Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

Oca
02

İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetleri…


Gönderen kumsal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlık ve Sosyal Hizmetlerinin bazıları hakkında bilgiler

1-Evde Sağlık Hizmeti:

Evde Sağlık Nedir?
Hasta, yaşlı, engelli, kronik rahatsızlığından dolayı bakıma muhtaç kişilere, aileleri ile yaşadıkları ortamda, fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, eğitimli ve tecrübeli sağlık ekibi (doktor, hemşire, fizyoterapist vb…) tarafından muayene, tedavi, takip ve bakım hizmetleri sunuluyor.

“ALO 153” Beyaz Masa Hattını arayarak veya www.ibb.gov.tr adresinde bulunan “Evde Sağlık Başvuru Formu”nu doldurarak faydalanabilirsiniz.(sanırım site yenilendiği için link şu an açılmıyor kısa zamanda sorunun giderilmesini umarak linki ekliyorum)
Başvurular doğrultusunda, evlere ziyarete giden ekip, hastaların evde muayenesini yapıp tedavi yöntemi belirleyip hastalığı takibe alıyor ve gerekli yönlendirmeleri yapıyor.

Sosyal güvencesi olmayan yaşlı, yatalak, tıbben başkasının bakımına muhtaç fakir hastalar, herhangi bir tedavi gerektirmeyen ancak kendine bakamayacak, günlük aktivitelerini tek başına yapamayacak durumda olan bakıma muhtaç kişiler yararlanabiliyor. Tabi İstanbul’da oturuyor olmaları gerekiyor.

2- Kadın ve Aile Sağlığı Hizmeti

İstanbul’da yaşayan kadınların sağlığını korumak, onları bilinçli hale getirmek ve kemik erimesi, meme kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kadınlarda sık görülen hastalıkların erken teşhisine yardımcı olmak amacıyla hayata geçirilen bir sağlık tarama ve eğitim hizmeti sunuluyor.

İstanbul genelinde 30 Kadın ve Aile Sağlığı ve 2 Görüntüleme Merkezi ile ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.Bu hizmetten yararlanabilmek için “ALO 153” hattından randevu alabilirsiniz.
Merkezlerin adres ve telefon numaralarını daha önce burada yayınlamıştık.

3- Gezici Sağlık Hizmetleri

Sağlık kurumlarına ulaşamayan kimseler için tıbbi donanıma sahip 2 tır ile üç doktor, üç hemşire, bir laborant, iki kayıt personeli ve iki yardımcı personel olmak üzere toplam 11’er kişiden oluşan gezici sağlık uygulaması.

Sağlık taramalarında ilaç tedavisi gerekli görünen ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmadığı tespit edilen vatandaşlara ilaç yardımı da yapılmaktadır.

İleri tetkik ve tedavi gereken durumlarda sosyal güvencesi olmayan hastalar, Belediyenin Şehzadebaşı Polikliniği’ne veya Evde Sağlık Hizmetleri’ne yönlendiriliyor.

4- Yaşam Evleri (Cep Darulacezeleri)
Yaşlıların alıştıkları sosyal ortamlarından, mahallelerinden, semtlerinden koparılmadan ihtiyaçlarının giderilmesi ve bakımlarının yapılması amacı ile Kayışdağı Darülaceze Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje.

Darülaceze’de kalma şartlarına sahip olan kişiler evlere yerleştirilerek, sosyal bir çevrede yaşamlarını sürdürmeleri sağlanıyor. Sakinlerin, Darülaceze kampüsünde alacakları tüm hizmetlerden yararlanabilecekleri şekilde düzenlenen Cep Darülaceze evlerinin kiraları ve her türlü ihtiyacı Darülaceze Müdürlüğü tarafından karşılanıyor.

Darülaceze İletişim Bilgileri
Tel : (216) 471 34 60 pbx
Fax : (216) 471 34 67

Toplu ziyaret ve randevu için:
Tel: (216)471 34 60
8624�8625 dahili
Müracaat Tel:(216) 471 34 60
8590-8592 dahili

Adres:
Kayışdağı Caddesi No:233
Kadıköy / İstanbul
Kayışdağı Darulaceze Adres krokisi için tıklayınız

[email protected]

5- Sokak Çocukları Projesi

İSMEM (İstanbul Gençlik Rehabilitasyon ve Meslek Edindirme Merkezi)

Sokakta yaşayan ve yaşama riski altında bulunan gençlere hizmet vermek amacıyla 2003 yılında kurulan İSMEM, 2006 yılından itibaren İstanbul Darülaceze Müdürlüğü çatısı altında hizmet vermektedir.

İSMEM’in amacı, 15-25 yaş arası, sokakta yaşayan, toplum ya da aile tarafından ihmal edilmiş, süregelen madde bağımlılığı olmayan erkeklere meslek edindirip işe yerleştirmek; zarar veren ve tüketen bireylerden, yaşadıkları topluma katkısı olan bireyler yetiştirmek.

Kurumda kalan gençlerin barınma ve temel ihtiyaçlarının yanı sıra eğitim, sosyal etkinlik, ulaşım gibi tüm giderleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

Kimlere Hizmet Verilir?
14 yaşını doldurmuş veya ilköğretimi bitirmiş ve 25 yaşından gün almamış olan,
İstanbul il sınırları içinde yaşayan,
Sokakta yaşayan veya sokağa düşme riski bulunan,
Madde bağımlısı olmayan, madde bağımlılığından kurtulmuş olan veya tedaviye istekli olan,
Bulaşıcı hastalığı bulunmayan,
Meslek eğitimi almak için fiziksel ve/veya ruhsal yetersizliği bulunmayan,
Merkezde kalmayı, meslek edinmeyi ve eğitim almayı kabul eden kişiler bu hizmetten yararlanabiliyor.

İsmem Adres:
Esra Sok. Aydınlı koyu
Tuzla- İstanbul
(Mezbahane Arkası)
e-mail: [email protected]
Telefon ve Faks: (216) 393 68 86

6- Sosyal Yardımlar

İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahibi yoksul ailelere maddi ve tıbbi yardım yapılıyor.
İhtiyaç sahibi insanların mahalle muhtarlarından alacakları fakirlik belgesi, ikametgâh, nüfus cüzdan fotokopisi ve durumlarını anlatan bir dilekçe ile müdürlüğe şahsen başvurmaları gerekiyor. Yapılan başvuru yerinde incelemeler yapıldıktan sonra ihtiyaç sahipleri ve ihtiyaçları tespit edilip gerekli yardım yapılıyor.

Yardım Sandığı
Mahalle muhtarından alacakları fakirlik belgesi, ikametgâh belgesi, kimlik fotokopisi ve sıkıntılarını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na hitaben yazılmış bir dilekçe ile bizzat müracaat edilmesi gerekiyor. Bilgisayar ortamına aktarılan müracaatlar, müdürlük personeli tarafından yerinde incelenme yapıldıktan sonra Değerlendirme Kurulu tarafından uygun bulunan şahıslara randevu verilerek gerekli yardım yapılıyor.

Sosyal güvencesi veya yeşil kartı olmayan, mağduriyetlerini muhtarlıklardan aldıkları fakirlik belgesi ile belgeleyen ve ilaç yardımı talep eden kişilerin istekleri ise,imkanlar ölçüsünde karşılanıyor.Sürekli ilaç kullanma mecburiyetiniz var ise Sağlık Kurulu Raporları ile başvurmanız gerekiyor.

Yardım Kuponu
“Bir elin yaptığı iyilikten diğer elin haberi olmaması” ilkesinden yola çıkarak mümkün olduğu kadar çok vatandaşa yardım etmek için uygulanan projede kupon sistemi uygulanmaktadır. Kolilerle yapılan gıda yardımlarının yerine geçen bu kupon sistemi ile ihtiyaç sahipleri istedikleri ürünü seçme hakkına sahipler. İhtiyaç oranlarına göre gruplandırılan yoksul ailelere bu yardımlar periyodik olarak ulaştırılıyor.

Alışveriş kuponu ve diğer sosyal hizmetlerden yararlanmak için 0212 444 00 93 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Tabii Büyükşehir Belediyesinin hizmetleri bunlarla bitmiyor.
Özürlüler(İSÖM) hizmetleri, eğitim yardımları, kadın koordinasyon merkezi, ilaçlama, hıfzıssıhha, veteriner hizmetleri ve su ürünleri hali gibi projeleri var. Burada en çok ihtiyaç duyulabilecek projeleri özetlemek istedim. Bu hizmetlerle ilgili geniş bilgilere Büyükşehir Belediyesi web sitesinin sağlık ve sosyal hizmetler bölümünden ulaşabilirsiniz… 1. fatma ergunn demiş ki,

  herşey çocuklarımın eğtimi icin ben 46 yaşında iki çoçuk annesiyim bu günedek çocuklarımı çok güzel okuttum ama şimdi kafamda oluşan kisler yüzünden dengemi sağlıyamıyorum unutkanlık oluyor bu yüzden çalışamıyorumçoçuklarım boğaz içi marmara ünüversitesi nde okuyorlar evim kira elektirik su gibi ihtiyaçlarvar büyük oğlum okulunu bitirene kadar sizden burs veya bana verebileceğiniz iş veya en azından akbil ücretlerinin karşilanmasını istiyorum ayrıca babamdan 300tl yetim aylıgını belirtmek istiyorum çünkü bazı kurumlar bu yüzden kapılarını kapattılar tek isteğim çocuklarımın okullarını bitirip hayata iyi iki insan olarak atılmalarını istiyorum teşekür ederim

 2. münire er demiş ki,

  1941 dogumluyum kızımın yanında kalıyorum evlı cocukları var 3 aylık maasım var onunla ıhtıyaclarımı gıdermeye calışıyorum ama yetersız bu ramazanda yardımcı olursanız sevınırım damadım ınşaat işçisi yerı gelıyo çalışamıyo bende 3 aylıgıman yardım edıyorum eve ama yetmıyo yardım edın tel 212 664 60 17 adres 5 telsiz mh g 1 sk no 5 d 1 zeytınburnu ist

 3. filiz kaya demiş ki,

  merhaba benim engelli çocuğum var ve çok zor durumdayım sizden yardım istiyorum bu bir annanın sizden isteği lütfen dört tane çocuğum var hadi diyerlerini gine sustura biliyorum ama engelli çöcuma birşey yapamamak inanin bana çök zor geliyor ben ona iyi baka bileyımki bir gun içime dert olmasın artık vicdanlara bırakıyorum l yardım ne olur

 4. Hüseyin uzun demiş ki,

  Evliyim 3 cocugum var enbüyügü 11 yaşında %70 özürlü okula almıyorlar her yere baş vurdum internet beyaz masa adı var doldur doldu formu ne arayan nede soran falan form doldurdum tedavi yaptıramıyorum hepsi hikaye bir yetgi beni aramadı cocugumun agzı burnu akmıyor esenyurt kırac ilkögretim okulun müdürü alay ediyo benimle cocu okula almıyor hastanede kamuda hlzmetili bir iş bir yetgili aramasını bekliyorum ..0543 558 96 97

 5. Leyla Kepir demiş ki,

  Merhaba. Benim tüberküloz rahatsızlığı bulunan, 4 aydır çalışamayan ve 8 ay tedavi süreci bulunan eşim var. Çok zor durumdayım. 430 TL kiram var. Zorunlu İhtiyaçlarımı bile gideremiyorum. Lütfen yardımlarınızı en acil bir şekilde bekliyorum. Adres: vatan caddesi çağlayan kumru sokak. No: 30\B D:1 kağıthane/çağlayan telefon: 0537 856 2573

Yorum Ekle