Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

May
10

Mutfak dolabı alırken nelere dikkat edelim?


Gönderen kumsal

mutfak1.jpg
Hazır Mutfak modüllerin önceden üretilip depolanmasıdır. Mutfak ölçüleri standart olmamasından, yapı tarzlarında kiriş ve kolonların gizlenmemesi ve konutların bir çoğunda duvarların kesiştiği köşelerde farklı açıların olmasından dolayı hazır modüller bazı mutfaklarda uyumlu olmayabiliyor. Bu sebeple mutfaklara göre ölçü alınarak istediğiniz modeli uygulayabilirsiniz. Ölçü alınarak yapılan mutfaklar hazır modüllerle yapılan üretimden farksızdır. Burada modüller mutfağınıza göre şekillenir.

Burada dikkat etmeniz gereken husus eğer mutfakta bir tadilat yaptırmayı düşünüyorsanız maddi durumunuz el veriyorsa mutfak ve tadilatı birlikte yaptırın. Eğer mutfak yapıldıktan sonra tadilat yaptıracaksanız: Su tesisatının, batarya ve prizlerin yerlerine, duvarların tamamen mi yoksa sadece tezgah ile dolaplar arasındaki bölüm mü fayans olacağına karar verip ona göre yaptırmalısınız.

Mutfağınızı yaptıracağınız firma size alınan ölçüye göre bir proje sunacaktır. Bilgisayar programlarıyla mutfağınızın bitmiş halini üstelik üç boyutlu görme imkanınız var. cizim.jpgYapım aşamasına geçmeden önce proje üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Yapıma başlandıktan sonra isteyeceğiniz değişiklikler firmayı zor durumda bırakacağı gibi size de ek bir maliyet getirebilir. O yüzden başta kesin karar verilmeli.
Renkler, model, fiyat ve montaj süresinde anlaşıldıktan sonra imalata geçilebilir.


Şimdi de malzemeler hakkında bilgi verelim.
Evvela şunu bilmekte fayda var. PVC kapak, profil kapak, laminat kapak veya İtalyan mutfak hangisini yaptırırsanız yaptırın gövdeleri suntalam veya mdflam olacaktır.

Mdf nin ana malzemesi, sert ve yumuşak ağaç odunlarıdır. Odun liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcıları ile preslenmesi sonucunda elde edilen ahşap esaslı bir malzemedir.MDF levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla MDFLam elde edilir. Yani bir veya iki yüzeyinin renklendirilmiş hali.
mdf.jpg

Sunta ise: Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilen ahşap plakadır. Mdf de olduğu gibi üzerine dekor kağıdının kaplanmasıyla renklendirilmiş haline suntalam denir.
sunta.jpg

Profil Kapak Nedir?
MDF plakalardan çekilen ve üzerine 40 mikrona kadar PVC folyo kaplanan profillerdir. Çeşitli renk, desen ve kesitteki bu profillerden kapak çerçevesi yapıldıktan sonra çerçeve içerisine MDFLam veya SuntaLam yerleştirilerek elde edilen kapaklardır. Maliyeti diğerlerine göre daha uygundur.

Profil örnekleri Profil mutfak
profil.jpgmtfkprofil.jpg

Laminat Kapak nedir?
MDF veya sunta üzerine sıcak pres altında Laminat sıkılarak yapılan kapaklardır.
Hijyenikliğinin yanı sıra, bakteri tutmaması, ısıya dayanımı, neme ve darbelere karşı dayanımı gibi avantajları söz konusudur. Kapaklar düz renkli olacağı gibi desenli de olabilir. Fakat pvc kapakta ki gibi model uygulanamaz.
mtfklaminat.jpg

PVC (membran)Kapak Nedir?
Ham sunta veya MDF üzerine balon presle PVC folyo kaplanmasıyla elde edilen kapaklardır. Renk seçeneği çoktur ve kapaklara model uygulanabilmektedir. Maliyeti profil ve laminat kapağa göre daha yüksektir.
mtfkpvc.jpg

İtalyan Mutfak nedir?
Pvc kapakta olduğu gibi yine kaplamadır farkı ise kapak ölçülerinin standart olması ve yan pvc bantlarının özel olmasıdır.
mtfkitalyan.jpg

TEZGAHLAR
Tezgah olarak kullanılacak malzeme çeşitleri:
Laminat Tezgah: İçi sunta ve MDF olabilir, üstü yanmaz, çizilmez, leke tutmaz, laminat levha kaplıdır. Fiyatı bir hayli uygundur.
tzghlaminat.jpg
Mermer Tezgah: Genellikle Afyon mermeri kullanılır. Dezavantajı iyi cilalansa bile leke tutar, ısıdan etkilenip çizilebilir. Klasik görünümden vaz geçemeyecek olanların tercihidir.
mermer.jpg
Mermerit Tezgah: Mermer tozu ile jelkot karışımı döküm tezgahlardır. Mermer tezgahtan farkı leke tutma özelliği yoktur.Karışımında kaliteli jelkot kullanılırsa ısıdan da kolay kolay etkilenmez. Mermer ve Granit görünümünde her rengi olabilir. Renk çeşitleri ve kullanışlılık açısından çok tercih edilir.
tzghmermerit.jpg
Granit Tezgah: Mermerden farkı; Yanmaz, çizilmez, leke tutmaz niteliktedir. Fiyatları renk ve desenine göre değişir. En kullanışlı tezgahtır.
tzghgranit.jpg

Mutfaklarda marka olmuş bir firmanın kullandığı malzeme ile daha ufak çaplı firmaların kullandığı malzeme de aynıdır.
Dikkat etmeniz gereken mutfak ölçülerinize ve sizin kullanım tarzınıza en uygun modelin yapılması. Modül kenarları kağıt bant ile değil pvc bant ile kaplanmış olması, ürünün söylendiği tarihte teslim edilmesi ve projeye bağlı kalınmasıdır.
Mdflam mı yoksa suntalam mı yaptıralım derseniz su aldırmamanız gerekir yoksa su aldıktan sonra sunta 8mm kabarırsa mdf 4mm kabaracaktır.

Tadilatlar yaz aylarında yapıldığı için mutfak dolapları da bu dönemde yaptırılır dolayısıyla mutfak yapım firmaları oldukça yoğun olur. Şartlar el verirse kış aylarında yaptırırsanız kısa sürede montaj yapılacağı gibi fiyatlarda da biraz oynama yapılabilir. 1. iç mimar demiş ki,

  mutfak yaptırmak için en kalitelisi balon kapak dediğimiz(pvc membrane)kapaktır.mutfakta su ile yaptığınız hiçbir işten etkilenmez.akar gider.yeni çıkan high gloss kapaklar ise çok daha parlak ve dayanıklıdır.tabi fiyatı da biraz daha pahalıdır.yalnız şunu unutmamak gerek; mutfakta ucuza kaçmak size 2 katı maliyet olarak geri döner.Evin tüm eşyalarını değiştirirsiniz ama mutfak değiştirmek sıkıntılı bir iş olduğundan 1 kere yapılır.sırf mutfağını değiştirmemek için taşınan insanlar bile var:) bunun için biraz pahalısı olsun ama en kalitelisi,en uzun ömürlüsü olsun.

 2. ruya demiş ki,

  alt cizgim interneti açtıgımda yerine gelmiyor nasıl yapabilirim ?

 3. hümeyra demiş ki,

  merhaba özlem yılmaz, ben de aynı dertten muzdaribim, dolap kapaklarımı hiçbir temizleme ürünü kullanmadan sadece suyla daha ilk silişimde çizik gibi izler kaldı ve bunları gideremiyorum. çare ararken sizin yorumunuzu gördüm, siz bir yol bulabildiniz mi, ne olur beni de buradan haberdar edin…

 4. duman-mobilya demiş ki,

  akrilik kapakları silmek için –BAKIŞ— kapak parlak mebran ve akrilik kapakları silmek ve korumak için bir ürünü var deniyebilirsiniz ayrıca parlatmak ve çizikleri yok etmek için otomobillerde kullanınal pasta cila ve çizik önlüyücüleri kullanabilirsiniz

 5. ahmet demiş ki,

  mebran kapak salıklı deyil atık petrolden yapılıyor ve zamanla davlumbaz yada aspiratör yanlarındaki kapaklar ısı gördüyü için acma yapıyor vede kanser etme riski yüksek söylediyim gibi atık petrolden yapılıyor onun için agaç tavsiyemdir enazından hava lır ve sizin hatınızı riske etmez

 6. ersen özer demiş ki,

  degerli arkadaslar siz mimarlara bakmayın onlar oturdukları yerden ahgam keserler elinde kalem kagıt yazar çizerler malzemeyi eline verseniz onun ne oldugunu bile bilmezler… işi iyi ustaya verirseniz ancak o hakından gelir sizi degişik bilgisayar programlarıyla kandırabilirler mimarlar toz bılmez kesme bilmez konuşurlar eger gercekten iyi bir ustanız varsa o zaman mimara faglan gerek yoktur yani boşuna paranızı cöpe atmayın

 7. ersen özer demiş ki,

  bende bu işi 96 dan beri yapıyorum mimarım diyen mimarı cebimden cıkartırım cok mimar gördüm daha köşe cıkartamayan

 8. ersen özer demiş ki,

  iç mimar demişki en iyi kapak balon kabak oysa ne alakası var mutfak dolabınız sadece kapaklardan ibaret degil mimarımız suya dayanıklı demış …. degerli arkadaslar bir mutfak dolabı sadece kapaklardan ibaret degildir bunların gövde dedigimiz kısmı eger suntalemse sizin bolan kapagınızın hicbir fonksiyonu kalmaz…. zaten su an seri imalat yapan butun firmalar hatta isimlerini tv ve bılgısayarınızda sıkca gördügünüz firmalar bile gövdelerde hala sunta kulanmaktadır….. bence degerli arkadaslar dolap yaptırırken kapaktan önce dikkat etmeniz gereken şey bir işin gövde malzemesidir…. UNUTMAYIN Kİ KAPAKLARI TASIYAN MALZEMELER GÖVDE MALZEMELERİDİR

 9. feza mutfak demiş ki,

  mutfakta iyi malzeme olarak MDFLAM gövdeli akrilik kapagı öneririz

 10. ali demiş ki,

  ben 1986 yılından beri mobilya imalatçısıyım bu yazılanlara inanamıyorum. öncelikle şunu belirtmek istiyorum suntalem ile mdf lam arasında suya dayanıklılık açısından hiç bir fark yok. bunu çok net olarak söylüyorum. farkı şu suntalem su ile temas ettiğinde 4mm şişer ise mdflam 2mm şişer bunu mabilcı arkadaşlar iyi bilir fakat halkın böyle yanlış bir bilgi içinde olduğunu kimse söylemez. bunu test etmek istiyorsanız ham mdf ile suntanın üzerine bir damla su dökün bir saat bekleyin sonucu göreceksiniz fakat ikiside ham olaca bence hatta suntale mdf lam dan daha iyi neden derseniz daha dirençli vidalama esna sında çatlama yapmaz su ile teması olmaz ise uzun yıllar kullanırsınız. birde şunu belirtmek istiyorum benmüşterilerime parlak renkleri tavsiye etmiyorum kendim de sevmem zaten bu akrilik kapagın piyasadan kalması gerekir kullanışlı bir malzeme değil. iyi bir mutfak dolabı için başta iyi bir tasarım iyi bir usta ve iyi bir malzeme kullanılması şart. ben müşterilerime çok kaliteli özellikle menteşe çekmece rayları kullanıyorum çoğu zaman fakat böyle olunca maliyet yükseliyor. mebran kapak için ise çok kaliteli mebran kapaklar bunların tercih edilmesi gerekir fakat maalesef serbes biyasa ekonomisi herkes daha ucuza yapayım diyekalite düşüyor..evim mutfak kocaeli

 11. murat demiş ki,

  syn ozlem yılmaz isterseniz sizin kapaklarınızı dolap govdesi kalacak şekilde degiştirebilirim çok guzel yenı mebran kapaklar var [email protected]

 12. murat demiş ki,

  suntalem malzemenin 1. kalitesi mdf lamdan daha saglamdır ama milletimiz ondan bundan boş lafları duyup dagıtmaya çok meraklıdır aynı avrupa araba yerlı araba misali tofaş olsun parçası bol gibi ..kullanılan malzemelerin hepsi 1.sınıf olursa hiç bir sorun çıkmaz mutfak imalatı profosyonelce anlamadan yapan okadar çok işyrei varki şaşıyorum bunlardan nasıl oluyoda dolap falan vs alıyolar ben 85 den beri bursada gırıp çıkmadıgım lux vılla kalmadı şimdi kendi işimizi yapıyoruz parlak çok parlak kapak isteyenlere tavsiyem asla akrilik denilen kapaktan yaptırmayın mimarlara inanmayın benim 5 bin tl sattıgım mutfagı hiçbirşeyden anlamadan oturdukları yerden çizim yaparak dunya paraları cebe indiriyolar insanlara yazık degilmi……çozlemıyecek hiçbir sorun yoktur ararsanız muylaka yardımcı olabilirim hayırlı gunler herkeze [email protected]

 13. yk dekor demiş ki,

  ben senelerdir bu işi yapıyorum.Bu işin üç kağıdını yapan çok ben bile şaşırıyorum piyasada malzeme çok mdflam,mdflam liht,bu ikisi birbirine çok benzer ama kiloda fark eder” liht” kalite olarak düşüktür gelelim kapağa benim önerim “ahşap kapak”,tahta ürünler çam ve gürgenden yapılabilir 2.liminat yine orman ürünü sunta üzerine uygulanır renk seçeneği var ama oyma desen olmaz 3.lake boya renk desen olabilir kaliteli bir boyanın metre karesi 50 ile 75 dolar arası değişir 4.membran renk ve desen var sırasına göre bütçeniz neyi kurtarıyorsa

 14. FİLİZ demiş ki,

  laminant mutfak tezgahında ısıya karşı oluşan çatlaklar nasıl tamir edilebilir, bilgilendirirseniz sevinirim.

 15. köseoğlu mutfak demiş ki,

  bana göre p.v.c kapak birinci kalite mdf mat renkler kullanılmalı .parlak malzemeler çizilgen .cam yüzeyinde bile zamanla çizilmeler oluyr.akrilik kapak yaptıranlar paralarını çöpe atıyorlar.p.v.c parlak renklerde aynı sorun işi yapan usta işin başında müşterisine bunu söylemesi gerekir. p.v.c mat renkler tercih edilmeli……kaliteli bir iş için AHŞAP KAPAK…
  mutlaka frenli menteşeler tamdembax raylar mdf gövde 1 mm kenar bant pvc mat renkler birde güzel planproje .mutfağınızın resmini bigisayardan mutlaka görün.

 16. şahin demiroglu demiş ki,

  merhaba arkadaşlar ben şahin kendime ayit mobilya atölyem var istediginiz hertürlü model ve tasarımla yanınızdayım ve uygun şekilde yardımcı olurum saygılarımla demiroglu mobilya 05366670624

 17. mutfak dolabı demiş ki,

  Mutfak dolabı işi gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir iştir 1 sene önce yaptırmıştım ucuza geliyor diye ama 1 senede kabarmaya başladı yeni bir mutfak dolabı bakıyoruz şimdi verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgileri ve tavsiyeleri uygulayacağım paylaşımlarınız için teşekkürler.

 18. tuğba demiş ki,

  mrb hazır mutfaklar ne kadar kullanışlı oluyor bana yardımcı olur musunuz yoksa yaptırma mutfak mı daha iyi ? hazır mutfak için iyi olmuyor diyorlar ne kadar doğru hazır mutfak beğenmiştim şimdi hayal kırıklığı yaşıyorum yaptırma mutfak içinde tereddüt içindeyim ltfn yrdmcı olur musunuz ?

 19. şahin demiroğlu demiş ki,

  merhaba tuğba hanım sizin yerinizde olsam hazır mutfak almam en saglamı yaptırmak daha kullanşlı olur sıze en yakın bir mobilyacıya gidip fikir alın daha dogrusu bana göre

 20. canan demiş ki,

  Ev aldık yeni mutfak yaptırıyoruz.Dolap kapakları beyaz parlak akrilik .tezkah siyah çim ston dolap ve tezgah arasına daha karar vermedik.ama tereddüddeyim beyaz istememe rağmen evin pencere ve dolapları, ahşap cila ,yerler bej karo, bu durumda dolaplar açık parlak bej akrilik, tezgah olarakda koyu kahverengi çim ston düşünüyorum.sizolsanız ne yapardınız.duvarın rengi ne olsun.duvar kağıdı nasıl olur .

 21. Öner TÜRKSEVER demiş ki,

  Merhabalar,
  Açıkçası mdf ve kapaklar hakkında çok bilgim yok fakat mutfak aksesuarları konusunda önemli bir bilgiye sahibim. Kesinlikle frenli menteşe (en iyi marka marelli ‘dir) , ve çift açılım frenli raylar (en iyi marka blum’dur) kullanmanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok kullanışlı oluyorlar.
  Tüm mobilya aksesuarlarını ve fiyatlarını http://www.hirdavatfirsati.com online satış mağazamızda gezerek kontrol edebilirsiniz.
  Bu arada siteniz gerçekten çok faydalı, tebrik ederim.
  Öner TÜRKSEVER

 22. kemal pekşen demiş ki,

  mutfak dolabı yapımın da en önemli şey işçiliktir malzemenin suntalem veya mdflam olması çok fark ettirmez mutfak dolabın da en önemlisi yapımıdır dolaplar işkenceyle toplanması gerekir ama hazır malzeme çıkınca herkes mobilyacı oldu alt dolapların üstü açık olmaz mutfakçıya gitiğiniz zaman herhangi bir dolabı açın ve üstüne bakın eğer eliniz mermere değiyorsa malzemeden çalmıştır dolap yanların da vida varsa o dolap hiçbir şeye yaramaz mutfakçıya gidince ilk olarak dolap gövdeleri nasıl topladığını sorun
  mobilyada vida olmaz dolap arkası 3mm olmaz lamba açılıp dolap gönyede olması lazım ama hiçbir müşteri bunları araştırmaz sadece dış görüntüsüne bakar ve sadece fiyat önemlidir bana sorarsanız parlak malzemeler çabuk deforme olur çabuk çizilir mebran kapaklar 2 veya 3 yılda deforme olacaktır laminat kapaklar kenarına ağaç masif yapılırsa sağlıklı olur ama pahalı hem uygun hemde sağlıklı olarak ben size mdflam kapak öneririm cumbalar 2mm pvs olması şart dolaplarda kaliteli malzeme yoktur çünkü bu malzemeyi üreten 5 tane firma vardır herkes bunlardan alır sadece aksesuarlar ve işçilikten fiyat değişir
  bugün arçelik mutfakta aynı mdflamı kullanır sıradan mutfakçıda

 23. mutfak mı demiş ki,

  mutfakmı dert işi şimdi burda bi sürü mobilyacı arkadaş yazmışlar taşıyıcı ahşap olacak diye falan filan ben şu anda mutfagımı yeniliyorum eger böle bir iş içindeyseniz sakın olaki o koca mermeri yada graniti yada mermert malzemeyi dolaplara yüklemeyin . mutfagınızı ustalar sökdükden sonra tezgah (mermer vs.vs. ) altındaki mdf yada suntalam den yapılmış dolapları inceleyin nasıl ecüş büçüş şişmiş dağılmak üzere oldugunu görün. ben 5 mt granit yaptırdım. ve bunu demir profil üzerine koydurdum . marangoz ustam geldi ölçü aldı tezgah altı dolaplarım (ankastre fırın ocak bulunan dolap hariç) hepsi sadece ve sadece içindeki mutfak eşyasını taşıyacak. evye ve bulaşık makinası bölgesi içinse çok güzel ve dayanıklı mika malzemeler var yani dolaplar asla su ile temas etmeyecekler yerden yükselmesi için krom ayaklar takılacak . sizde eger bu şekilde yaabilirseniz tezgah altı dolaplarınızı sudan ve üstüne binecek olan yükden daha fazla korumuş ve ömrünü uzatmış olacaksınız kim ne derse desin USTANIZ USTA OLACAK. her ustayım yapıyorum diyenle olmuyor iyi günler dilerim

 24. yk dekor demiş ki,

  herkes bir fikir ve öneride bulunmuş herkes sağ olsun. bazen bahalı iş ile ucuz iş aynı görünüme sahiptir bütün sistemler birinci ve ikinci kalite üstüne uygulana bilir
  sunta ya tandem box çekmece takıla bilir mdf yede, işcilik yoksa mdf de aynı suntada
  gelelim işçiliğe. İşcilik kadar kullanımda önemli 10 yıllık mutfak söktüm atmaya kıymassınız ama yenisini istediler söktük

  iş aşaması :mutfak komple boşaltıldı müşteriye ihtiyaçlarını ve ek şeyler istiyor musunuz denildi “micro dalga fırın,fırın,davlumbaz kazanlık çekmecesi,camlı kapak , tv ünitesi , kiler dolabı, çöp kovası , şişelik , tüp yeri,
  bulaşık mak, vs…”ölçüler alındı tasarıma geçtik her şey müşterinin karşısın da tasarlandı çizim kendisine verildi başkalarına gösterip bilgi almak için
  iş onaylandı fiyatta anlaşıldı malzemeler atölye’ye indi ölçüler çıkartıldı optimasyon programına parça ölçüleri virilip kesim düzeni çıkartıldı müşteriye son kez sorul du ve kesim başladı kullanılan malzeme birinci kalite 18 mm mdf
  neden birinci kalite ikinci kalite yapım aşamasında sorunlu oluyor çarpma esnasın kırılıyor yenisini kesiyoruz maliyet pek fark etmiyor
  çatım: arkadaşımızın biri mobilyada vida olmaz demiş evet doğru bu söylem
  sunta altın çağını yaşarken yapılıyordu eski ustalar mdf ye aynı tekniği uyguladılar ama mdf ye sıkılan bir vida ortalama 30 kg taşır bir üniteye ortalama 12 vida atılır buda 360 kg eder komble mutfağa ortalama 1500 kg yük demek bunu kimse düzmez mutfağına ,çünkü duvardan sökülüp gelir bırakın kırılmayı. mutfağı biter tasarlandığı gibi olmuştur genelde
  gelelim tezgah üstüne seçim çok
  granit türü: çin graniti,hint graniti,ital granit yani orjinal,çin ve hint graniti suyu aşağı tabakaya verir bu mobilyaya zarar verir yinede kullanılır
  mermer:gerçek mermer damarsız düz dondurma gibi durur diğerleri fena değildir kullanılır
  son olarak hazır yapım tezgah : istediniz model ve renk yapılır iyidir kullnılır

 25. ece demiş ki,

  merhaba ben yeni evlenicem mutfak dolabı yaptırmak istiyorum ne yaptırsam daha iyi olur anneme parlak kapaklardan yaptırdık ama bezle silmemmize rağmen hemen çizildi su izi kalıyor çok güzel duruyor fakat kararsızım mutfagım küçük ne renk dolap yaptırsam nasıl malzeme kullansak güzel durur ve kullanışlı olur banada yardımcı olursanız sevinirim

 26. hatice demiş ki,

  Ben mutfamın tabanını. lamınet yapsam dıye duşunuyorum.

  olabılırmı .çelışkıye düştüm. sislerın fıkrını almak istedım.

 27. sengul demiş ki,

  mutfak tezgahı yaptıracam ama kararsızım hangısı hıjyenık ve kullanıslı olur mermermı mermerıtmı granıtmı yardımcı olurmusunuz

 28. ali demiş ki,

  mutfak dolabı ile ilgili bütün sorunlarınızı cevaplarım. burada mimar olan arkadaşlara sesleniyorum insanları doğru bilgilendirelim mimarların en büyük eksiği imalat hakkında bilgilerinin yetersiz olmaları mobilya ustalarının en büyük eksiği auto cad solid gibi programları yani çizim ve tasarım konusunda yetersiz bilgilerinin olması. biz mobilya ustaları olarak kendimizi geliştirmiyoruz en büyük hatamız bu. bu gün kaç tane mobilya ustası cnc kesim yapabilir. artık teknoloji gerçekten ilerliyor ve her sektöre bir şekilde giriyor.uzatmadan mebran kapak olayına gelelim ben kendi evimde bile mebran kapak kullanıyorum ve özellikle mutfak ve banyo dolaplarında kullanılmasını öneriyorum.fakat iyi bir mebran ve özellikle mat renkler tercih edilmeli kesinlikle çizilmeye karşı daha dirençli. uzun yıllar ilk günkü gibi kullanırsınız.

 29. esra demiş ki,

  mutfak dolabı yaptırıyorum sadece kapakları kaldı beyaz lake kullanıcam ama hangi malzemeyi kullanmalıyım yardımcı olurmusunuz bana çok acil

 30. tuba demiş ki,

  Yorumlarda hanimlarin cogu, parlak kapaklari temizlerken ciziklerin olustugunu söylemis,Ben de 3yildir parlak kapakli mutfak dolabi kullaniyorum, birilerine sorup danismadim ama kapaklari temizlerken yüzde yüz pamuklu bir bez ve camsil kullaniyorum,haftada enaz 2 kere busekilde temizliyorum,mutfak tezgahimin alt kapaklari siyah oldugu halde su ana kadar hic cizik olusmadi kapaklarda…Biraz özen göstermek sart saniyorum, yaptirdim oldu demek yeterli degil, ben bakiyorum en az 20yil daha beraberiz diyebilirim mesala, tabii degisiklik olsun istemezsem 10 yil sonra;)Buarada malzemede suntalem’bence gayet iyi iscilik sergilemisler, en kücük bir pismanlik yasamadim,3yil dolmasina ragmen…

 31. çukurova mobilya demiş ki,

  mutfak dolabının en büyük düşmanı kötü mermer işçiliğidir mermerin su sızdırması halinde ister mdf ister sunta olsun mutfağınızın ömrü çok kısadır

 32. mynameisearl demiş ki,

  mutfak dolaplarınımı yaptıracağım fakat ankastreleri dolapları yaptırmadan mı almalıyım, dolaplar yapıldıktan sonra mı? ölçüler sabit mi oluyor konu ile ilgili hiç bir bilgim yok evimi yeni aldım tüm mutfağım değişicek

 33. Mesut demiş ki,

  Ölçüler standart oluyor arkadaşım . Senelerdir bu işi yapıyorum ben ve artık membran kapakta sona doğru yaklaşılıyor modern ve sağlam olan akrilik kapaklar piyasada artık sunta mdf konusunda ise mdf yaptırın tabikide şişmeye ve kesim kırıklarına karşı dayanıklıdır . İlgilenen olursa mutfak satışı yapabilirim .Ray dolaplarımı ve mutfak dolaplarını amerikan yapımı cncde kesiyorum ve mutfakta 1 mm pvc bant kullanıyorum . En önemli yeri ise arkalıklarım 8 mm geçmedir. Mutfak yaptırmak isteyen olursa kesinlikle yardımcı olurum .
  05314961994
  Ulaşabilirsiniz
  Saygılarımla

 34. kemal pekşen demiş ki,

  senğül hanım mutfak tezgahınızı doğal yaptırın nedenmi doğal domatesmi iyidir yoksa hormonlumu

 35. kemal pekşen demiş ki,

  bir arkadaş demişki vida daha yük taşır mdf ye vida atıldımı ortadan yarılır çoğu mobilyacılar dolabı vidayla toplar çünkü kiriş açıp sıkamaz vidalama bir mutfak bir günde biter ama sıkma bitmez vidalamayı sıradan kalfa yapar ama sıkmayı her usta yapamaz bütün mobilyacılara soruyorum işkenceleri neden üretmişler
  boy boy buna cevap verin çünkü işinize gelmiyor biz mobilyacıyız meyve kasası toplamıyoruz mobilyada mecburiyetler haricinde vida olmaz dürüst olalım önüne gelen mutfakçı oldu
  işimizi severek yapalım

 36. çukurova mobilya demiş ki,

  bencede mdfye vida atılmaz yarılma yapar bizde mobilyacıyız bizde sıkma yapıyoruz doğrusuda bu arkalıklarda 3mm olmaz bende hepsi 8mm önüne gelen mobilyacı olmuş tüm piyasayı bozmuş eli çekiç tutan atölye açmış

 37. Nar Mobilya demiş ki,

  Mutfak dolabı veya ev mobilyası hk. bilgi almaya çalışan siz değerli dostlar , bu sorulara cevap veren-vermeye çalışan mimarlar,mobilyacılar ve kendini fikir sahibi sanıp bazende yanıltan diğer dostlar..
  Ben ileri teknoloji kullanarak fason mobilya üretimi yapıyorum.
  Mobilya ihtiyacı olanlara şunu söylemek isterim;
  Mutfak veya diğer panel mobilyalarda malzemenin cinsi kesinlikle kalite göstergesi değildir.
  Değişen-gelişen ekonomi ve teknoloji insanlara daha kaliteli daha sağlam mobilya malzemesi ortaya çıkarmıyor.
  Yeteri kadar sağlam ve yeteri kadar uygun fiyat dengesini önemseyiniz..
  MDFLam – Suntalam olması gibi veya diğer yarım yamalak akıllarınıza yerleştirilen bilgileri unutun.
  Malzemenin ne olduğundan ziyade sizin ihtiyacınıza ve beğeninize göre tasarlanması ve doğru teknoloji ile üretilmesidir. Fiyatı değiştiren ise montaj-bağlantı sistemi ve kullanılan aksesuarlardır. Bu konuda eğer bilgi sahibiyseniz işi yaptırırken sorgulayınız, değilseniz yaptırmadan önce bilgi isteyiniz..

 38. BUSE MOBİLYA demiş ki,

  selam arkadaşlar burada herkesin bir fikri hepsine saygı duyuyorum fakat katılıp katılamadıgım şeyler var siz iş için gerekli bilgiye sahipseniz teknolojiyi takip ediyorsanız işinizi severek yapıyorsanız ve en önemlisi parayı para kazanmayı ilk öncelik olarak görmüyorsanız size gelen müşteri hesabını yapıp malzemeye karar verdikten sonra işin saglamlıgı size işin görünüşü ise müşteriye kalmıştır NEDENMİ birincisi gövdede iki şansınız var ya suntalem veya mdf yapacaksınız ikiside pvc foli bant kullanılırsa gövde montaj yapılırken tutkalla poplanırsa çok fark etmez arkalık kanalı açılıp arkalık vida ile montaj yapılırsa kesınlıkle bır sey olmaz mdf de montaj yapılırken vida atmadan delinmesi gerekiyor yoksa mdf çatlama yapıp birde tutkal kullanmazsanız dolap yükü gördügü zaman problemler başlıyor yani siz işinizi biliyorsanız ve daha öncede söyledigim gibi parayı öncelik olarak gormuyorsanız yeniligide takip ediyorsanız sorun yok ben 25 senedir bu işi yapıyorum 8 senedir kendi iş yerim var ve bir tane müşterimden alacagım kalmadı çünki önce müşteri memnuniyeti sonra bunların üzerine kalite saglamlık yenilik çalıştıgım mimarlarımda müşterilerimde benden memnun saygılarımla

 39. cevat demiş ki,

  arkadaşların yorumlarını okudum bendenizde bir yorum yapacagım ancak şunuda belirtmek istiyorum 29 yıldır mobilya imalatıyla ugraş veriyorom malesef bizimgibi eski ustalar pek kalmadı kalanlarda çok az bendenizde onlardan sadece birisiyim 1993 yılından beride kendi firmamla piyasaya iş yapmaktayım ne varki kör oglunun dedigi gibi suntalam icat oldu mobilya sanatı öldü şimdi kerkes mutfakcı momilyacı oldu bu yeni yetme mobilyacı arkadaşların elerine kaplamayı versen bu nedir diyerek yüzünüze möl möl bakarlar pulanyada bir parçayı düzetemezler hele hele frezenin yanından ğeçemezler korkudan ancak internette yorum ahkam kesmeye gelince oooo adamlar filozof kesilirler hemen ekleyeyim yapmış oldugum mutfak dolaplarında kesinlikle ve kesinlikle gövdede suntalam kulanırım kapaklar degişiklik göterebilir müşterinin isteğine ğöre ayrıca mutfak dolaplarında 7 yıl garentili yapıyorum ulus mutfak 03123194117 saygılarımla

 40. kadir demir oğlu demiş ki,

  demiroglu mobilya aklınıza gelecek her türlü mutfak mobilya itint ile yapılır

 41. Harun DUMAN demiş ki,

  Mrb. evimize mutfak dolabı yaptırıcaz. Gittiğimiz mutfak dolapçısında (Türkiye çapında meşhur bir marka) Lake kapak seçtik. Tam çıkarken cam kapak olduğunu öğrendiğimiz kapakları gördük. Yeni çıkmış. Eşimle çok beğendik. Onunda hesaplanmasını istedik. Lake ve cam kapak fiyatı aynı çıktı. Biz Mart ayında cam kapak olanını yaptırmayı düşünüyoruz. Fiyat 9.000 TL. yaklaşık alt üst toplam 8 metre. Cam kapağı tavsiye edermisiniz. Açık renk krem gibi olacak. Çizilmesinden korkuyoruz.

 42. Gruccione demiş ki,

  Harun bey selam

  Bu konuda sizin gibi bilinçli tüketicileri bilinçlendirmek için gösterdiğimiz çabayı devam ettirmekte kararlıyız. Lake kapak tercihi yaparken piyasada marka ya da marka olma yönünde olan firmalar farklı lake çeşitlerini sunmaktadırlar. Lakede önemli olan hammadde ve kullanılan mdf nin ceviz kabuklu olmasıdır (dönmeme açısından) malesef piyasada yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı firmalar farklı ekonomik malzemelerede yönelebilmektedir. Lake dolgusu çok önemlidir. Fazlasıda boya b yüzey pürüzsüzlüğü için zarar azıda zarardır. Bu konuda ün yapmış boya markası örnek olarak sayerlack italyan markası konu üzerindeki uzmanlığını üreticilere ispatlamıştır. Fakat fiyat farkından dolayı firmalar ekonomik yöne sevk edilmektedir. İyi bir lake kolay kolay çizilmez, sasarmaz, dönmez, çatlamaz bu konuda uzman bir firmadan bilgi alabilirsiniz. Cam kapak olayına gelince yeni bir teknoloji sayılır. Fakat cam kapağın arkasında herhangi bir bağlayıcı unsur ve de doğru mekanizma kullanılmazsa ciddi sorunlara yer açabilir. Cam dekor çeşitlerinin moda olduğu bu dönemde göz zevkinizle beraber kullanışlı bir mutfak her zaman daha doğru bir seçim olmuştur. Bunu sakın unutmayın satıcı hangi malı överse siz o malın daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Lütfen dikkatli ve uzman birinden bilgi almayı unutmayınız.

 43. Gruccione demiş ki,

  Biz Gruccione ailesi olarak müşterilerimizi bilinçlendirmek için her zaman hizmetinde olduğumu doğru ürün doğru fiyat politikası çerçevesinde hareket edeceğimizi ilke edindik. Ayrıca firma olarak ürün satışı haricinde danışmanlık hizmetide verdiğimizi belirtmek isteriz.
  0 216 429 5 888
  0 542 466 4 466

 44. Gruccione demiş ki,

  Hakkımızda
  İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların iç mekan tasarımında karşılaştıkları en büyük sorun estetik ve kaliteli ürünleri bir arada bulamamaktır.

  Nihai tüketici diye adlandırdığımız kullanıcı ise maalesef bu sorunu aşmak için kendini büyük yapı marketlerin kaliteden yoksun, ortalama toplum için üretilmiş pespaye ürünlerin içinde kaybolmuş halde buluyor. Kişilerin özeline inemeyen; bir manav ya da şarküteri reyonunu andıran rafların arasında isteklerine en yakın ürünü bulmaya çalışıyor. Bulamayınca da isteklerini revize etmek zorunda kalıyor.

  Gruccione konsepti bu düşünceler arasında oluşturuldu.

  Tercihlerine göre alternatif arayan siz değerli müşterilerimize, alternatif oluşturmak amacıyla Gruccione ortaya çıktı.

  Temel hedefimiz kalite ve müşteri memnuniyeti olmakla birlikte ne istediğini bilen müşterilerimize geniş ürün yelpazesini kaliteyi düşürmeden sunabilmektir.

  Önceliğini kalite, ergonomi ve ekonomi diye sıralayan üretici ve ithalatçı firmaların ürünlerini siz değerli müşterilerimiz için bir araya getirdik.

  Nezih bir ortamda kendinizi rahat hissedeceğiniz ofisimizde ihtiyaçların ötesinde ufkunuzu açan, görsel ve yaşamsal konforunuza katkıda bulunan ürünleri beğenilerinize sunuyoruz.

  Gruccione’yi iki ana sınıfta toplayabiliriz:

  1- Mimari hizmetler (ev, ofis, mağaza, işletme proje ve dekorasyonu

  2- Yapıda son bitiş elamanları ( mutfak-banyo dolabı, ray dolap, bilumum mobilya çeşitleri, duşakabin, jakuzi, küvet, ithal ve yerli seramik, parke )

  Gruccione;

  Değişen ve gelişen sektöre uyum gösteren tecrübeli ve güler yüzlü personelleri ile sizlerin hizmetindedir.

  Mutluluğun paylaştıkça arttığı mekanları birlikte oluşturmak dileğiyle…

  Sizlere merhaba diyoruz…

 45. Harun DUMAN demiş ki,

  Gruccione size ilginiz ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

 46. evim mobilya demiş ki,

  istanbuldan en uygun fıyata en kalıte lı dolaplar bende govde 18mm metre mdf kapaklar mebran burda markada sorun onerdıgım bakış sılka işlerinizi itina ile yapılacak boş lafa gerek yok hadı bakalım arayın 0533 480 87 75

 47. SKY(Derya Mimarlık) demiş ki,

  Mutfak,Banyo,Kapı,Parke,Genç ve Yatak Odası,Tadilat….

  Hiçbir Ürünümüz Hazır Deyildir,Sadece Size Özel Üretim ve Tasarım Yapılmaktadır.Rüyalarım Gerçek Olsun İstiyorsanız Size Bir Telefon Kadar Yakınız…..

  Sitemizi Ziyaret Etmeyi Kesinlikle Unutmayın…..

  http://www.deryamutfakbanyo.com
  Gsm:0532 645 70 67

 48. Aysegul demiş ki,

  Mutfak tezgahim mermer ve uzerina bardak dusmesi sonucu cok ince bi cizik seklinde catladi. Nasil duzeltebilirim ne yapabilirim hic bir fikrim yok beni aydinlatirsaniz cok mutlu olurum

 49. ayşe imamoğlu demiş ki,

  ben yeni mutfak yaptırıyorum akrilik kapak kırmızı beyaz kullandım iç gövdesi mdf olacak görünümü çok şık duruyo ben bunu tercih ettim kullanışını bilmiyorum henüz temizlik gerektiriyormuş ama ben herşeye rağmen akrilik kapağı tercih ediyorum mobilyacıma da güveniyorum 😀

 50. yk dekor demiş ki,

  herkes bir fikir bir karar yola çıkmış müşteri mutfak yaptırmak istediğinde hangi mobilyacı olursa olsun insafına kalmıştır. mutfağı az karla kaliteli yapar veya çok karla kalitesiz yapar .ummadığınız mobilyacı size harika bir mutfak yapar .ilk başta çizim isteyiniz mutfağınız bitmiş halini görün.05366785509
  antep

 51. FEMAŞ MUTFAK demiş ki,

  MUTFAK EVLERİN VAZGEÇİLMEZİDİR NEKADAR ŞIK BİR MUTFAK YAPARSANIZ EVİNİZ OKADAR GOZE HOŞ GELİR EĞER MUTFAĞINIZ KÜÇÜKSE DAHA ÇOK AÇIK TONLARI ONEREBİLİRİM BEYAZ KIRIK BEYAZ KREM OLABİLİR SADECE MDF LAM UZERİNDE HAZIR KAPAKLAR UZERİNDE DURMAYIN KAPLAMALI MDF LAM LARDA ÇOK ŞIK OLABİLİYOR BUNUN YANINDA LAKE MUTFAKDA GAYET ŞIK VE KULLANIŞLI OLABİLİR SADECE MUTFAK UZERİNDE DEĞİL AKSESUARLARINIDA ARAŞTIRIN EMINIMKI ÇOK PRATIK VE KULLANIŞLI URUNLER BULABİLR MUTFAĞINIZDA KULLANABİLİRSİNİZ BODRUM VE CİVARINDA OTURUYOSANIZ MUTLAKA YENILENMİŞ YENI URUN VE AKSESUARLARIYLA FEMAŞ MUTFAĞA BEKLERİZ …

 52. mete mobilya demiş ki,

  SEVGİLİ KEMAL PEŞKEN USTAM,MI DESEM ABİMMİ. OKADAR HAKLISIN Kİ DÜRÜST OLMA KONUSUNDA COK CILKINI ÇIKARDILAR .SENELERCE USTALARIMIZDAN NE ZORLUKLARLA ÖĞRENDİĞİMİZ MESLEĞİMİZİ HAZIR MALZEMELERE YENİ YETME KALFALARA OTURDUĞU YERDEN PARA KAZANAN MİMARLARA BIRAKTIK AMA İNANIYORUM Kİ ENSONUNDA GEÇMİŞTEKİ KALİTELİ CİLALI AHŞAP KAPLAMALI KENARLAR MASİF ÖZENE BEZENE YAPTIĞIMIZ O İŞLERE TEKRAR DÖNECEĞİZ BU KONUDA ESNAF ARKADAŞLARINDA FAZLA GÜNAHINI ALMAK PEKTE DOĞRU OLMAZ DÜRÜST OLMAK GEREKİRSE PİYASADA İŞ YAPABİLMEK İÇİN Bİ YARIŞ VAR. MECBURİYET SEN YAPMAZSAN BAŞKASI YAPAR MANTIĞI VAR.YAZIK OLMUŞ YILLARA

 53. kemal pekşen demiş ki,

  sayın mete mobilya demişsinki bir yarış var
  ama biz işimizi ne kadar iyi yaparsak elbet değerimiz bir gün bilinir ben zeytinburnun da asrın mutfak olarak hizmet veriyorum diğer meslektaşlarımın tamamı vidalama yapıyor ama ben yine işkenceyle sıkıyorum çünkü mobilyada vida olmaz hele mdf de hiç olmaz
  insanlar ne iş yaparsa yapsın işine yani kendisine saygısı olması lazım insanlar mobilyacılara hiç güvenmez neden acaba önüne gelen mobilyacı oldu iki vida sıkan mutfak dolabı yapıyor müşteride bilmiyor parasıyla rezil oluyor bizler işimizi iyi anlatmak zorun dayız kaliteden taviz yok

 54. kemal pekşen demiş ki,

  unutmadan söyleyeyim ustay la sanatkar arasın daki farkı usta aklıyla ve bileğiyle çalışır sanatkar ise aklıyla,bileğiyle vede yüreğiyle çalışır

 55. yusuf kaçar demiş ki,

  2000 yıllından beri marangozluk yapıyorum kendi işyerim de ne dolaplar ne mutfaklar yapdım ama şunu hiç bir zman unutmayın ustayla pazar la girdiniz zman bir fiyatda yüzde 30 indi zman malzemeden calar ve ustanın memnuyeti müşterinin memnuyetine bakar ustayı memnun et bilki o seni elinden geldince kollar dolaplarında birsıkıntısı olan olursa elimden geldince yardımcı olurum saygılarımla kaçar marangoz ve aliminyum dograma 05433968700

 56. ismail yirtici demiş ki,

  ben 10 yıldır mobılya ımalatı yapıyorum bu soylenılellerın hicbrine katılmıyorum mobılyanın en ıyısı en saglıklısı ahşap mobılyadır tamamen dogol ve zararsiz kım ne derse desin allahın yarattıgı n dan daha ıyı ve guzel ne olo bılır suntay miş mdf imiş hepsı boş en ıyısı ahşap ama işciligini ıyı yaparsan işciligini ıyı yapmadıktan sonra ne yaparsan yap bıde şu var bız muşterılerımıze laf dınletemıyoruz hepsi birbirine bakıyo on yuzden de hastalıklar dan kurtulamıyoruz 10 yıldır anahtar teslımı ahşap ev yapıyorum ıcınde bır parca dahı ne sunta nede mdf kullanırım tamamen ahşap mdf sunta tamamen kanser re zemın hazırlıyo o yuzden tercıhınız ahşap olsun saglıklı olsun GÜVEN DOGRAMA VE MOBİLYA 0534 491 09 48 BILGI ALMAK ISTEYENLER İÇİN

 57. Akın demiş ki,

  sayın iç mimar;
  memran pres kapaklar evet sağlamdır fakat en sağlam kapak postformingdir. ben de mobilyacıyım. müşterilerimizi doğru yönlendirebilmek adına bizzat iki kapağı da aynı şartlar altında denedim. membran kapak dünyaca ünlü bir italyan markasının makinasında basıldı. postforming ise ankaralı bir firmanın ürettiği makinaydı. ve sonucunda gördüm ki postforming kapaklar membran kapaklara göre suya, buhara ,neme ve çizilmeye karşı daha dayanıklı.

  herkes fikrini savunurken bu işe bilmem kaç yılını verdiğini yazmış. biz de mobilyacıyız. bu sektördeki çoğu taklitçi firmanın seyyar ustanın aksine kullancağımız malzemelerin hangilerinin hangi koşullarda daha iyi sonuçlar verdiğini kendimiz denedik. çok değil bir iki kapağa bir iki parça suntaya mdf ye bunu bizzat denedik. ben bu işe yıllarını vermiş bir ailenin bu meslekle uğraşan 4. nesiliyim.

  yok efendim gövdede sunta kullanılmazmış yok efendim tamamı mdf olmalıymış. bir kere mutfak dolaplarında gövde suntalam olmalı ki dolap ağırlığı sarkması önlensin. sen yaptığın dolabın parçalarının 4 tarafını da pvc bantla kaplamazsan tabi şişer o sunta.. kaliteli tutkal kaliteli pvc kullanacaksın ki su geçirmeyecek. ancak sen bir mobilyadan bahsediyorsan o mdf den olmalı.

  uzun uzun tüm bunların nedenlerini açıklamak isterdim fakat şimdi pek zamanım yok.ama aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. unutmayın ki ne kadar kaliteli malzeme kullanılırsa kullanılsın o malın kalitesini belirleyen ustanın işçiliğidir.
  saygılarımla…

 58. yk dekor demiş ki,

  aslında hepsi sağlam çürük olmaz bu kullanıcıya bağlı
  arkadaşlarımız demiş ki biz sıkarız dolapları demiş tartışmak istemiyorum son noktayı belirleyeceğim
  1: yıldız ,yıldız entegre ,kastamonu mdf ,çamsan ,sfc, yongapa, 1 inci kalite mdf
  2 : mdf ebatlanıp balık veya kavalye açılır çatıma hazırlanır tutkallanıp sıkalır
  arkalık 8mm mdf kullanılır pvc bant 3 mm çekilmesi gerekli kenarı hafif yuvarlanır
  geçme raf tırnakları kullanılır her bölüm boy kapak 3 bölüm olur
  devirme kapak dört bölüm olur
  3:tandembox çekmece ray kullanılır bistonlu menteşe kullanılır devirme kapakta kaliteli gazlı piston kullanılır askı elamanı her kutuya 4 adet atılır duvara tahta kavelye ile 6 vida ile bağlanır
  4 :kapaklar kullanıcı iyi kullandığı surece hepsi sağlamdır
  mempran: jilatini sökülür üzerinden 24 geçtikten sonra camsil sadece camsil ile silinmelidir
  laminat: membran la aynıdır sadece camsil kullanacaksınız
  hiçbiri ateşe suya dayanamaz
  bir iki damla suyla birşey olmaz

  gelelim varamak istediğim konuya metre fiyatı : 1000 “bin” tl
  hangi adam verir bunu veya sizler ne kadar iyi iş yapıyorsunuz
  çünkü hakkını verirsen maliyet bu boya veya membran fark etmez
  bir mutfak ta bir ay sürer
  biraz dürüst olun

 59. kemal pekşen demiş ki,

  yukarda arkadaş demişki boya veya mebran fark etmez nasıl etmez boyanın bile çok çeşidi vardır selozik poliratan veya akrilik boya vardır sorarım mebran deforme oldumu tamamını değiştireceksin boyalı malzeme deforme oldumu üzerine tekrar boya atılır ve kullanılır yani diyorsunki mercedesle fiat arasın da bir fark yok parlak mebrana hafif ten tırnagını bir sür bakalım ne olacak hazır malzemeler çıkmasaydı sen hala çıraklık yapıyordun önüne gelen mutfak dolabı yapıyor mantar gibi çıkıyorlar ama elbet çürük elmalar dökülecek sen yaptıgın alt modülün üstüne çıkabilirmisin çıkamazsın çünkü on santim kayıt kullanırsın alt modüller in üstü komple kapalı olur

 60. Akın demiş ki,

  Her ustanın farklı işçiliği vardır. Fakat usta kendi işçiliğini anlatırken başkalarının da işçiliği hakkında “yok vidalama yapıyor yok efendim üzerine çıkınca sağlam olacak mi? ” gibisinden yorumlar yapmasında iyi niyet göremiyorum. Yk dekor isimli arkadaş gayet güzel açıklamış. Yahu tamam sıkmayla yapıyorsun saygım sonsuz ama başkalarının işçiliğine de saygılı ol be ustam. biz yıllardan beri bu işi yapıyoruz. Yaptığımız mutfak dolabı sayısını belli değil. Bir tane bile şikayet gelmedi bu beğenmediğin yöntemle ilgili. Sıkma evet belki daha sağlam olabilir ama bu mutfak dolabının üstünde at mı koşturacağız? Kapak konusunda haklısın değilsin o konu kullanımla alakalı. Ama sıkma konusunda biraz abartmışsın. Bu konuda sana katılmıyorum.

 61. kemal pekşen demiş ki,

  akın arkadaşım demişki dolabın üstünde atmı koşturacağız demiş hayır koşturmayacağız ama sorarım 3 metre granit kaç kilo gelir hele çift kalınlık olursa mermeri neyin üstüne koyacağız dolap sağlam olmaz ise nasıl tartar üstüne çıkamadığın dolabın üştüne nasıl mermer korsun işkenceyle dolabı sıkmak işine gelmiyor çünkü vidalama basit bir matkap bir şarzlı yeter ama sıkmak basit değil istersen bir dene başkaların işçiliğini anlatırken yalan mı söylüyorum vidalamıyormusunuz alt modülün üstü daha az malzeme gitsin diye açık yapmıyormusunuz arkalık daha ucuz diye 3 mm kullanmıyormusunuz yani yalan mı söylüyorum yoksa kendime çıkar sağlasam her seferinde firmamın adını yazar tlf numaramı yazardım benim müşteriye değil müşterinin bana ihtiyacı var çogu zaman insanlar parasıyla rezil oluyorlar senin gibi birisi dediki sıkmayla vidalama arasın da bir fark yok bende sordum ben vidalamayı yaparım sen sıkmayı yapabilirmisin şimdi sana soruyorum mutfak dolabı yaptıracaklar dan tek ricam fiyat tan önce iyi araştırsınlar hadi mutfağı geçtik şifonyeri bile vidalıyorlar ahşap kaplamalı şifonyer yapta vidala da görelim mutfak dolapların arkalığını zımba tabancasıyla çakıyorlar bu nasıl bir iş son olarak sıradan birisine bir haftada vidalama yaparak mutfak dolabını toplamasını öğretirim ya sıkmayı ne kadar da öğretirsin bir düşün birde kapı olayı var müşteri amerikan kapı işter hemen ikitelli den hazır kapıyı al altın dan kes üstün den kes zımpara yapmadan üstüne boya at götür tak sonra deki ben kapı yaptım

 62. nisanur demiş ki,

  slm arkadaşlar bende 5 ay önce mutfak dolabı yaptırdım fakat ayına girdi girmedi doalabın su ısıtıcısı tarafındaki kapaklar kabarmaya başladı sormak istiyorum size hangimizin mutfak kapakları su ısıtıcısındAN kabarırı bu dolap kaopaklarını bende geri vermek istiyorum fakat ustamız itiraz ediyor yanı daha garantisi bile dolmadı benım ne yapmam lazim lütfen bana bir cvp yazarmısınız şimdiden tşk ler ALLAH a emanet olun:)))

 63. kemal pekşen demiş ki,

  nisanur hanım mutfak yaptırırken iyi araştırıp yaptırmanız lazımdı herkes tutturmuş gidiyor mebran da mebran ama hangi mebran sıradan bir mebran kapak ın metresi 55 tl başka mebran kapağın metresi 155 tl iyi araştırmadan fiyat sorarsan kaliteli malzeme kullanan mutfakçıdan fiyat alırsan fiyat pahalı gelir yani diyeceğim fiyattan önce iyi araştırın iyi ustayı bulun insan hayatın da en fazla iki kere mutfak dolabı yaptırır ama yinede 100 tl ucuz olan yere yaptırlar insanların söyle düşünmesi lazım benim mutfağımı kim iyi yapar kimse ucuz mutfak yapmaz ucuz malzeme kullanır kısaca söyle bir örnek vereyim mutfakta en az 4 çekmece olur isterse tanesi 3 tl olan ray kullanırsın iştersen tanesi 65 tl olan ray kullanırsın sizler biliçlenmediğiniz sürede bizim sektör düzelmez ben onlarca kez yazdım önüne gelen mutfakçı oldu mantar gibi çıkıyorlar piyasayı hiç ediyorlar tüketicide bilinsiz olun ca bu işler düzelmez diyeceksin ki benim sorunumla ne alakası var bunların iyi araştırın işinizi kim iyi yaparsa ona yaptırın kim 100 tl ucuz yapana değil

 64. Mehmet SAKA demiş ki,

  Arkadaşlar herkes birşeyler yazmış ama bunca yazışmalardan anladığım, herkes kendiyaptığını övmüş. Hatta ticarete sokup reklam haline getirenlerde var. Rica ediyorum vatandaşı en iyisi için bilgilendirin.
  Nisanur hanım Kemal Pekşenden iyi bir fırça yedin, Güya size yardımcı oldu aklısıra.
  Siz Kaymakamlığa Tüketici hakları kurumuna tafsilatlı bir dilekce verin bakalım nasıl yenisini yapmayı nasıl kabul etmiyormuş görelim. Saygılar.

 65. ismail yirtici demiş ki,

  nısanur hanım garantı belgesı elınızdeyse tuketıcı
  hakları var oraya bur dılekceyle baş vurun gerekenı yaparlar

 66. Akın demiş ki,

  nisanur hanım mehmet saka ve ismail yırtıcı arkadaşım size yapmanız gerekeni söylemiş. o dolabı yapan kesinlikle değiştirmek zorunda. çünkü sizin bahsettiğiniz sorun malzemenin kalitesizliğinden dolayı ortaya çıkmış.yani kullanıcı hatasından kaynaklanan bir durum değil anladığım kadarıyla.

  yahu kemal peşken kaç tane yorum girmişsin buraya. tutturmuşsun aynı şeyleri yazıp duruyorsun. burası yakınma yeri değil. birşey sorulmuş onun cevabını ver. aynı şeyleri tekrarlayıp durmuşsun. madem kaliteli iş yapıyorsun o zaman niye feryad edip duruyorsun. yazdığın bütün yazılar aynı. biraz sakin ol ve şurada soru soran arkadaşlara yardım etmek yerine fırça atmaktan vazgeç.

 67. kemal pekşen demiş ki,

  ben feryad etmiyorum insanları uyarıyorum uyarmak ayıp sa sana katılıyorum sizler gibileri kamera şakası gibisiniz nisanur hanıma yol göşteriyorsunuz sözde sordunuzmu elin de bir belge varmı oraya yaptırdıgını nasıl işpatlayacak kaç mutfakçı sözleşme yapıyor kaç müşteri fatura alıyor faturası olmayan bir tüketici neyin hakkını arayabilir hava ya konuşuyorsunuz birde söylüyorsunuz ki hep aynı şeyleri yazıyorsun yazacağım çünkü işinize gelmiyor tüketici bilinçli olursa iş yapamam korkusu var demişsinki kullanıcı hatası değil diğer kapaklar açmamış sadece su ısıtıcının üştündeki kapaklar açmış demekki kullanım hatası yoksa tüm kapaklar açması lazım dı birde bizim toplumda birisi bir şey yapar tutulursa hemen o da yapar ama rekabeti biz söyle algılarız malzemeden çal fiyatı düşür rekabet et asıl rekabet kaliteyi yükselt aynı fiyata ver tamammı akın arkadaşım

 68. Akın demiş ki,

  kemal arkadaşım emin ol sayamayacağın kadar iş yaptık bu konuda. benim reklama rekabete ihtiyacım yok arkadaşım sen rahat ol. sözleşme yapmadıysa bu da tüketicinin olduğu kadar üreticinin de sorunu. sizler garanti belgesi ve faturayı müşteri isteyince mi veriyorsunuz yoksa vermek zorunda olduğunuz için mi ? fatura kesmediyse bir suç işlemiş olur ve emin ol değiştirmediği o iki kapak da kurtaramaz o ustayı. biz zaten yıllardan beri KALİTELİ iş yaptığımız için bu noktadayız. malzemeden çalsaydık işçilikten çalsaydık ben şuan bu işi yapıyor olmazdım. biz bu sektörde 20 30 yıldır olan bir firma değiliz. kötü iş yapsaydık 4 nesildir bu işi yapmazdık değil mi ustam?

 69. kemal pekşen demiş ki,

  akın arkadaşım demişsinki 4 nesilim o zaman babana sor mobilyada vida olurmu sen de vidalamıyorsan sıkıntı yok benim reklama ihtiyacım yok demişsin herkesin ihtiyacı var coca cola bile halareklam yapıyor coca colanın ihtiyacı varsa bizlerin ayla ayla var ama ben burda birşeyleri paylaşırken reklam yapmıyorum sadece bildiklerimi insanlara anlatıyorum sakına seninle zıtlaşmıyorum sadece muhabet edip doğru bildiklerimi anlatıyorum teşekürler niyetim kimseyi kırmak değil daha kaliteli işyapmamız için italyanlar ortalama bir kilo mobilyayı 10 dolara satarken bizler 2 dolara satıyoruz bunu hiç araştırdınmı

 70. Akın demiş ki,

  ben yapıyorum oluyor işte. eskiden nasıl yapıyorlarsa yapıyorlar. ama ben vida ile yapıyorum. hiç sıkıntı da çıkarmıyor. ben çok küçükken o dediğin yöntemle vitrin yapardık. hatırlıyorum yani. şimdi ise vidayla yapıyoruz mutfak dolaplarını. mobilya da ise zaten modüler mobilyaya geçtik. kullanılmıyor sıkmaymış işkenceymiş… ona bakarsan ahşap pencere de pvc pencereden daha sağlıklı. ama pvc üretimi kısa sürdüğü ve ahşapa göre daha az işçilik isteyen bir iş olduğu için herkes pvc kullanıyor. ben şimdi çıkıp diyemem ki yok efendim pvc yapanlar şöyle böyle diye.
  işçiliğine ustalığına asla laf edemem. her ustanın bir işçiliği vardır ama takıldığım nokta sıkma yöntemini anlatırken vidalama yapan bütün ustaları kötülemiş oluyorsun. senin anlattığın gibi yapan kalfa bile olamayacak adamlardan biz de az çekmedik. o konuda çok haklısın ama genelleme yapmamak lazım. dediğin gibi mantar gibi çoğalıyorlar her yerde bitiyorlar. kaliteyi düşürüyorlar. işçilik desen zaten yok kullandığı malzeme desen beş para etmez.. ama yapacak birşey yok. haklısın iki vida atan usta oldu. ama genelleme yapma ustam.
  saygılar…

 71. yk dekor demiş ki,

  kemal pekşen arkadaşım ben membran şu bu iyi demiyorum hepsi aynı emek membran çiziliyorda lake çizilmiyormu eğer emek verilirse membran 150 tl boyada 150 tl hadibana garanti ver
  metresi 1500 tl olursa ben sana veririm garantiyi
  NİSANUR HANIM DİYORUM hiç bir mamül suya dayanıklı değil galiba lake boya olmalı şiştiğine göre kapakların az bir karla yapılan mutfaklarda garanti beklemeyiniz
  bu normalde kullanıcı hatası hem buhar ve sıcak ne dayanır en iyisi mobilyacınızı çağırıp sadece şişen kapakların maliyetini karşılayıp değiştirmenizdir o mobilyacıya birdaha iş vermemeniz gerekiyor
  ben kötülük için değil iki tarafın da mahçup düşmemesini istiyorum

 72. kemal pekşen demiş ki,

  hangi malzemeyi kullanırsan kullan işin hakını vermek lazım ben onu bilir onu söylerim işter amerikan kapı yapın işter mobilya kapı yapın ama sonuçta ikisini de boya dan önce zımpara yapmak lazım zımpara yapmayan mobilyacı olamaz sorarım medefe parçasına 35* 18 vida atın sonra bana cevap yazın medefe yarılıyor birde 35* 50 vida atın bakalım ne olacak dolap toplamakla mobilyacı olunmaz yanımda 15 yaşın daki çırağada versem vidayla dolap toplar müşterin birine 17 yıl evel banyo dolabı yaptım lakeden hala kullanıyor mebran olsa kaç yıl kullanır

 73. yk dekor demiş ki,

  ben senin ustalığına bir şey demiyorum 20 sene önce mutfak dolabı yapmışım müşterim sen yaptın dedi benim hatırıma gelmiyor tarzı bana ait sadece bir iki menteşe değiştirdim
  eskiden macunu ellerine alıp santim santim macun çekerlerdi sunta vardı iş sıkılmadan gitmezdi ama şimdi öyle
  değil iş çok usta çok maliyet kurtarma amacıyla ucuz iş yapılıyor
  eğer ustalığın namına bir şey sürdürmeyeceksen mdflam da kullanılmamalı hepsi lake olmalı
  eski müşteri de kalmadı işten anlayan tepsi izi görüpte sen usta değilsin derlerdi ve iş vermezdi
  zımpara çalmaktan parmaklarımız su toplardı
  ve mobilyacı sadece sandık vitrin gardolap yapardı
  morangozlar mutfak yaparlardı suntaya parmaklarımız acısıyla düz vida atardık
  tezgahın altı ahşap olurdu
  şimdi metreyi alan usta oldu bana
  kaçınız hatırlar bilmem

 74. ali demiş ki,

  yeni mutfak dolabı yaptırmak istyorum ama nasıl olacagı hakkında hiçbir fikrim yok hangisi daha kaliteli ve daha güsel olur bilgilendiriseniz sevinirim

 75. güven mobilya demiş ki,

  kesinlikle laminant kapak. sağlamlıkta ve çizilmeye karşı üstüne tanımam .şimdi yapın 20 sene sonra aynı görümde olacaktır. ben bizzat şait oldum.

 76. salih demiş ki,

  burdaki ustalar kızacak ama hazır dolap almak yada ustalara fazla para vermemek için suntalarını kestirip kenarlarını bantlattığım dolapları kendim vidalayarak yapmayı tercih ettim. hem daha uygun fiyat çıktı karşıma hemde istediğim gibi yerleşim yaptım.kanserojen olmasın diyorsanız sunta üreticilerinin sitelerine girip belgelerine bakın hepsi birbirinin aynıdır. ahşabı savunanlar doğru söylüyor ama ahşabın daha sağlıklı olması için bakımının ve ilk kullanılan malzemesinin çok iyi olması gerekiyor.kaldıki ben bu yaşıma kadar herşeyiyle ahşap bir mutfak dolabı hiç görmedim onlarında içi sunta dış yüzeyler kaplama,kenarlar masif. ahşap, sunta, mdf farketmez su ve nemden korumazsanız hepsi şişer bu yüzden tezgahı yapacak adamın çok iyi izolasyon yapması gerekir.

 77. kemal pekşen demiş ki,

  benim anlamak ta zorluk çektiğim konu herkes başkasının işini yapmaya çalısıyor ama kendi işini hiç araştırmaz hep başkasının kazandığı parayı hesaplar salih arkadaşıma derimki ekmeği fırından almasın daha ucuz olur veya dısarda yemek yemesin evden götürsün yada balkon da domates yetiştir daha ucuz olur

 78. kemal pekşen demiş ki,

  birde bir dolap yapar yada yaptığını zannedenler birde insanlara akıl verirler bu işi 30 yıl dır yapan dan daha iyi bildiklerini zannederler
  o zaman bir mutfak shoowrumu aç ta insanlara mutfak yap malzemeye verdiğin para ve üstünede işçiliğini koy sana yeter dükkan kirası ,stopaj, muhasebe,sigorta, bunlar gider değil sorsam kendisi yaptığı işte maliyetine mal veriyordur

 79. yk dekor demiş ki,

  hep şöyle hep böyle bir türlü bu işi bir yere getiremedik. millet bunları okuduktan sonra mutfak yaptırırmı.
  gelin işi “lake ve membran “a bağlayalım sizde kurtulun millette
  piyasa mdflam gövde kullanıyor lake veya membran şuan istekte laminat belki benim kararım
  MEMBRAN
  neden membran şuan çok şirket membrana garanti veriyor

 80. minabir mobilya demiş ki,

  merhaba minabir mobilya 4. levent sanayi mahalleslnde hizmet vermektedir bizimle çalışmak isteyen (mimar ) bey bayan arkadaşları beklerim m2 fiyatlarımız uygundur 02122833987 engin usta 05354600087

 81. sedat usta demiş ki,

  merhaba ben küçük yaştan beri mutfak dolabı yaparım çok kaliteli malzemeyi iyi kullanamayan usta da var piyasa malı malzemeyi kitap gtibi duvara okutan da var gövdeye gelelim şimdilik 2 şık var sunta mdf dedigim gibi ikiside iyi işlendigi zaman karşınıza güzel bir mutfak çıkar kapak kalitesine gelince temizlik görüntü hijyenik açıdan mebran kapak terçihiniz olsun saglamdır da 2 3 yıl sonra renk ve model den sıkıldıgınız zaman kapakları degiştirin al sana düşük maliyeteyeni mutfak 05375192661 ist arnavutköy

 82. Duygu Yurdakul demiş ki,

  Mutfak yaptırmak gerçekten çok önemli bir karar. Ucuza kaçayım nolucak ki derseniz gerçekten çok pişman oluyorsunuz. Yazlığımızdaki mutfakta açıkçası ucuza kaçtık ve önemsemedik. Sadece satın almakla bitmiyor. Ama devamlı olarak yaşadığımız evde Demsaş Mutfak Banyo’ya 5 yıl önce mutfak yaptırdım verdiğim paranın hakkını sonuna kadar verdiler ve mutfak hala taş gibi. Tek tavsiyem mutfak işini profesyonelce yapan bir firmaya gitmeniz.

 83. ASUMAN demiş ki,

  BU EĞİTİCİ VE BİLGİLENDİREN YAZILARI YAZAN TÜM MİMAR ,USTA VE MOBİLYACI ARKADAŞLARA ÇOK TEŞEKKÜREDERİM.İŞLERİNİZDE KOLAYLIKLAR DİLERİM.SAYGILAR. ESKİŞEHİR…

 84. yk dekor demiş ki,

  bloğumu hack lemissiniz sizden isteğim diğer yazışmalarımı silmenizdir

 85. yk dekor demiş ki,

  şimdiden teşekürler

 86. musey demiş ki,

  merhabalar, bende mutfak yaptırmak istiyorum biraz araştırma yapayım derken kafam tamamen karıştı. Kimileri mebran kapak iyi diyor kimi akrilik kapak iyi diyor. Ben burdaki yorumlardan anldığım tek şey herkes kendi çıkarına göre şu iyi bu iyi diyor. Bence herkes işini en iyi şekilde yapmalı doğru her zman doğrudur. Ortada bir gerçek varsa 2×2 nasıl 4’se iyi olanı şu kötüsü şu diye herkesin aynı şeyi söylemesi gerekmez mi? sonuç olarak yorumlarınızı okudum ve allak bullak oldum. Hangi ustaya güveneceğimizi şaşırdık.

 87. kapı kale mobilya demiş ki,

  mrb arkadaşlr bu denılenlerın hepsı kımı dogru kımı yanlş ben bu işde az cok 15 senedır yapıyorum kım ne derse desın malzemeyı gormeden soylenılenlere pek aldanmayın istanbul yenibosnada dükkanım her türlu yatak odası mutfak dolabı fort manto kapı ıstenılen olcude ıstenılen kalıtede hızmetınıze sunabılırısız ısrtıbak ıcın 05415051224 mail ( [email protected] )

 88. yk dekor demiş ki,

  hiç kafanız karaşmasın membran iyi bir faprikadan alınırsa en iyisidir yk dekor g.antep 0536 678 55 09

 89. Mutfak dolabı alırken nelere dikkat edelim? « Huvrali demiş ki,

  […] Mutfak dolabı alırken nelere dikkat edelim? […]

 90. RUKİYE TEKER demiş ki,

  Bende mutfak dolabı yaptırmak istiyorum ama benim için uyum çooook önemlidir.Çevremde mutfak yapanlara bakıyorum mutfak dolabı kahve rengi krem fayanslarda okadar uyumlu ve güzel ama tezgah gül kurusu ne alaka diye soruyorum başka yok varsa çok pahalı diyorlar.Krem rengi bir tezgahla gül kurusu tezgahın arasında ne kadar fiyat farkı olabilir merak ediyorum. Benim hayal ettiğim mutfak: dolaplar_ beyaz, kapak kulpları_ gümüş(gri), ankastre ürünler_ gümüş(gri), granit mermer_ beyaz(içinde krem noktalar olabilir), fayans_ krem olabilir,krem beyaz olabilir veya krem beyaz gümüş(gri) olabilir. sizce mümkün mü? Mümkünse nasıl olur? tabi bu renkler tonu tonuna birbirine uymalı bida en kaliteli ürün olmalı.

 91. elif demiş ki,

  bende mutfagıma dolab ve tezgah yaptırmak istiyorum ama durumum çok iyi değil çok hevesim var biran önce yaptırmak istiyorum….

 92. sezai demiş ki,

  hepiniz usta olmuşs
  unuz

 93. fulya demiş ki,

  merhaba biz yeni evimize L tipi mutfak yaptırmayı düşünüyoruz. ana gövde ve kapak malzemesinin ne olmasını tavsiye edersiniz.

 94. musa uğur demiş ki,

  slm paranız kadar mutfahınız olur ve mutfak havalandırma kurallarına uyarsanız ömrüne ömür katarsınız 10kere düşün bir kere yaptırın.(uğur ağşap30 yıllık tercube [email protected])

 95. lisaaa demiş ki,

  arkadaşlar bana yardımcı olur musunuz…8 ay önce mutfak yaptırttım lake ama kapaklarda ufak ufak çatlamalar oluşmaya başladı yapan kişi alıp onardı ama şimdi tekrar orta kısımda olmaya başladı sebep nedir acaba yardımcı olur musunuz?

 96. güney demiş ki,

  bende mutfak yaptıracam şu sitede tüm yorumları okudum akın ile kemal pekşen ustaların diyologlarını görünce sanayi ustaları aklıma geldi
  sanırım en iyisi profesyonel yardım almak olucak herkes birşey söyluyo ben tüketici olarak ustaların bile bir ortak noktada buluşamadığı şu ortamda yok vidaymış yok sıkmaymış banane işin teknik kısmını siz biliceniz burada sadece tavsiye edin bizde encok hangisi tavsiye edilmişse ona yönelelim hangi malzeme kullanacağımı bilemedim bilmem anlatabildim mi

 97. kadir demiş ki,

  Mutfak toplama işinde minifix kullanılabilinirmi. Sıkma ve vidalama dışında ?

 98. Fikret demiş ki,

  İSTANBUL İÇİ MUTFAK DOLAPLARINIZ VE HER TÜRLÜ MOBİLYA İŞLERİNİZ YAPILIR. BİLGİ İÇİN : 0538 231 6471 [email protected]

 99. veysel demiş ki,

  evımızı yenı yaptırıyorum sızı okudum ıyıce kafam karıstı ıyı bır mutfak yaptırmak ıstıyorum ankaradayım ne kullanıcam nasıl bı mermer ve son soru nekadar malıyete ıyı bır mutfak cıkar sımdıden tesekkur

 100. ibrahim demiş ki,

  Merhaba nevşehir uçhisar’da iki dairelik mutfak yaptıracam.Aşağı yukarı toplam birdaire 12m geliyor,Akrilik malzeme yi öneriyorlar,oda biraz bütçeme uymuyor. siz ne tavsiye edersiniz, fazla bir taksesuar istemiyorum Alt kısim da iki gözlü küçük bir kiler kaşıklık , tabaklık tencerelik olacak,firenli menteşe ve raylar kaliteli olmalı,ilgilenen [email protected] adresinden yazışabiliriz.

 101. Kemal demiş ki,

  Kardeşim bu işi doğru düzgün hakkıyla yapan firmalar var, biraz araştırırsanız bulursunuz. Başınız ağrısın istemiyorsanız, sonra parti parti tonla paralara mal olacağına bir kere öderim kafam rahat eder.

  Ne demiş yahudi ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim!

 102. ahmet demiş ki,

  selam
  ben tr de yeniyim tüm evimin ihtiyaci olan mobilyalarimi laminat olsun istegiyle yola ciktim fakat mat olmasindan dolayi mobilyacimin yönlendirmesiyle acyrlic parlak malzeme olan bakis in ürünlerine yöneltildim.Internet uzerinde arastirdigim kadariyla kullananlarin cok sikayetlerini okudum
  cabuk cizildigi,beyazda belli bir zaman sonra saramalar oldugundan bahsedilmis.bana bu konuda acil yardimlariniz gerekmektedir. simdiden cevaplariniz icin cok tesekkür ediyorum

  saygilarimla

 103. NURULLAH demiş ki,

  MURAT SENİN O DEDİĞİN SUNTALAM İNSANLARI KANDIRMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL EĞER İYİ BİR ESNAF OLSAYDIN DOĞRULARI SOYLERDİN SUNTA NASIL OLUYORDA MDF DEN DAHA SAĞLAM OLUYOR BEN 15 YILLIK MOBİLYA USTASIYIM BİR DOLABI SUNTADAN YAPMAK USTA İÇİN DAHA RAHATTIR AMA MDF OLDUMU İŞ ZORLAŞIYOR BUNUN BİDE SUNTA DAHA UCUZ YAPTIĞI İŞTEN ÇALMAK İÇİN SUNTA KULLANIYORLAR

 104. fatima demiş ki,

  offfffff! hepsini herkesin fikrini gorusunu okudum ve cildirmamak mumkun degil biri baska biri baska diyor neyse ben bildimi okuyayim yani isinin ehli malzemeden calmayan usta arti para esittir mukemmel mutfagim ve mutlu ben

 105. adem demiş ki,

  bence mutfak araba markasına benzer dogan şahin de araba mersedesde araba aradaki far kaliteden dir ve aksasuarda önemli

 106. sevcan gürgür demiş ki,

  merhabalar, bende sizlerle birşeyler paylaşmak istedim. öncelikle ben bir mobilyacı eşiyim ve eşimle bu işi 15 yıldır yapıyorum ve siz bay ve bayanlara şunu söylemeliyim mutfak yada diğer ahşap işleri kesinlikle malzeme ne olursa olsun eğer usta usta ise en kötü malzeme bile elinde altın olur. sitede sürekli suntalem ve mdf lam çekiştirilmiş bu meselede kesinlikle ustanın kullandığı malzemenin sınıfıyla alakalıdır nice mdf lamlar suntalemden daha kötü çıkmıştır. mutfak dolaplarında esasen en iyi kasa malzemesi suntalemdir ben 12 yıldır suntalem kasa ve suntalem kapak mutfak dolabı kullanıyorum ve ne kasada şişme, koku nede kapaklarda şişme ve çizilme var. bence kadından kadına bu dolap işi değişir. parlak kapaklara gelince membran kapak evet kolay çizilir ancak akrilik kapakta eğer kaliteli bir malzeme bakış marka olabilir kullanılırsa en az 10 yıl sorunsuz kullanılır tabi gene kadında iş biter. burada dolap imalatında 1.sırada usta, 2.kullanılan aksesuarlar , 3.kullanıcılar gelir. ben kısaca şunu söyliyeyim ne kadar araştırırsanız araştırın işi Allah korkusu olan, işin ehline verin ve çalışacağınız ustanın çalışma şeklini çok iyi araştırın gerisi teferruat.(zamanında kaliteli işçilik) bizim en iyi kefillerimiz, velinimetimiz müşterilerimiz. fikir almak isterseniz yase mobilya sevcan gürgür 5324551715-2163905829

 107. yk dekor demiş ki,

  biz boşuna tartışıyoruz.müşteri arayıp gel şu dolabı ölç diyor ölçtüm fiyat altı bin tl
  müşteri = ya başkası geldi beş bin tl dedi
  ne kadar anlattıysam kaliteli bir işte bu kadar fiyat farkı olmaz diye anlatamadım altıbin olmaz 5800 tl olur veya 6200 olur
  müşteri = biz bir düşünelim
  kapıdan çıkar çıkmaz düşüncem bu işi kaçırdım veya iş kaçtı
  bir veya iki gün sonra
  müşteri= arayıp 5200 tl ye yapıyorsan gel yap
  cevap = bu fiyat bizi kurtarmaz

  iki ay sonra ya bir mobilyacıya düştük anamızdan emdiğimiz süt burnumuzdan geldi
  veya farklı bir şey
  benim yapacağım işin yarısı bile olmayan bir iş yapılmıştır
  müşteri = adam güzel yaptı ellerine sağlık
  ne desem boş ve bende evet ellerine sağlık adam yapmış helal olsun ama ben yapamam bunu

 108. yaşar demiş ki,

  herkes estetiğini incelemiş sağlıklı mı değil mi diyen yok hepsi zehir saçıyor diyen yok…
  en zararsızı hangisi kardeşim???

 109. hayati demiş ki,

  pvc membran kapak ilk temizlemesinde dairesel şekillerde hafif çizilmeler oldu.pamuklu bezle silindiği halde.sebebi neden dolayı olmuştur?ilgili kişiler cevap verirse memnun olurum..

 110. yk dekor demiş ki,

  membran jilatin söküldükten sonra 24 saat sonra temizlenir
  yüzeyindeki akrilik donmalı
  sadece camsil ve fiber bezle silinir
  süreyi uzatırsanız daha iyi olur
  ama kullanılan malzame nasıl bilmiyorum

 111. halime demiş ki,

  Akrilik lake mi yoksa ahsap kaplamami kaliteli malzeme.

 112. Nurdan demiş ki,

  Ben kapaklarımı akrilik yaptırdım florya Kelebek mutfağa çokta memnunum hem hizmetlerinden hemde müşteri memnuniyeti yaklaşımlarıdan, hertürlü eğitimi verdiler sağolsunlar akrilik kapak mikrofiber hafif nemli bezle silinir kuru bezle silinmez vb. burada bu işi bilenlerin ve yapanların yorumlarını okudum akrilik yazmasını bilmiyorlar mekanizmaların markalarını doğru dahi yazamıyorlar siz siz olun işi bilen firmalardan yaptırmaya özen gösterin garantileri de cabası.

 113. ersen Özer demiş ki,

  nurdan hanim… siz gidip kelebekten yaptirdiniz basınız göge erdi sunta malzemeler sizi anlik mutlu etsede uzun vadede sizi yine buraya bekleriz. Cagsan mobilya ersen Özer mersin

 114. ersen Özer demiş ki,

  ya kardesim iş mi kalmış ustslik mi ver ölçüyü makinaya kessin bantlasin git kur hepsi bu ben günlük iki mutfak takiyorum bazen akşam aldigim ölçüyü ertesi akşam takiyorum artik mutfak dedigin iş cok basit yeterki iyi matemetigin olsun ölçü cikarmayi bil ben kalemi kağıdı elime aldım mi cekmece icinden kapaklarina cekmece kilapalarina kadar kesimden cikartiyorum malzemeyi hic dukkana getirmiyorum bile kesimden cikip montaja gidiyorum

 115. halil demiş ki,

  Mutfak tezgahi ile dolap arasindali fayans dolap ve tezgah montajdan oncemi sonrami sonrami yapilmasi saglikli olur tesekkur ederim

 116. slash demiş ki,

  halil bey,
  fayans işçiliğini önce yaptırmanız uygun olur yoksa fayansçı dolabınızı maf eder.
  Yorumları okudum herkes bir nevi reklamını yapmış :)

 117. slash demiş ki,

  Bir konuda soru sormak istiyorum ? özellikleri:
  Kapakları 18mm sunta üzerine çift tarafı yarım radüs postforme edilmiş ithal veya yerli 1 mm Laminant kaplama, kapak arkası yerli beyaz astar kaplama olacaktır. Kapak alt ve üst kenarları 3mm PVC bant ile kaplanacaktır. Kapaklara 2adet yaylı menteşe (task menteşe) kullanılacaktır. Kulplar yerli kulplar içinden seçilecektir. Kapak eni max. 45 cm olan.
  Dolap kapaklarının yaklaşık 6-7 ay içinde şekil değiştirmesi neden kaynaklıdır? Sadece kapaklarda şekil değiştirme var.

 118. ersen Özer demiş ki,

  Mutfak fayans işi en son iştir biz onun boşluğunu bırakıyoruz zaten 60cm tezgah takildiktan sonra fayans yapilmasi olası su kacaklarında engeleyecektir

 119. ersen Özer demiş ki,

  Slash… dolap kapaklarinda bizim dilimizle bel verme cekme sorunu var. Bunun bir çözümünü bulamazsin tek care kapakları degistireceksin. Bu sorun imalat asamasinda meydana gelen bir sorun. Çok yüksek sıcaklıkta sıkıldığı için bu kapaklar soguma esnasında iyi bir iskifleme yapilmazsa sonuç sizdeki sorun meydana gelir Türk diliyle kapak yamulur yani

 120. dilek demiş ki,

  Arkadaslar naptınız ya saatlerdır yorumları okuyorum sasırdım kaldım fıkır edınırım derken karmakarısık oldum sıparısını verdıgım mutfagı ıptal edesım geldı ben bu kadar sorun yasıcaksam eskı mutfak kalsın daha ıyı akıcaksa sısecekse cızılıcekse yenısını yaptırmanın bı anlamı yok ben ne bılım adam hangı malzemeyı kullanıcak gıdıp basınımı beklıyım atolyesınde verdım herkes yaptıgı ıse ıscılıgını ustalıgını koysun ama bırazda VICDAN lazım dıyorum

 121. Yk dekor demiş ki,

  Allah yardımcınız olsun kilitlendim kaldım ne diyeceğimi bilemiyorum. Bugün şartları ile bir kişi en kral telefonu veya plazma tv 2500 ile 3000 arası alıp 2 sene kullanacak kullanmayacak belki . 10 yıl veya 15 yıl kullanacağı mutfağı o parayla yaptıracak . para kolay kazanilmiyor allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın . Sabah evden çıkarken bildiğimiz bütün duaları yapıyoruz her makine bir canavar gibi allah hepimizi korusun . Bir uzvumuza dünyayı verseler yinede yerini doldurmaz . Müşteri de olsa esnaf da olsa allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın

 122. Muray demiş ki,

  Herkez akrilik kapagi kotulemis ama bence en iyisi akrilik kapak cunku balon gibi ortadan kabarma yapmaz isigi gorunce renk atmaz cizilir cizildiginde balon kapagin donusu yoktur ama akrilik kapagi pasta cilayla tekrar eski parlak haline getire bilirsiniz …

 123. Devrim demiş ki,

  Hemen hemen tüm yorumları okudum.
  15-20-25 yıllık ustayım diyenler bile daha kendi aralarında hangi malzemenin ve hangi işçilik şeklinin daha iyi olduğu konusunda anlaşamıyorsa (ya da herkes biliyor neyin iyi olduğunu ama kimse kendi işine kötü demiyor) biz müşteriler ne yapacağız?
  Herkes aynı şeyi yazmış: ucuza kaçmayın, iyi usta bulun!
  İyi de ben Ankara’da oturan biri olarak Siteler’e gittim, 10 tane usta dolaştım, hiçbiri “benim ustalığım kötü, malzemeden de çalıyorum” demiyor.
  Her girdiğiniz yer (şimdiye kadar yapılan yorumlar da tüm ustaların takındığı tavır gibi) “en iyi işçilik benimki, en kaliteli malzemeyi ben kullanıyorum” diyor.
  Eeee, biz nasıl ayırt edeceğiz iyiyle kötüyü!?
  Bir tane bile şöyle anlatan usta çıkmadı karşıma:
  “bak kardeşim, şu ‘A’ malzemesi, fiyatı şu..avantajları / dezavantajları şu..
  bu ‘B’ malzemesi, daha iyi malzeme ama fiyatı daha pahalı.. avantajları / dezavantajları şu..
  “işçilik, şöyle şöyle bir işçilik istersen şu paraya olur, böyle böyle bir işçilik şu farkı yaratır ama sana maliyeti şu olur”
  gibi hem malzeme hem işçilik açısından bana etkin bir anlatım yapan kimse yok.
  Anlatmaması da kendi açısından normal tabi, başka türlü nasıl çalıp çırpıp kazıklayabilir ki!

 124. Yk dekor demiş ki,

  Yıldız entegre mdf . 8 mm arkalık . 0,80 kenar pvc band . Tandembox yanaklı blum cekmece rayı . Blum Pistonlu Menteşe . blum avantos çift kalkar kapak mekanizması . Çebi kulp. Akrilik lake boya . Veya membran. Bunlar kaliteli üründür

 125. Yk dekor demiş ki,

  Şunada anlatayım . Lake boya mdf üzerine uygulanma yapıldıktan sonra ispiral ile parlatılır . Bu işlem sırasında 20 cm bir kauçuk dönerek parlatılır bu dönme işleminde lake yüzeyinde daire şeklinde mikro çizik oluşur direk baktığınızda göremezsiniz gün ışığı veya lamba yansıması bunu ortaya çıkarır bu normaldir mebranda böyle bir sıkıntı yoktur .jilatini kaldırın 1 gün bekleyin yüzeyine işlem yapmayın 1 gün sonra sadece rutubetli microfiber bezle silinir

 126. Pınar demiş ki,

  Merhaba arkadaşlar olumlu olumsuz herkesin yorumunu okudum.
  1-insanlar tüm mesleklerde işlerine olan saygıyla bilgiyle farklılık gösterirler
  2-sadece mimarlık mesleği mi bu kadar kusurludur?
  3-ustalar mimarı , ev müşterilerini hiç mi madur etmemişlerdir ? Paraları alıp ortadan yok olan bile dolu
  4- mimarlar sadece mutfak yapmazlar.
  5-çizim oturarak yapılır
  6-mimar diye adlandırdığınız kişiler asla mimar değildir .ortalık sahtekar dolu
  7-mimarın aldığı sorumluluk ÇOĞU sorumluluk sahibi olmayan Ustaları yönetmek müşterinin işini doğru ve zamanında teslim ettirmek için bu arada Ustanın kazanacağı parayı garanti etmek için iş teslimine kadar herkesten önce şantiyede usta beklemek( gelirse) bekçilik , finansör, olgunluk( usta bahanelerine sabır göstermek)
  8-usta deyince sadece mobilya ustasıyla çalışmaz mimar su tesisat, elektrik Tes,sıvacı, boyacı, Parkeci,Seramikçi , Alçıcı,demirci doğrama Pancur Perdeci aksesuarcı hırdavatcı vb, .. Bunlardan bi haber olan Mobilyacılar Oturdukları yerden çizip para kazanmakla suçlamaya utanmıyorlar mimarları çok ayıplıyor ve kınıyorum
  9- her meslekte iyi kötü sahtekar vardır genelleme yapmak bilgisizlik ve cehaletten gelir.., Dr larda Oturdukları yerden para kazanıyorlar hemde Günlerce çizim yapmıyorlar ellerinde stetoskop iki tık bitti birde tahlil MR Röntgen dünya parada onlar birde yanlış tedavi hasta öldü Ömrü bu kadarmış … Iyi doktorların Hakk’ını yemiş oluruz hepsini kötü başlığı Altına toplarsak .., biz insanlara Hakça Konuşmak düşünmek yakışır
  10- sıkılmadan okuyanlara teşekkür eder daha bilinçli iyi niyetli kişilerle Karşılaşmayı güzel işler ve sonunda mutlu Kişilerin çoğalmasını dilerim

 127. Adem demiş ki,

  Merhaba arkadaşlar mutfak dolabimin ankastre fırın olan boy dolabın yanına buzdolabı koydum ankastre fırın ısısı buzdolaba zarar verir mi

 128. Bircan demiş ki,

  Üffff bir saatten beri okuyorum yorumları sinir ettiniz beni,kafam çorba oldu çok sağolun

 129. Lexo demiş ki,

  Merhaba arkadaslar, ben de mutfak, banyo ve giyinme dolabi yaptirmak istiyorum. Istanbul’da , sozune sadik, gercek bir USTA
  tavsiye edebilirseniz minnettar olurum.

 130. Alper demiş ki,

  Balon kapaklar P.v.c. kaplamalar ısıdan etkileniyor. Bu nedenle fırın ve Ocaklara yakın yerlerde bu kapakları tercih etmeyin. Özellikle de parlak renklerde ısıdan dolayı kapaklarda şekil

  bozukluklarını bari bir şekilde görüyorsunuz.

 131. Sevilay Sahin demiş ki,

  Ben bir mutfak dolabi verdim kapaklari pvc ici mdf ama sonradan ogrendim ki kore pvc oldugunu ogrendim saglik ve kullanis acisindan bilgi alabilir miyim klasik mutfak yaptiriyorum tesekkurler

 132. Erdogan demiş ki,

  Arkadaslar mutfak dolabi yaptirmadan once yaptiracaginiz dolaba kullanilacak malzemelerin fiyatlarini bi arastirin mesela cekmece ray fiyatlari kulplarin fiyati suntalam tabaka fiyati vb bunlari gorunce bazi firmalarin sizden ne kadar anormal bi isçilik istediklerini görüp şaşiracaksiniz

 133. Birol demiş ki,

  Merhabalar.
  Biz 2000 yılında babamların evine mdf üzerine laminant kaplamalı mutfak yaptırdık. Hala kullanılıyor. Çizik falan yok. Su ile teması oldu. Şişme falan olmadı. Köye ev yaptırdık. Oraya da laminant tercih ettik. Tezgahta granit. Kapağın kaplamasını iyi yaparlarsa kenarlardan su alıp şişmez. Balon arkirilik gibi risklere girmeye değmez. Paranız bolsa istediğinizi yaptırın. Eğer sıkıntı çıkarsa bir daha yaptırırsınız.

 134. DMN demiş ki,

  Yıllardır bu sektörde çalışıyorum.yorumların çogunu okudum.Arkadaşlar malzemeyi ve teknolojiyi iyi tanımıyorlar.Mdf lam la suntalam arasında yogunluk ve agırlık farkından başka hiç bir fark yoktur.İkisininde
  suya ve neme karşı dayanıklılıgı hemen hemen aynıdır.Hangi malzemenin nerede kullanacagını bileceksin
  Mdf lam lake ve boya işlerinde tercih edilir.pürüzsüz ve dolguya hazır yüzeyi cumbası masif kaplamadan
  hemen boyaya kullanışlı hake getiriyor.Mutfak tezgahlarında kullanılabilir fakat Suntalam 1.sınıf özellikle daha iyidir.Hiç fark etmez.Montaj tekniklerine gelince Yine eksikler görüyorum.Kiniş teknigi mutfaklarda kullanılmamalı eger kiniş ve birleştirici parçanın tekniklere ugun açmazsanız basınçla sertleşen tutkallarda
  köşeyi yada cumbayı öldürüsünüz.Mutfaklarda kesinlikle Kavela montaj kullanılmalı oda teknik olacak
  Avrupada hazır modüllerde ve her yerde kavela sistemi uygulanır.Çok pratiktir ancak işçilik emek ve teknik
  ister.Ben çizim programları kullanabiliyorum.Mutfaklar insanlar gibidir.Her mutfagın kişisel karakteri olur
  Bu kullanıcının ve yerin durumuna göre özelleşir.Mutfak atölyedir.Fonksiyonel ve. yaşamımızın içinde oldugu için görsel olmalıdır.İnsan yaşamının en çok geçtigi mekan kullanıcının butun taleplerini karşılaması gerekir.Eger karşılıyamazsanız altından yapsanız insanları mutlu edemezsiniz.Kulanılan malzemelere varınca
  İnsanlara anlatacaksınız.Teknolojiyi kullanmak çok önemli.Çizim tasarım sunum..Daha çok şey anlatabilirim
  malesef ülkemizde yeterince nitelikli usta yok olsa bile kazanç hırsı cahil müşteri talebi her şeyi mahvediyor….

 135. konya tadilat demiş ki,

  Teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş. İyi çalışmalar dilerim.

 136. Ceren demiş ki,

  Benim de mutfağım siyah balon kapak ama ilk temizleyişimde üstü çizik çizik oldu beyazlaştı. Eve yeni taşındım. Ama bu çok kötü bunları Nasıl giderebilirim. Lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim

Yorum Ekle