Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

May
10

Klavye tuşları ve görevleri…


Gönderen kumsal

Bilgisayar ile kullanıcı arasındaki en önemli iletişim kaynaklarından biri olan klavye, kullanıcının ne yapmak istediğini bilgisayara ileten bir veri girdi ünitesidir. Şimdi Klavyenin üzerinde ki tuşlara ve görevlerine bir göz atalım.

Klavye üzerinde bulunan tuşları genel tuşlar (harf, sayı ve işaret tuşları) ve özel tuşlar olarak gruplandırabiliriz..

Klavyenin ortasında harfleri içeren tuşlar bulunur. Bunların başlangıç harfi Q ise o klavye Q klavye, F ise o kalvye F klavye olarak adlandırılır. Günümüzde bilgisayarlarda en yaygın olarak kullanılan klavye Q klavyedir. Harf tuşlarının etrafında sayı ve işaret tuşları bulunmaktadır. Klavyenin diğer tuşları ise her biri değişik bir veya birkaç görevi ifa eden özel tuşlardır.

-Enter: Klavyede sağ orta kısma yakın bir yerde bulunan ve üzerinde ENTER yazan ya da kıvrık bir okla ifade edilen bu tuşun temel görevi klavye ile yapılan bilgi girişinin ya da işlemin bittiğinin bilgisayara bildirilmesidir. Kısaca bilgisayar sistemiyle kullanıcı arasındaki iletişimin merkez tuşu denilebilir. Enter tuşunun yazı yazma programlarındaki görevi ise yeni bir paragrafa geçiştir.

-Space: Klavyenin alt ortasında yer alan, uzun çubuk görünümündeki ve yazı yazma işlemlerinde bir karakterlik boşluk bırakmaya yarayan bu tuşa Space, Boşluk ya da Ara tuşu denilmektedir. Windows ortamında ve bazı programlarda seçme elemanı olarak da kullanılır.

-Shift ve Caps Lock: Klavyenin sağ ve sol tarafında iki adet olan Shift tuşu, içi boş yukarı ok görüntüsü ya da üzerinde direk SHIFT yazar şekilde ifade edilir. Normal şartlarda klavyede harf tuşları direk kullanıldığında küçük harf şeklinde yazılacaktır. Herhangi bir harf yazılırken Shift tuşuna basılı tutulup o harf tuşuna basılacak olursa harf, büyük harf şeklinde yazılır. Shift tuşunun diğer bir görevi ise klavyede bazı tuşların üzerinde ikincil görevlerin yazılmasını sağlamaktır. Shift tuşu tek başına hiç bir görev yapmaz. Kullanımı sırasında Shift tuşuna basılı tutup diğer tuşa basmak gerekir. Caps Lock tuşu ise basılıp bırakma ve klavyenin sağ üst köşesindeki ışığın yanması ile devreye giren bir tuştur. Görevi sadece harflere etkili olup onların sürekli büyük harf şeklinde yazılmasını sağlamaktır.

-Tab: Klavyenin solunda Caps Lock tuşunun üzerinde bulunan sağ ve solu gösteren oklarla ifade edilen veya üzerinde direk TAB yazan bu tuşun diğer adı Sekme tuşu olarak bilinmektedir. Tab tuşunun ilk görevi yazı yazma programlarında paragraf başı yapmaktır. Diğer bir görevi ise pencereli yapılarda alanlar arası geçiş yapmaktır. Geçiş işlemi saat yönünde olup Shift tuşu ile birlikte kullanılırsa geçiş yönü saat yönünün tersine dönecektir.


-Esc: Klavyenin sol üst köşesinde buluna bu tuş işletim sistemi düzeyinde tanımsızdır. Çoğu programda ise temel görevi olan çıkış amacıyla kullanılır. ancak her yapıda bu tuş çıkış işlemini gerçekleştirmeyebilir.

-Ctrl: Shift tuşu gibi klavyenin sağ ve sol alt kısmında yer alan bu tuş CTRL harfleriyle ifade edilir ve yine Shift gibi tek başına kullanılmaz. Birlikte kullanıldığı tuş ile birlikte her programda farklı bir görev veya fonksiyon ifa eder.

-Alt: Klavyenin sol alt kısmında yer alan bu tuş ALT harfleriyle ifade edilir. Tek başına kullanıldığında menülü ortamlarda menüyü aktif hale getirme işlemini yapar. Ctrl tuşu gibi kullanılabilir. Yani birlikte kullanıldığı tuş ile birlikte her programda farklı bir görev veya fonksiyon ifa eder.

-Alt Gr: Klavyenin sağ alt kısmında yer alan bu tuş ALT Gr harfleri ile ifade edilir. Herhangi bir tuşun sağ alt köşesinde bir ifade varsa o ifadenin yazılması için Alt Gr tuşuna ihtiyaç duyulur. Shift tuşu gibi basılı tutularak diğer tuşa basılma marifetiyle kullanılır.

-Fonksiyon Tuşları: Klavyede en üstte tek sıra halinde sıralanmış F1’den F12’ye kadar numaralandırılmış bu tuşlar, her programda değişen kendine verilmiş görevleri yerine getirirler. Örneğin, F1 tuşu her programda o programla ilgili yardım menüsünü ekrana çıkarır. F5 tuşu sayfada yenileme yapar.

-Backspace: Enter tuşunun üzerinde sola doğru ok işareti ile ifade edilen tuşun görevi yazı yazma programlarında imlecin solundaki karakteri silmektir.

-Delete: Aslında temel silme tuşu Delete tuşudur. Enter tuşunun sağında bulunan ve DEL ya da DELETE şeklinde ifade edilen bu tuş yazı yazma programlarında imlecin solundaki karakteri silmek için kullanıldığı gibi bilgisayar ortamında diğer silme işlemleri için de kullanılır.

-Insert: Delete tuşunun üzerinde bulunan ve INS ya da INSERT şeklinde ifade edilen bu tuş bilgisayar açıldığı anda devrededir. Insert tuşu o ana kadar yazılmış olan karakterlerin arasına yeni karakterler yazılmak istendiğinde kullanılır.

-Yön Tuşları: İmleç bilgisayarda klavye ile müdahale edilebilen ortamlarda görünen yanıp sönen ince çizgi şeklindeki görünümdür. Ekran bir sayfa gibi düşünüldüğünde imleç kullanıcıya nerede olduğunu ifade eden bir araç olarak kabul edilebilir. İşte ekranda imleci yönlendirmek için klavyenin sağ orta kısmında üzerinde dört yönü gösteren oklar bulunan tuşlar kullanılır. Bu tuşlar sadece imleci değil bazı programlarda (özellikle oyun programlarında) programa mudahaleyi ve yönlendirmeyi mümkün kılan tuşlardır.
Ayrıca yön tuşlarının üzerindeki tuş grubu içinde yer alan END, HOME, PAGE UP, PAGE DOWN tuşlarının da yönlendirme görevi vardır.

-Nümerik Klavye: Harf dizelerinin bulunduğu klavyenin sağ tarafında görünüş olarak bir hesap makinesini andıran bir klavye bölümü vardır. Nümerik Klavye adı verilen bu bölümün temel görevi sayısal işlemlerin daha hızlı yapılabilmesini sağlamaktır. Sayıların ve işlem işaretlerinin birbirine yakın olması sebebiyle matematiksel işlemlerin yapılması daha hızlı ve kolay gerçekleşecektir. Ancak bütün bunlar Num Lock düğmesinin aktif, yani üzerindeki ışığın yanıyor olmasına bağlıdır. Eğer Num Lock aktif değilse nümerik tuşlar üzerindeki diğer görevler etkin olacaktır.

-Windows Tuşları: Space tuşunun sağ ve solunda bulunan, üzerinde uçan pencere resmi bulunan bu tuşların görevi Windows ortamında Başlat Menüsü’nü açmaktır. Sağdaki Ctrl tuşunun solunda yer alan tuşun görevi ise Windows ortamında mouseun sağ tuşunun yaptığı görevi (gizli menü) yapmaktır.

-Print Screen: Insert tuşunun üzerinde bulunan ve temel görevi ekran görüntüsünü direk yazıcıdan kağıda dökmek gibi görünen bu tuşun artık bu amaç için kullanıldığı söylenemez. Günümüzde bu tuş daha çok o an ekranda görünen her şeyi görüntü olarak kopyalamak (panoya almak) görevi ile kullanılmaktadır. Daha sonra bu görüntü yapıştırmak kaydıyla herhangi bir Windows uygulamasında kullanılabilir. Bir nevi ekranda olan görüntünün fotoğrafını çeker.

-Pause: Print Screen tuşunun bulunduğu yerde olan bu tuş bilgisayarın yaptığı işlemleri dondurur. Herhangi bir tuşa basıldığında işlem devam edecektir.

Klavye kısayolları için bu yazıyı okuyabilirsiniz 1. Sungur Tekin İnan demiş ki,

  Başda emeği geçen herkesi kutluyor,ayrıcada teşekkürü bir borç bilirim.Evet bunu bütün samimiyetimle itiraf ediyim.Burada edebiyatta yapmıyorum.71 yaşındayım,Halk eğitim merkezimizin açmış olduğu kursa iştirak ediyorum.Evet burada klevye öğretildi fakat ben bukadar teferruatlı olduğunu bilmiyordum .Bana bir harf öğrettiniz misali.Allah’a emanet olunuz.

 2. furkan demiş ki,

  num hangi tuş

 3. ali demiş ki,

  press enter tuşu nerede

 4. tolga demiş ki,

  şif tuşu nerede

 5. murat demiş ki,

  şift tuşu: sol tarafta,yukarıyı gösteren oklu tuştur.klavyedeki üst karakterleri yazmaya yarar. PRES ENTER (pres:bas demektir) adı ENTER TUŞUDUR: klavyedeki ters büyük L şeklinde bir tuştur. klavyenin orta kısmındaki tuşların sağında bulunur, üzerinde uçu biraz kıvrılmış, sol tarafı gösteren ok işareti vardır NUM LOCK: klavyenin en üst sırasnın en sağında veya en sağdaki telefon tuşlarına benzer (numrik tuşların üs kısmında bulunur.Bu tuşa basınca klavyedeki ışıklardan biri yanar.

 6. abidin demiş ki,

  slm arkadaşlar ben evil 5 oynunu oynuyorum kızı kurtarmak için benden sürekli tear off tuşunu istiyor ben o tuşu bulamıyorum tear off klavyede hangi tuş olur bana yardımcı olun lütfen

 7. abidin demiş ki,

  ben biraz acemyim bana o tuşu mantıklı birşekide yazarsanız çok mutlu olurum

 8. lola demiş ki,

  Ya hacı cav cav xD Num Lock tuşu nerde?

 9. sedat demiş ki,

  ya ben num lk tuşunu buldumda çalışmıyor aynı tuşun üzeride hem del hemde num lk yazıyo nasıl çalıştıra bilirim numlk u …teşşekkürler

 10. caner demiş ki,

  offff beyler acil bana kare nasıl yapılıyo söyleyin kafayı yiyecem lütfen

 11. Kadircan demiş ki,

  Kankiler reset tuşu nerde çok sıkılıyorum

 12. sevval demiş ki,

  ya ok tuşlarım çalışmıyo ne yapabilirim

 13. sevval demiş ki,

  ayrıca reset tuşu enter tuşunun üstünda

 14. |amet demiş ki,

  | tuşu
  nerdedir

 15. BAHAR demiş ki,

  YAH KLAVYEDE SAYILARI YAZAMIYORUM NE YAPMAM GEREKİYO

 16. irem demiş ki,

  çok güzel olmuş ama daha eksiklikler var bence

 17. halime gayhan demiş ki,

  çok saguln vallla çoh eyce olmuş dayı ya

 18. tuğba demiş ki,

  daha kısa olsaydı mükemmel ocak tı yaa :(

 19. sinem demiş ki,

  kısa olabilirdi ama

 20. songül demiş ki,

  üffffffffff neden aradığımı bulamıyom Q klavye harflerini arıyom ama bulamıyom

 21. yusuf demiş ki,

  lan wolteam hilelerinde num1 diyo numlock1mi acaba

 22. rabia demiş ki,

  ya orda delete tuşu bakarsan gorursn

 23. rabia demiş ki,

  ya baz harf veya şeyleri bnde grmyrm

 24. bahar demiş ki,

  bn de bazı harfleri grmyrm

 25. su perisi demiş ki,

  ya bize odev geldi ben bunun hepsini yazamam

 26. ramazan demiş ki,

  page down tuşu nerde?

 27. sema demiş ki,

  saçmaladınız

 28. niisa demiş ki,

  arkadaslar kontrol j kontrol e bu tuslar hangı tuslar ya acil yardmm

 29. niisaya demiş ki,

  aimdi niisa kontrol tusu ne bilimim aaaaaaaaaaaaaaaaa yohyaaaaaaaaaaaaaa niye sülüm

 30. yasin demiş ki,

  kısa olsaydı daha iyi olurdu bencede kılavye kısayolları da varmış çok güzel 😀 :) <3

 31. esmer meleğim demiş ki,

  bence çok bilgili şeylerdi cok güzeldi 😀 ama daha kısa ola bilirdi

 32. Alim demiş ki,

  Valla ben de çok tşk ederim çok işime yaradı.

 33. tuncer demiş ki,

  yaw kardeşlerim bu kare işareti nasıl yapılıyor birtürlü yapamadım slm.lar

 34. ponpon kızlar demiş ki,

  biraz daha güzel ve renkli olabilirdi

 35. sevgi çiçeği demiş ki,

  iiymiş fakat bilgiseyar dersindeki bilgiseyarlar iğrenç olduğu için ekran gzl göstermiyor ben hepinizi çok seviom fakat OKTAYIMI daha çok seviom byyy byy <3 <3 <3 😀 :)

 36. sevgi çiçeği demiş ki,

  iiymiş fakat bilgiseyar dersindeki bilgiseyarlar iğrenç olduğu için ekran gzl göstermiyor ben hepinize çok selam OKTAYIMI daha çok seviom byyy byy <3 <3 <3 😀 :)

 37. sanane demiş ki,

  lctrl tuşu hangisi

 38. mehmet demiş ki,

  maşallah herkes ne kadarda komikmiş

 39. esra demiş ki,

  bence güzel bir site ama biraz daha kısa yazabilirlerdi bence :)

 40. ............. demiş ki,

  eksiklikler var.hemde çokk

 41. avaşin demiş ki,

  ya page up tuşu ne işe yarıyo biri bana söyleyebilir mi yarın bütüm var da:(

 42. volkan demiş ki,

  yaaa kare nasıl yazılıyor lütfen yardım!!!!!

 43. Ata demiş ki,

  lshift ve rshift nerde

 44. efe demiş ki,

  icin tusu nerede

 45. hilal demiş ki,

  ya ‘L Shift’ tuşu hngisii ? yardmcı olrsanz sewinirm.

 46. mahmut demiş ki,

  biz repçiyiz

 47. cihat demiş ki,

  o kadarda çok demedik

 48. miraç demiş ki,

  “~” tuşu nerede ve nasıl yptğımı sorarsanı kopyala yapıştır yaptım

 49. Onur demiş ki,

  web tuşu ne

 50. ogu demiş ki,

  use tuşu nerede ne anlama geliyo

 51. mertcan demiş ki,

  USE adlı tuş neredeee

 52. mustafa demiş ki,

  arkadaşlar alın size gizli işaretler bunları nasıl çıkartırız derseniz sol taraftaki ALT tuşuna basılı tutarak verdiğim numaralardan birini yazın sonra ALT tuşunu bırakın ve işaret çıktı saygılar
  0123:{
  0124:|
  0125:}
  0126:~
  0127:
  0128:€
  0131:ƒ
  0132:„
  0133:…
  0134:†
  0135:‡
  0136:ˆ
  0137:‰
  0138:Š
  0139:‹
  0140:Œ
  0145:‘
  0146:’
  0147:“
  0148:”
  0149:•
  0151:—
  0152:˜
  0153:™
  0154:š
  0155:›
  0156:œ
  0159:žŸ
  0160: (bu numara yeni klasör oluşturdugunuzda klasör ismini boş bırakmanızı sağlar)
  0161:¡
  0162:¢
  0163:£
  0164:¤
  0165:¥
  0166:¦
  0167:§
  0168:¨
  0169:©
  0170:ª
  0171:«
  0172:¬
  0173:­
  0174:®
  0175:¯
  0176:°
  0177:±
  0178:²
  0179:³
  0180:´
  0181:µ
  0182:¶
  0183:·
  0184:¸
  0185:¹
  0186:º
  0187:»
  0188:¼
  0189:½
  0190:¾
  0191:¿

 53. mustafa demiş ki,

  arkadaşlar alın size gizli işaretler bunları nasıl çıkartırız derseniz sol taraftaki ALT tuşuna basılı tutarak verdiğim numaralardan birini yazın sonra ALT tuşunu bırakın ve işaret çıktı saygılar
  0123:{
  0124:|
  0125:}
  0126:~
  0127:
  0128:€
  0131:ƒ
  0132:„
  0133:…
  0134:†
  0135:‡
  0136:ˆ
  0137:‰
  0138:Š
  0139:‹
  0140:Œ
  0145:‘
  0146:’
  0147:“
  0148:”
  0149:•
  0151:—
  0152:˜
  0153:™
  0154:š
  0155:›
  0156:œ
  0159:žŸ
  0160: (bu numara yeni klasör oluşturdugunuzda klasör ismini boş bırakmanızı sağlar eger klasörü görünmez yapmak isterseni klasöre sağ tıklayıp özellikler deyin sonra özelleştiri şeçip simge degiştirin ve boş simgenin olduğu yere tıklayın böylece görünmeyen bir klasörünüz olur)
  0161:¡
  0162:¢
  0163:£
  0164:¤
  0165:¥
  0166:¦
  0167:§
  0168:¨
  0169:©
  0170:ª
  0171:«
  0172:¬
  0173:­
  0174:®
  0175:¯
  0176:°
  0177:±
  0178:²
  0179:³
  0180:´
  0181:µ
  0182:¶
  0183:·
  0184:¸
  0185:¹
  0186:º
  0187:»
  0188:¼
  0189:½
  0190:¾
  0191:¿

 54. ecrin demiş ki,

  bence iyi bir çözüm yolu iyi olmuş ama ingilizcede ay nasıl yapılır tuşlarla :(

 55. tuana demiş ki,

  arkadaşlar birkaç kişinin sorusuna cevap vermek istiyorum öncelikle tolga : şift tuşunu sormuşsun eğer Q klaveysen noktanın yanındaki tuş şift eğer F klavyesende virgülün yanındaki dikdörtgen tuş şift tuşu ve hilal L şift demişsin L şift tuşu derken elini şifte koy basılı tut L ye bas şiften elini çek öyle olur ve avaşin page up tuşunu sormuşsun oda hani yön tuşlarının üstüde delete,end ve page down var page downun üstündende page up var 😀 inş. işinize yarr bye 😀

 56. melek demiş ki,

  du kudayi rındi çıdiki kabaş…

 57. samet demiş ki,

  devededa brım kuzedennım

 58. damla DUMAN demiş ki,

  yaa page down tuşu ne işe yarar

 59. görkem demiş ki,

  “,” bu hangi tuş

 60. zeynep demiş ki,

  arkadaşlar çok acil!!! Klavyede ingilizce ay (türkçe;ben demek olan)tuşunu bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz???

 61. ZEYNEP demiş ki,

  enes sanırım bana cevaptı ama yine yapamadım,daha açık belirtirsen.herhangi bir tuşla berabermi yapmam gerekiyor ki denedim olmadı..teşekkürler bu arada..

 62. zeynep demiş ki,

  Hiç kimse bilmiyor anlaşılann!!!

 63. osman demiş ki,

  kontrol tusu hangısı acılen dıyebılırmısın cok acıl ????????????!!

 64. arda demiş ki,

  press a key tuşu hangisi

 65. asdasda demiş ki,

  TRY tuşu nerde ?

 66. elif demiş ki,

  kontrol tuşu nerde

 67. berkay demiş ki,

  arkadaşlar klavyede num tuşu nerede

 68. emirhan demiş ki,

  pad tuşu nerede

 69. ilker demiş ki,

  none tuşu nerde acil

 70. yiğit demiş ki,

  Head tusu nerde

 71. buse demiş ki,

  off yaa nunlock tuşu yok yaa ama olsun genede çok yardmcı oldu bu site :)

 72. mert demiş ki,

  homenin görevi ne

 73. musa özdemir demiş ki,

  ne demek

 74. musa özdemir demiş ki,

  tuşların görevi ney

 75. furkan demiş ki,

  rt Hangi Tuş Klavyede

 76. Ecesu demiş ki,

  ya benim bilişim performansım var bu konuyla ilgili afiş hazırlancak nasıl yapabilirim sizce???

 77. Ecesu demiş ki,

  :)

 78. Ecesu demiş ki,

  :( üzüliyimmi nasıl yapcam cevap verinn yhhhhaaaaaaaa!!!!!!! :'(

 79. Ecesu demiş ki,

  bu cuma gününe gitcek lütfen yardımcı olunnnnnn!

 80. ali yusuf demiş ki,

  abıcım gercekten ok guzel cok sevdım emege saygı tesekkur ederım saolun
  tekrar tekrar cok saolun :)

 81. deha demiş ki,

  yaaaaaaaa DELETE tuşu nerde

 82. deniz demiş ki,

  sizin sitenizi çok beğendim ! artık hep uğrarım !

 83. laaa demiş ki,

  sınavıma yardımcı oıdu

 84. sude demiş ki,

  çok iyi bir şey ben bu kadar iyi görmedim

 85. yağız demiş ki,

  hanı pres tuşu yok

 86. yusuf demiş ki,

  Subimit hangi tuş

Yorum Ekle