Erguvanim

BUGÜN YENİ BİR GÜN…

Haz
17

PowerPoint slayt yapalım…


Gönderen kumsal

Öncelikle powerpoint programı açılır.
Yeni slayt eklemek
Yukarıda ekle menüsünden > yeni slayt derseniz boş bir slayt, slayt çoğalt derseniz hazırlamış olduğunuz slaytın aynısından eklenir. İstediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Slayt tasarım
Hazırlamak istediğiniz slayta göre yukarıda biçim menüsünden > slayt tasarımı tıklarsanız sağda açılacak pencereden uygun bir tasarım seçip eklemek istediğiniz resim veya yazıları yazmaya başlayabilirsiniz.

Slayt düzeni
Biçim menüsünden > slayt düzenini seçerseniz sağda size sunulan düzenlerden uygun olanı seçerek sayfanızı oluşturabilirsiniz. Düzenin içinde yer alan resim, grafik, tablo gibi ifadeleri tıklayarak eklemek istediğiniz içeriği kolaylıkla ekleyebilirsiniz. İsterseniz resmin üzerine tıklayıp mousela çekerek boyutunu ve yerini değiştirebilirsiniz.

Slayta arka plan eklemek
Slaytınıza arka plan eklemek isterseniz yine yukarıda biçim menüsünden > arka planı tıklayın. Açılan küçük kutucuktan liste kutusunu açarak dolgu efektlerini seçin

Gradyan sekmesinden renk seçip gradyan görünümün şeklini belirleyip tamam demelisiniz.

Doku sekmesinden istediğiniz bir doku seçebilir veya diğer doku tuşuna tıklayarak bilgisayarınızda bulunan bir resmi arka plan olarak seçebilirsiniz. Burada seçtiğiniz resim veya dokular tüm sayfayı kaplayacaktır.

Desen sekmesinden de aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Resim sekmesinden yine bilgisayarınızda olan bir resmi seçebilirsiniz. Seçtiğiniz resim tek olarak tam sayfayı kaplayacağı için büyük bir resim seçmeye dikkat edin.

İşlemleri yapıp tamam dedikten sonra başta açılan küçük kutuya tekrar döneceksiniz. Burada tümüne uygula derseniz yapmış olduğunuz tüm sayfalara uygulanacaktır. Sadece bu sayfaya uygulanması için uygula demelisiniz.


Resim eklemek
Resim eklemek için slayt düzeninde anlattığım yöntemi kullanabilir veya yine yukarıda ekle menüsünde > resim seçeneğini kullanabilirsiniz. Resim seçeneğinden dosyadan dediğinizde bilgisayarınızdaki herhangi bir resim veya ofis programında bulunan küçük resimleri (clip art)kullanabilirsiniz.

Slayt geçişleri
Slayt geçişi ile, hazırlamış olduğunuz slaytların peş peşe gösterimi esnasında slaytlar arası geçişlerini ayarlayacaksınız. Bunun için yukarıda slayt gösterisi menüsünden > slayt geçişi seçeneğini tıklayın. Sağda açılan seçeneklerden bu ayarları yapabilirsiniz.

Slayt bölümlerine animasyon ekleme
Burada slaytınızdaki resim veya yazılara hareket verebilirsiniz. Yukarıda slayt gösterisi menüsünden > özel animasyon veya özel canlandırma seçeneğini tıklayın. Sağ tarafta bölüm açılacak efekt vermek istediğiniz resim veya yazıyı tıklayarak seçili hale getirin ve sağdaki pencereden efekt ekle seçeneği ile deneyerek uygun bir efekt seçin. Sonra tıklayınca mı yoksa önceki efektten önce veya sonramı başlayacağının ayarını yapın. Giriş yönünü seçin Altan mı, sağdan mı geleceğini belirleyin. Hızını ayarlayın ve bu işlemleri diğer slaytlarda da uygulayın.

Slayt kayıt
İşlemlerini tamamladıktan sonra slaytınızı kayıt işlemini yapabilirsiniz. Yukarıda dosya menüsünden > kaydet seçeneği ile veya üstte standart çubukta yer alan kayıt simgesine tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede slaytın adını yazıp kayıt türünü slayt gösterisi olarak ayarlayın.
Daha sonra değişiklik yapmayı düşünüyorsanız kayıt türünün sunu olarak kalması gerekiyor.

Zamanla denemeler yaparak daha çok geliştirebilirsiniz. Hatırlatmak istiyorum, genellikle işlemleri yukarıdaki menülerle anlattım bunlara ulaşabileceğiniz kısa yol menüsünü mouse sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hangisi daha pratik gelirse o şekilde kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Slaytınıza müzik eklemek istiyorsanız slayta müzik eklemek yazısını okuyabilirsiniz. 1. naberrr demiş ki,

  gamze bilgisayarı ilk aldığınızda sana cd vermesi lazım eğer microsoft office cd si varsa pcnde kurabilirsin ama yoksa pc yi aldığın yere başwur

 2. ilayda özçelik demiş ki,

  anlamdım ki kardeş b*k

 3. nisa gül demiş ki,

  çok teşekkürler sağolun

 4. sexy girl demiş ki,

  2010 icin yokmu arkadasim

 5. ozlem demiş ki,

  slayt kendiliginden ilerlemiyor acillll

 6. bir zamanlar demiş ki,

  Gayet de güzel anlatmış ben yaptım. Çok da güzel oldu.

 7. simo demiş ki,

  nasıl kaydediliyor olmuyor

 8. ece demiş ki,

  ben çok bğndm valla bnu anlmyn grzklınn önde gdndr

 9. BERFOO demiş ki,

  çookk sağolun çook yardımcı oldunuz 😀 mallar tabiiisi bendee malımm ama sizin kadar değilim

 10. deliyem bir deneyem demiş ki,

  super cooox begendim :)

 11. gulya demiş ki,

  melumata gore cox sagolun tesekkur edirem

 12. sare demiş ki,

  cooooooooooooooooooooook süper ama sınav için bakıyorum hoca soruyo berfo sen önce kendine bakta konuş

 13. emre demiş ki,

  Sadece müzik eklemeyi anlamadım ama olsun o kadar. süper emeğinize sağlık.

 14. mvghkhjh demiş ki,

  Website (yazmak zorunda değilsiniz)

 15. Mutlu demiş ki,

  Bi si sorcam bu surum hangi yilin anlattigi noluuuuuur cok acillllllll yarina yetismesi laziiiiiiiim!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????

Yorum Ekle