniye içinde öldürmezlerdi bunları
  allaha havale ediyorum bunlar okadar insanın canını almayı becere biliyorlarsa
  onlara güneş yüzü göstermemek az gelir

  x demiş ki,
  teşşekür ederim

  x demiş ki,
  aynen öyle.

  x demiş ki,
  delitay doğru söylemiş.

  x demiş ki,
  faruk doğru söylemiş.

  ismegerekyok demiş ki,
  bu bir insanlık şucu !

  ş demiş ki,
  bn hrkse katılıom :(

  zafer demiş ki,
  bu amerikayı ancak ikişey yok eder birincisi ALLAHIN gerçek vadi olan kıyamet ikincisi bütün müslüman devletlerinin avrupa birligi gibi bir birlik kurup amerikaya saldırması o zaman amerika yok olur .kuranda zafer vadediyor hazreti mevlam selamlar

  GaMZee demiş ki,
  amerikanın ALLAH belasını versin bu berbat bişey

  Tayfun demiş ki,
  Vallahi Çok Acımasız Bu ABD’ler Hiçmi Vicdan’ları Yok Bu ABD’Lerin ALLAH HEPSININ BELASINI VERSIN !!!

  zafe r demiş ki,
  bu bombayı insan atarken insanın vicdanı sızlar yazı

  zafer demiş ki,
  bu bombayı insan atarken vicdanı sızlar be yazıklar olsun

  zafer demiş ki,
  acımasız insanlar kahbe siniz

  erkan demiş ki,
  ahlaksızlar

  erkan demiş ki,
  böyle bir vicdansızlıkolmaz yani

  eray demiş ki,
  360 bin kişi olmesiyle kalmıo bide bu milyonlarca kişinin radyasyondan hayatı kararıyo tam bi insanlık ayıbı !

  ekin demiş ki,
  onlar türkiyeye atamazlar çünkü türkiye asya ve avrupa kıtasını birleştiriyor.

  Nurcan S. demiş ki,
  Belki japonlarda II. Dünya Savaşında dikbaşlılık yaptılar ama ABD nin yaptığı kalleşliktir. Eğer savaşmış olsalardı en azından adilce olurdu. Kendilerini savunma şansları olurdu ve askerlere karşı savaşılmış olurdu. Ama şu şekilde kalleşçe, masum insanları katletmeleri asla kabul edilemez. ABD yi hiç bir şekilde haklı duruma getirmez, Japonya’nın o dönemde teslim olmamış olması. Hesabını verecekler pis katiller…

  onur demiş ki,
  yaw ben bu serefsizleri allaha havale ediıyorum japonyalılar o atom bonbasında nasıl yandıysa abd pislikleride cehennemde o ateşin 10000000000000 katında yanacaklar. japonyalılara allahtan rahmet dlıyorum

  emre demiş ki,
  al birini vur ötekine

  esra demiş ki,
  acayip bir şey bu

  esra demiş ki,
  acımasız insanlar Allah belanızı versin

  esra demiş ki,
  gavur sıpaları bomba patlatmış

  fatih demiş ki,
  insanlar nasıl bu kadar cani olmuşlar

  müco demiş ki,
  Arkadaşlar ben baya araştırdım.Bu konuda Albert Einstein’nın bir suçu yok.O sadece atomun ikiye bölünebileceğini kanıtlıyor.Bundan sonra Almanya’lı bilim adamları bundan faydalanıp uranyum ve plutonyumun atomlarını ayırarak çok büyük bir patlama meydana getirmişler.Önceden işe yaramıyacağını düşünüyorlarmış ama yaramış.Bombanın 45 saniyelik bir patlama süresi vardır.43. saniyede bombanın içindeki düzenek uyarılarak harekete geçer.Ve böylece bir top gibi mermi uranyum veya plutanyumun gittiği yere çarparak ısınır.Böylece taneciklerin sayısı ısınır ve bu artış o kadar çok tur ki 2 saniye içinde bunlar olur ve mecbur patlamak zorunda kalır.Yerden 600m kala patlayan diyenler var daha yüksekte olduğunu söyleyenler var.Yani kesin olarak bombanın patlaması için yere düşmesi gerekmiyor.Bu patlamdaki enerji sonucu 400 metrekarelik alan ateş gölüne dönüyor yani 1 tane bir şey kalmıyor.İnsanların bile cesetleri kalmıyor bir anda yok oluyor.Diğer yerler de ise çok kişinin ölüsü ve yıkılan evler kalıyor.Kentin%70 binaların kulanılamayacığı söyleniyor.Ve bu patlama japonları deyil bizide etkiliyor.Horişima bombasında daha çok kişinin ölmesinin nedeni 2 tanedir.İnsanların en çok olduğu saatte 8:15 de bomba patladı.Ve bombanın gücü daha az olsada kapladığı alan çok büyüktü.Bombanın gücü az dediysemde bombadan 5km uzaklıktaki adamı öldürcek şekilde iyidi.Fat man bombası ise Nagazaki’de az insan öldürsede diğer bombaya göre çok daha güçlüydü.Bu nedenle Japonlar horişima yı tekrar yapmaya karar verdiler.Çünkü nagazaki nin patladığı yer çok kötü bir haldeydi.

  Uranyum 235’ten yapılan atom bombasına (little boy), plutonyum 239’dan yapılana ise (fat man) adı verildi.Bu bombalar saniyenin milyonda birinde, bir milyon kere milyon kilo kalori enerji açığa çıkarmaktaydı.

 123. esengül demiş ki,

  Allah belalarını versin bu Amerika’lıların ne vicdansız şeylersiniz siz ya…

 124. ybo demiş ki,

  h

Yorum Ekle